eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak napisać pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego?


2017-07-18 08:08 autor: EWAZ0077

19 239 odsłon

Jak napisać pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego?

Rozliczyłam się z synem jako matka samotnie wychowująca.

Błąd taki, że syn miał dochód powyżej 3089 zł. Mam zrobić korektę PIT-u i napisać pismo wyjaśniające. Problem w tym, że nie mam pojęcia, co w tym piśmie mam napisać. I co dalej robić?

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-07-18 08:39 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Niniejszym składam korektę zeznania rocznego PIT-37. Powodem korekty jest wybór błędnego sposobu rozliczenia. Pierwotnie wybrano bowiem rozliczenie w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Mój syn jednakże w 2016 r. uzyskał dochód przekraczający kwotę wolną od podatku, w związku z czym taki sposób rozliczenia mi nie przysługiwał. Dlatego w korekcie jako sposób opodatkowania wybrano indywidualnie.
    Wpłacam jednocześnie powstałą zaległość podatkową z tego tytułu oraz wyrażam czynny żal określony w art. 16 kodeksu karnego skarbowego i z uwagi na fakt, że powyższe uchybienie miało miejsce po raz pierwszy, małą szkodliwość czynu, proszę o nie karanie mnie za powstałe nieprawidłowości.

    Myślę że coś w ten deseń bym wysłał.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących. Doradca podatkowy, nr wpisu 12444

    Oceń odpowiedź 1 6

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Agentka-07

    Dodano 2017-03-07 07:05 przez Agentka-07

    Rozliczenie roczne dziecka

    Witam,jestem samotnie wychowującą matką niepełnoletniego dziecka. Ja otrzymałam PIT-11, natomiast syn otrzymał 2 druki PIT-8C. Na jednym została w części D wykazana kwota 2500 zł (nagroda marszałka za osiągnięcia sportowe), a w drugim w części E kwota 1500 zł (stypendium sportowe z miasta). Jak powi...

  • Normalnamagda

    Dodano 2017-03-01 18:24 przez Normalnamagda

    Odliczenie ulgi na dziecko

    Witam,mam pytanie odnośnie rozliczenia ulgi na dziecko. Czy w trakcie rozwodu mogę odliczyć ulgę na dziecko i w jakiej wysokości? Czy jeżeli tego nie zrobiłam w roku 2013, 2014 i 2015 (w trakcie trwania sprawy rozwodowej) mogę złożyć korektę? Czy teraz będąc po rozwodzie (rozwód w listopadzie 2016 r...

  • Ola034

    Dodano 2016-03-02 19:44 przez Ola034

    Rozliczenie ulgi prorodzinnej

    Co roku rozliczam się z formularza PIT-37 (syn studiuje) na preferencyjnych warunkach jako samotna matka i za wszystkie miesiące danego roku korzystam z ulgi prorodzinnej. W 2015 r. syn pojechał na 2 miesiące wakacyjne do pracy do Niemiec i to była jedyna jego praca w zeszłym roku. Czy za 2015 r. mo...

  • delta77

    Dodano 2015-04-21 00:21 przez delta77

    Rozliczenie osoby samodzielnie wychowującej niepełnosprawne dziecko zatrudnione na umowę o pracę

    Witam,jestem na emeryturze i samodzielnie (wdowa) wychowuję dorosłego syna, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, syn pracuje i otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153 zł miesięcznie. Czy mogę składając PIT-37 zaznaczyć sposób rozliczenia dla osób samodzielnie wy...

  • renataW

    Dodano 2018-01-24 11:22 przez renataW

    Ulga rodzinna na uczące się dziecko pełnoletnie

    Witam,urząd podatkowy zwrócił się do mnie o korektę zeznania za rok 2016. Rozliczałam PIT-37 jako osoba samotnie wychowująca dziecko i odliczyłam ulgę na dziecko mające 22 lata, uczące się. Urząd skarbowy twierdzi, że nie mogę odliczyć ulgi, ponieważ moje dochody przekraczają 56 000 zł. Ja, jako oso...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak skorzystać z ulg podatkowych przy PIT-40A?

    Jak skorzystać z ulg podatkowych przy PIT-40A?

    Wiele osób, które utrzymuje się z emerytur czy rent, rozliczenia podatkowe powierza ZUS-owi. Takie rozwiązanie jest wygodne, bo podatnik nie musi zajmować się wypełnianiem PIT-u, ale uniemożliwia skorzystanie z ulg. Co powinien zrobić ...

  • Ulga na dzieci przy PIT-40A: nie korekta, a rozliczenie na PIT-37

    Ulga na dzieci przy PIT-40A: nie korekta, a rozliczenie na PIT-37

    Jeżeli podatnika rozliczył ZUS na PIT-40A, ten nie może złożyć korekty takiego rozliczenia i skorzystać z ulgi na dzieci. Formularz taki bowiem składa ZUS i jedynie ten organ może go korygować. Sam podatnik może jednak na podstawie takiej ...

  • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

    Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

  • Przy liniowym PIT nie można rozliczyć się z dzieckiem

    Przy liniowym PIT nie można rozliczyć się z dzieckiem

    Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z preferencji podatkowej polegającej na rozliczeniu się „razem z dzieckiem”. Preferencja ta obejmuje jedynie dochody opodatkowane skalą podatkową. Ma jednak dodatkowe warunki.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania