eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Czy można odliczyć podatek za poprzednie lata?


2018-04-30 08:44 autor: matyylda

1 602 odsłon

Czy można odliczyć podatek za poprzednie lata?

Witam,

moja mama od 2014 roku przebywa w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Ma grupę inwalidzką. Do tej pory rozliczał ją ZUS, nie składaliśmy zeznań podatkowych.

Mama płaci 70% emerytury za pobyt. Czy można w tym przypadku, złożyć zeznanie za ubiegłe lata, bo dowiedziałam się, że przysługuje jej prawo odliczenia od dochodów poniesionych kosztów za pobyt?

Dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-04-30 11:18 autor odpowiedzi: tomsal

    Witam, może to odliczyć jako ulgę rehabilitacyjną. Od dochodu odliczana jest kwota wynikająca z faktur VAT wystawionych przez ZOL (lub szpital przyktórym działa). kwota musi być oczywiście faktycznie zapłacona w danym roku.
    Za lata poprzednie 5 lat wstecz składa Pani deklarację wraz z kopiami faktur plus wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.


    W rozumieniu  art. 26 ust. 7d

    ustawy o pdof osoba niepełnosprawna może od dochodu odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej wydatki poniesione m.in. na odpłatność za pobyt
    na turnusie rehabilitacyjnym oraz na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego,
    w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 5-6 ustawy o pdof. Przywołany na wstępie przepis za osobę niepełnosprawną uznaje osobę, która posiada m.in. orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.

    matyylda skomentował/a odpowiedź 2018-05-01 18:06

    Dziękuję bardzo za merytoryczną i wyczerpującą odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Edi16

    Dodano 2017-02-25 15:49 przez Edi16

    Czy mogę odliczyć akademik dziecka w rocznym zeznaniu podatkowym?

    Mam uczącą się córkę 110 km od domu i płacę jej za akademik. Czy można odliczyć sobie te opłaty w rozliczeniu rocznym?

  • Sigimus

    Dodano 2018-04-19 11:03 przez Sigimus

    Czy mogę odliczyć alimenty od podatku?

    Witam,jestem w związku małżeńskim, jednak mamy z żoną ustanowioną "rozdzielność majatkową". Mamy jedno pełnoletnie dziecko (18 lat w marcu tego roku).Dziecko uczy się poza miejscem zamieszkania. Opłacam (tylko ja) jej utrzymanie i koszta związane ze szkołą z własnych środków. Chciałbym dostarczać dz...

  • emeryt 2017

    Dodano 2018-04-12 21:51 przez emeryt 2017

    Ulga podatkowa osób niepełnosprawnych

    Czy osoba niepełnosprawna samotnie wychowująca niepełnosprawne dziecko, a osiągająca dochody jedynie z renty socjalnej ma jakiekolwiek możliwości przysługujących w takich przypadkach odliczeń?

  • sylwia27-89

    Dodano 2018-04-05 21:22 przez sylwia27-89

    PIT-11 i PIT-40A. Problem z obliczeniem

    PIT-11 i PIT-40ABardzo proszę o pomoc w wyliczeniu PIT-37:z PIT-11 mam:poz.52 - 1801,40 zł (Świadczenia wypłacane z funduszu pracy)poz.53 - 1801,40 złpoz.54 - 68 zł (zaliczka pobrana)poz.77 - 121,40 (składki na ubezpieczenia zdrowotne) Z PIT-40 mam:poz.38 - 10058,82 złpoz.39 - 565 złpoz.43- 779,56 z...

  • małgosiaW

    Dodano 2018-04-05 14:16 przez małgosiaW

    Ulga na dziecko a ubezpieczenie w ZUS i KRUS

    Witam, jestem ubezpieczona w ZUS, zabieram się do rozliczenia PIT-37. Mąż i dziecko są ubezpieczeni w KRUSie. Czy ja mogę odliczyć ulgę na dziecko?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania