eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat - zakup nowej


2018-06-28 09:38 autor: pollux1

1 452 odsłon

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat - zakup nowej

Witam,

w 2014 r. otrzymałam od rodziców darowiznę pieniężną w kwocie 100 tys. zł , za te pieniądze zakupiłam mieszkanie na współwłasność z przyszłymi teściami - z rynku deweloperskiego za kwotę 200 tys. (udział 1/2). Teraz w roku 2018 chcemy to mieszkanie sprzedać za kwotę 240 tys. zł - nie minęło 5 lat.

W akcie notarialnym sprzedaży będzie zapisane, że przelew idzie na moje konto, ja następnie przeleje połowę otrzymanych pieniędzy na konto teściów.

Czy połowa pieniędzy ze sprzedaży (120 tys. zł) wchodzi do mojego majątku czy do majątku wspólnego z mężem? Wzięliśmy ślub w 2016 r. - mamy wspólnotę.

Za pieniądze ze sprzedaży mieszkania chcemy nabyć nową nieruchomość - dom o wartości 620 tys. zł - współwłasność 1/2 - ja z mężem i teściowie. W jaki sposób udokumentować wszelkie czynności notarialne i finansowe aby nie było wątpliwości dla US?

Jak przelać pieniądze ze sprzedaży mieszkania na nową nieruchomość? Czy mój udział w nowej nieruchomości będzie inny ze względu na to, że 120 tys. zł pochodzi z mieszkania które było moją własnością? Bierzemy też z mężem kredyt w wysokości 250 tys. zł - będzie przeznaczony w całości na zakup.

Czy na nową nieruchomość musimy zrobić z teściami oddzielne przelewy i wykazać, że każdy z nas zapłacił połowę (czyli po 310 tys. zł)?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-07-02 08:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Pieniądze uzyskane ze sprzedaży starego mieszkania wchodzą do majątku osobistego, nie wspólnego.
  Przelewy dobrze dokonać osobno - dla jasności sytuacji.Niemniej - wydajecie Państwo po 310 tys. zł, a Pani z mężem zaciąga 250 tys. zł kredytu. Z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży starej nieruchomości wydaje zatem 60 tys. zł.
  Co za tym idzie, część dochodu ze sprzedaży u Pani będzie opodatkowana.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-07-02 10:50 autor odpowiedzi: pollux1

  Czy jeśli kredyt weźmiemy na 4 osoby - czyli my i teściowie to kwota kredytu się dzieli ?

  Czyli 310 tys. = 120 tys. z mieszkania, 125 tys. z kredytu + własne środki

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-07-02 11:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak - dzieli. Proszę bowiem pamiętać, że przychód ze sprzedaży ma być wydany na własne cele mieszkaniowe. Skoro natomiast ten cel mieszkaniowy finansujemy z kredytu, to nie z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży.
  Dla jasności należałoby to wszystko zapisać w akcie notarialnym, aby nie było potem problemów. czyli kto ile wpłaca z jakich środków finansowych.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania