eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Rozliczenie PIT za 2017, a miejsce zamieszkania


2017-12-09 23:02 autor: Krzaczek75

3 967 odsłon

Rozliczenie PIT za 2017, a miejsce zamieszkania

Na początek wyjaśnienie. Wziąłem ślub 16 stycznia 2016 roku, więc za ten rok nie było tematu, wspólne rozliczenie z żoną nam nie przysługiwało i każdy rozliczał się w swoim "starym" urzędzie skarbowym.

Cały rok 2017 mieszkamy już razem w innym mieście, w którym pracujemy. Przyznaję, że żadne z nas nie zmieniło miejsca zameldowania. I żadne też nie poinformowało pracodawcy o zmianie adresu zamieszkania, przez co w 2017 r. w rozliczeniach miesięcznych rozliczano nam wyższe koszty w związku z "dojazdem" do pracy.

I teraz pytanie. Czy za 2017 r. możemy złożyć wspólne zeznanie już pod tym nowym adresem, uwzględniając oczywiście w zeznaniu rocznym, że należały nam się nie wyższe, a standardowe koszty?

I czy musimy składać jakiś dodatkowy formularz (ZAP-3), czy wystarczy wpisać po prostu w zeznaniu rocznym za 2017 r. nowy, aktualny adres? Pracodawców o zmianie adresu poinformujemy już w nowym roku, żeby w 2018 r. uniknąć podobnego zamieszania.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-12-12 08:04 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  zmiana adresu w PIT-37 wystarczy. W rocznym PIT należało by też ograniczyć koszty, skoro miejscowość zamieszkania i zakładu pracy była taka sama. PIT składamy do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania na koniec 2017 r.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • esnona

  Dodano 2013-03-22 16:23 przez esnona

  Jak prawidłowo rozliczyć się zgodnie z miejscem zamieszkania (ZAP-3, PIT-11 wysłany do innego US)?

  Mieszkam w Warszawie, ale posiadam inny adres zameldowania. W związku z tym podatek za 2012 rok powinnam rozliczyć w US w Warszawie. Firma, w której pracuję wysłała już mój PIT-11 do US zgodnego z miejscem zameldowania (ja nie zaktualizowałam moich danych w dziale kadr).
  Co w takiej sytuacji należy ...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-01-10 11:14 przez konto usunięte

  Wyszłam za mąż. Czy mogę się sama rozliczyć?

  Witam,piszę do Państwa ponieważ w 2015 r. wyszłam za mąż, co za tym idzie zmieniłam nazwisko i adres zamieszkania. Pracuję na umowę o pracę, mąż jest rolnikiem ryczałtowym.Czy bez problemu mogę się rozliczyć sama? Jakie dokumenty muszę złożyć w US? Czy muszę coś złożyć w US w związku ze zmianą adres...

 • Wstaw

  Dodano 2017-09-05 07:54 przez Wstaw

  Czy trzeba składać ZAP-3 przy każdej zmianie adresu za granicą?

  Przebywam za granicą, zgłosiłem to drukiem ZAP-3. Teraz wyjeżdżam do innego kraju (bez powrotu do Polski).Czy powinienem wysłać ZAP-3 na tą okazję z adresem z nowego kraju? Czy jednorazowe zgłoszenie wyjazdu poza granice Polski wystarczy? Chciałbym zaspokoić apetyt US.Dziękuję

 • justynawie

  Dodano 2017-03-20 09:51 przez justynawie

  Miejsce rozliczania PIT

  Dzień dobry, jestem zameldowana w swoim mieście rodzinnym i na tamten US zaadresowany jest PIT. Jednak z racji tego, że moje miejsce zamieszkania to Warszawa, chciałabym się rozliczyć tutaj. Czy mogę to zrobić? Czy muszę to uprzednio zgłaszać?

 • KasiaMED

  Dodano 2021-02-12 15:53 przez KasiaMED

  Rozliczenie z małżonkiem a różne adresy zameldowania

  Witam, od 5 lat jesteśmy po ślubie, w tym roku urodziła nam się druga córka i chcielibyśmy zacząć się rozliczać wspólnie. Mąż jest zameldowany gdzie indziej, więc na zeznaniu podatkowym z pracy PIT-11 ma inny urząd skarbowy niż mój. Czy możemy się rozliczyć razem mimo to?
  Dla ścisłości, ja należę po...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania