eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo zamówień publicznych › Prowadzenie postępowania przetargowego w innym języku niż polski. Czy to możliwe?


2015-11-09 10:06 autor: Beata

3 784 odsłon

Prowadzenie postępowania przetargowego w innym języku niż polski. Czy to możliwe?

Najczęściej wykonawcy składający oferty w moich postępowaniach to podmioty zagraniczne.

Czy postępowanie przetargowe muszę zawsze prowadzić w języku polskim? Przejście na niemiecki znacznie ułatwiłoby mi sprawę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-11-09 12:32 autor odpowiedzi: Konrad Różowicz

    Posługiwanie się językiem polskim w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, postępowaniach kontrolnych, postępowaniu przed KIO oraz przed sądami stanowi konsekwencję przyjęcia prymatu języka urzędowego. Jest to jednoczesśnie jedna z zasad systemu zamówień publicznych.

    Oznacza to, że wszelka dokumentacja powstająca w postępowaniu (po stronie zarówno wykonawcy, jak i zamawiającego) powinna być sporządzana po polsku, wszelkie kontakty między stronami postępowania powinny następować w języku polskim.

    W art. 9 ust. 3 ustawy Pzp ustawodawca pozwolił zamawiającym zezwolić na dopuszczenie składania dokumentów przez wykonawców w określonym języku obcym. Taka zgoda wymaga określenia dopuszczalnego języka, a dotyczy składania wniosku o dopuszczenie do udziału, oferty, dokumentów i innych oświadczeń.

    Art. 9 ust. 3 wprost odnosi się do dokumentów „składanych” w postępowaniu. Czyli tylko do dokumentów wykonawcy.

    Zamawiający może jednak obok oprócz wersji polskiej przygotować także obcojęzycznją wersję dokumentów. Ale zawsze to polska będzie wiążąca.

    Zasadniczo zatem postępowanie powinno zostać przeprowadzone w języku urzedowym, istnieje jednak możliwość obok stosowania tego języka posługiwania się także językami obcymi, choć faktycznie takie działanie powoduje kilka praktycznych komplikacji i konieczność przygoowania większej ilości dokumentów. Ciekawym praktycznym komentarzem jest wpis: G. Bednarczyk , którego lekturę polecam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-11-12 12:03 autor odpowiedzi: Kancelaria Prawno-Gospodarcza PAXUS

    Zgadzam się z moim przedmówcą.

    Generalnie postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzi się w języku polskim (art. 9 ust. 2 ustawy Pzp).

    Jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamawiający może wyrazić zgodę na złożenie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia, oświadczeń, oferty oraz innych dokumentów również w jednym z języków powszechnie używanych w handlu międzynarodowym lub języku kraju, w którym zamówienie jest udzielane (art. 9 ust. 3 ustawy Pzp).

    Języki oficjalne Światowej Organizacji Handlu: angielski, francuski i hiszpański.

    Znam za mało szczegółów, by wypowiedzieć się na temat tej konkretnej sytuacji.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Szamanka87

    Dodano 2015-11-23 22:40 przez Szamanka87

    Możliwość zastosowania urządzeń równoważnych

    Witam,od kilku lat, odkąd mam przyjemność składania ofert na dostawy i montaże urządzeń spotykam się ze zjawiskiem, że zamawiający wymagane parametry urządzeń, "żywcem spisuje z kart katalogowych" i dopuszcza urządzenia równoważne. W związku, że spisuje parametry z konkretnych kart katalogowych "upa...

  • Syliwa 123

    Dodano 2017-09-26 13:03 przez Syliwa 123

    Zmiana cen po wygranym przetargu i podpisaniu umowy

    Witam,proszę o pomoc w analizie poniżej opisanej sytuacji:wykonawca przystąpił do przetargu na odczynniki z ceną x, wygrał przetarg, podpisał umowę
    w niedługim czasie, cena tych samych odczynników znacznie zmalała
    Pytanie: Czy wykonawca ma obowiązek powiadomiać zamawiającego o zmianie cen i musi rea...

  • Maria7919

    Dodano 2014-12-13 01:09 przez Maria7919

    KRS wystawiony wcześniej niż wymagane 6 miesięcy

    Witam,proszę o pomoc w ocenie sytuacji. W przetargu nieograniczonym złożono 3 oferty. W jednej z nich oferta nie została trwale zespolona, źle ponumerowana - numeracja występuje tylko na załącznikach dotyczących szczegółowego opisu przedmiotu zamówienia a KRS został wystawiony z datą 09.06.2014 (otw...

  • Dominik_85

    Dodano 2018-11-30 09:39 przez Dominik_85

    Zwrot wadium gdy pozostaje jeszcze jeden wykonawca

    Proszę o pomoc w poniższej kwestii.W jednej z gmin jest postępowanie, w którym nasza firma brała udział. W dniu 07.11 na stronie zamawiającego pojawiła się informacja o wyborze oferty, nasze wadium zostało zwrócone, aczkolwiek w dniu 05.11 wyraziliśmy zgodę na przedłużenie terminu związania ofertą z...

  • J.K.

    Dodano 2018-08-22 11:33 przez J.K.

    Termin sprostowania omyłki pisarskiej

    Dzień dobry,proszę o odpowiedź na w zawiadomieniu o wyborze oferty skierowanym do wykonawców omyłkowo zostały doklejone dwie kolumny (pisanie na szablonie i omyłkowo nie wykasowano). Te dwie rubryki nie zostały wliczone do punktacji wykonawców i nie miały wpływu na rozstrzygnięcie postępowania. Zauw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo zamówień publicznych

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania