eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Ulga na samochód


2018-02-27 12:09 autor: Koanka

2 786 odsłon

Ulga na samochód

Jestem osobą o lekkim stopniu niepełnosprawności. Chcę w tym roku po raz pierwszy skorzystać z ulgi na samochód. Rozliczam się razem z mężem. Ja nie pracuję, więc nie mam dochodu, mamy wspólny samochód. Czy takie odliczenie nam przysługuje?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-02-27 14:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Rozumiem, że chodzi o PIT za 2017 r. Mężowi jako podatnikowi mającemu na utrzymaniu osobę niepełnosprawną przysługuje taka ulga. Pani jej nie rozliczy skoro nie ma dochodów (ulga jest odliczeniem od dochodu). NIemniej samochód taki musi być wykorzystywany na dojazdy na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne (co winno być poparte odpowiednimi dochodami). Jeżeli rehabilitacji nie było - ulgi rozliczyć nie można - zmieni się to dopiero w PIT za 2018 r.

  Koanka skomentował/a odpowiedź 2018-02-27 16:34

  Ze strony http://www.pit.pl/1502-ulga-na-samochod-w-pit-2017-nie-wymaga-dokumentacji-i-stopnia-niepelnosprawnosci-17655/ wynika że wykorzystanie pojazdu dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne,  wiązało się z obowiązkiem przedstawiania na żądanie organu dokumenty potwierdzające zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Obecnie taki wymóg nie jest konieczny – auto ma służyć celom ogólnym – a zatem ma służyć ułatwianiu wykonywania czynności życiowych osobie z orzeczoną niepełnosprawnością.

  Aanetav skomentował/a odpowiedź 2019-01-29 20:42

  witam, jestem osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności mój dochód nie przekracza 12 tys, czyli jestem na utrzymaniu męża. Rozliczamy się osobno, to czy każdy z nas może odliczyć ulgę rehabilitacyjną na auto czy tylko jedno z nas?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • romek10101

  Dodano 2016-04-20 10:45 przez romek10101

  Podatek liniowy a prawo do ulgi podatkowej współmałżonka

  Mam problem z rozliczeniem rocznym PIT. Ja jestem na podatku liniowym i nie mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej. Czy moja żona może skorzystać z tej ulgi (jej dochody >56000), mimo że razem mamy dochody powyżej limitu, ale rozliczamy się oddzielnie.

 • Lucjaszad

  Dodano 2016-03-07 16:53 przez Lucjaszad

  Rozliczanie się ze współmałżonkiem a brak dochodu

  Witam,co roku rozliczałam się wraz z mężem, w 2015 mąż nie osiągnął żadnego dochodu. W jaki sposób należy prawidłowo wypełnić deklarację podatkową od osób fizycznych?Chodzi mi o to, czy na jednej deklaracji mogę umieścić siebie i męża a w dochodach męża wpisać wszędzie 0 czy musimy złożyć dwie oddzi...

 • allexiss

  Dodano 2021-02-18 10:37 przez allexiss

  Ulga na Internet

  Witam
  Chciałabym skorzystać w tym roku z ulgi na Internet. Wcześniej nie korzystałam. Rozliczać chcę się wspólnie z pracującym mężem. Ja nie pracuję lecz umowa za Internet jest na mnie. W związku z tym wszelkie faktury przychodzą na moje imię i nazwisko.
  Czy mimo tego, że nie miałam żadnych dochodów...

 • pjedraszek7

  Dodano 2020-11-23 11:06 przez pjedraszek7

  PIT - ulga za internet

  witam, Faktura z UPC wystawiana na internet i telewizję. Wystawiana na moją osobę. Rozliczam się z Żoną - wspólne gospodarstwo, wspólnota małżeńska.
  Ja skorzystałem z ulgi na internet w 2015 i 2016 roku. Jednak faktury ciągle na moją osobę i moje pytanie brzmi, czy może małżonka w rozliczeniu roczny...

 • Sandra_89

  Dodano 2019-03-15 19:16 przez Sandra_89

  Odliczenie ulgi na dziecko

  Witam,bardzo proszę o pomoc. Czy mąż musi podać moje dane w PIT/0 do odliczenia ulgi na dziecko, jeżeli rozlicza się indywidualnie, ponieważ ja nie uzyskałam żadnego dochodu za rok 2018? Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania