eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Odliczenie zakupu aparatu słuchowego w kredycie


2016-01-27 10:26 autor: zwarakomska

4 990 odsłon

Odliczenie zakupu aparatu słuchowego w kredycie

Jestem inwalidą III grupy. Musiałam kupić aparaty słuchowe. Część kosztów zostały pokryte przez NFZ a reszta rozłożona została na raty kredytowane przez bank współpracujący z firmą sprzedającą aparaty.

Kredyt spłacam w banku co miesiąc z tym, że część rat w roku 2015, a kilka w roku 2016. Rozumiem, że koszty (po odliczeniu dopłaty z NFZ) mogę odliczyć w ramach ulgi od dochodu, ale czy to co faktycznie zapłaciłam w 2015 r., czy całość udzielonego kredytu łącznie z opłacanymi ratami w roku 2016?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-29 06:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wydaje się, że całość można odliczyć w roku 2015. Nie zawarła Pani bowiem ratalnej umowy sprzedaży, a wzięła pożyczkę w banku na zakup i obecnie spłacana jest ta pożyczka a nie raty sprzedawcy.
  Gdyby była to umowa ratalna - odliczyć można byłoby jedynie część zapłaconą. Skoro natomiast została zaciągnięta pożyczka, to sprzedawca otrzymał już całą zapłatę, zaś Pani reguluje obecnie swoje zobowiązanie wobec banku z tytułu zaciągniętej pożyczki.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • boko2

  Dodano 2019-02-09 13:01 przez boko2

  PIT - rozliczenie inwalidy

  Jestem osobą z umiarkowanym stopniem inwalidztwa od 8 lat. Chodzę codziennie na zajęcia na basenie - gimnastyka w wodzie, zdrowy kręgosłup i pływanie.Mam comiesięczne faktury imienne czy mogę to odliczyć w PIT. Jestem emerytem.Pozdrawiam

 • 19Krzysiek93

  Dodano 2015-03-30 14:30 przez 19Krzysiek93

  Odliczenie aparatu słuchowego od podatku

  Witam,w ostatnim roku zakupiłem aparat słuchowy. Mam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Z racji wieku przysługiwało mi dofinansowanie z NFZ w wysokości 2000 zł na każdy z aparatów. Mimo to wydałem z własnej kieszeni na ten zakup nieco ponad 2000 zł (łącznie). Pracuję na umowę zlecenie. ...

 • Ignacy

  Dodano 2013-10-20 16:30 przez Ignacy

  Czy mogę się starać o zwrot podatku za leki?

  Jestem inwalidą III grupy z uwagi na chorobę serca. Leki muszę przyjmować stale. Raz na kwartał wykupuję leki nasercowe. Czy kwotę rachunków mogę ująć w rozliczeniu rocznym w zakresie odliczeń od podatku w PIT?
  Ignacy 

 • matyylda

  Dodano 2018-04-30 08:44 przez matyylda

  Czy można odliczyć podatek za poprzednie lata?

  Witam,moja mama od 2014 roku przebywa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Ma grupę inwalidzką. Do tej pory rozliczał ją ZUS, nie składaliśmy zeznań podatkowych.Mama płaci 70% emerytury za pobyt. Czy można w tym przypadku, złożyć zeznanie za ubiegłe lata, bo dowiedziałam się, że przysługuje jej prawo ...

 • PANNA60

  Dodano 2018-03-20 14:08 przez PANNA60

  Ulga rehabilitacyjna na aparat słuchowy

  Dzień dobry!Posiadam orzeczenie w stopniu lekkim (03-L)Czy można w zeznaniu podatkowym za rok 2017 rozliczyć zakup aparatów słuchowych? Kwota zostanie pomniejszona o dofinansowanie z NFZ.Prosze o informację.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania