eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Praca studenta w Niemczech a ulga prorodzinna


2015-02-16 20:55 autor: jagodzianka

5 855 odsłon

Praca studenta w Niemczech a ulga prorodzinna

Witam,

mam troje dzieci i wychowuję je samotnie, najstarszy syn to student - 23 lata, pracował w Niemczech w wakacje i zarobił 5000 tys zł. Zapłacił tam podatek i nie rozlicza się w Polsce. Co w sytuacji, kiedy ja rozliczam swój PIT i chcę odliczyć sobię ulgę na dzieci?

Czytam w internecie różne interpretacje i już całkiem nie mam pojęcia co robić. Jedne informacje mówią, że zależy to od rodzaju umowy inne, że to bez znaczenia i muszę dochód syna uwzględnić w zeznaniu. Chcę postąpić zgodnie z prawem, czy mam wykazać dochód syna? Jeśli to podam, to stracę możliwość wzięcia całej ulgi jako wielodzietna rodzina, tak?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-17 16:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dochód syna nie jest wykazywany w zeznaniu rodziców, a jego własnym. Jest on pełnoletni i ze swoich dochodów rozlicza się samodzielnie. Tylko niektóre dochody dzieci małoletnich są doliczane do dochodów rodziców.
  Co do ulgi prorodzinnej - zdaniem fiskusa jeżeli dochód pełnoletniego dziecka z pracy uzyskany za granicą przekroczy w Polsce kwotę wolną od podatku (3 089 zł), nawet wówczas gdy w Polsce nie będzie on opodatkowany (ma do niego zastosowanie tzw. metoda wyłączenia z progresją), rodzice z ulgi na takie dziecko skorzystać nie mogą.
  Czy twierdzenie fiskusa jest słuszne? - pojawiają się (moim zdaniem zresztą uzasadnione) głosy że nie, niemniej odliczenie ulgi na takie dziecko niewątpliwie skończy się sporem z organami podatkowymi.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ehej

  Dodano 2015-02-05 22:04 przez Ehej

  Ulga prorodzinna a praca wakacyjna dziecka

  Mimo, że mamy z mężem trzech synów w wieku 16-24 lata, prawdopodobnie nie przysługuje nam ulga w podatku dochodowym na żadnego z nich. Z nadzieją, że moja interpretacja przepisów jest błędna, proszę o opinię eksperta w tej sprawie.Najstarszy, student, w marcu 2014 założył jednoosobową działalność go...

 • mamaEwa

  Dodano 2014-07-09 07:43 przez mamaEwa

  Czy należy się ulga prorodzinna samotnej matki?

  Samotnie wychowuję dziecko, które studiuje. Czy należy mi się ulga prorodzinna, jeśli dziecko pracowało w Niemczech w okresie wakacji i stara się o zwrot podatku z Niemiec?

 • AniaL

  Dodano 2014-04-11 19:24 przez AniaL

  Odliczenie na dziecko a zarobki za granicą

  Witam!
  W 2013 r. pracowałam w Polsce i w Niemczech. Chciałam się spytać czy zarobki z Niemiec muszę doliczyć do limitu dochodowego przy uldze na dziecko (56 tys.)?
  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 • agsza2007

  Dodano 2014-02-28 13:31 przez agsza2007

  Gewerba a rozliczenie?

  Witam:)
  Otóż mam następujące pytanie, w wakacje 2013 wyjechałam do Niemiec do pracy na 2 miesiące. Założyłam gewerbe, a następnie wyjeżdżając ją zamknęłam. W Polsce nie pracuję, jestem studentką.
  Czy mama może w takim razie odliczyć sobie na mnie ulgę? Jak powinnam się rozliczyć za pracę w Niemczech...

 • belka2

  Dodano 2018-03-17 08:46 przez belka2

  Rozliczenie cudzoziemców

  1. Na jakim formularzu należy podać nr konta do zwrotu ZAP-3\NIP-7 skoro nie mają NIP-ów ani PESEL-ów?2. Czy mogą odliczyć ulgę na dzieci? 3. Jeżeli Ukrainka jest rozwiedziona i mieszka w Polsce z dziećmi, to czy może rozliczyć się jako matka samotna?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania