eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo gospodarcze › Kiedy następuje przedawnienie roszczenia kar umownych z tytułu gwarancji w umowie o dzieło?


2012-12-17 14:09 autor: konto usunięte

7 744 odsłon

Kiedy następuje przedawnienie roszczenia kar umownych z tytułu gwarancji w umowie o dzieło?

Dzień dobry,

mam pytanie o czas przedawnienia roszczenia kar umownych z tytułu gwarancji, w umowie o dzieło:

Firma X (działalność na os. fizyczną) zawiera 1 lipca 2010 umowę z Kowalskim o wykonanie dzieła, którym jest program informatyczny. Dzieło ma być oddane 1 września 2010.

Dzieło zostało oddane. Dzieło ma gwarancję wynikającą z umowy na 18 mies. Okazuje się, że dzieło ma liczne błędy, których Kowalski nie chce poprawić. Zgodnie z umową zostają naliczane kary umowne za kazdy błąd, i jego nie naprawienie w czasie, zgodnie z umową. Obecnie wysokość kar przekracza już wartość dzieła. Firma X chce wezwać sądownie Kowalskiego do zapłaty kar.

I teraz pytanie - czy przedsiębiorcy nie przedawniło się roszczenie? Bo wg K.C.:

W Umowie o dzieło termin przedawnienia to 2 lata - przedawnienie roszczeń wynikających z umowy o dzieło, przy czym okres 2-letni liczony jest od daty oddania dzieła, a jeśli dzieło nie zostało wydane - od dnia, w którym wg umowy powinno być oddane (art. 646 KC)

=> z tego wynika wiec, że roszczenie się przedawniło ALE z drugiej strony kary umowne (czyli roszczenie) dotyczyły 18 miesięcznego okresu gwarancyjnego, czyli już po oddaniu dzieła.

Termin przedawnienia roszczeń przedsiębiorców to 3 lata (tj. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej), wiec tu niezależnie od wszystkiego przedsiębiorstwo mieściło by się w terminie.

Wg mnie to roszczenie się nie przedawniło, bo wg umowy wydanie dzieła 1 września 2010 18 mies. gwarancji = luty 2012. Czyli że od lutego 2012 liczy się dopiero bieg przedawnienia.

Proszę mi powiedzieć czy moje rozumowanie jest słuszne, i czy w przypadku gdy wys. kar umownych przekroczyła już wartość umowy przy wnoszeniu sprawy do sądu nie należałoby zmniejszyć wysokości żądania, by uniknąć zarzutu, że kara umowna jest rażąco wygórowana?

Bardzo dziękuję za pomoc.

Anna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-12-18 19:21 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzień dobry,

    w mojej opinii przedawnienie 2 letnie nalezy liczyć w terminie 2 lat od dnia oddania dzieła. Wady nie powstały bowiem w trakcie okresu gwarancji, ale wykonywania działa, chyba, że zapis umowny jest taki, że kary należą się za wady nie poprawione w ramach gwarnacji. Proszę więc sprawdzić dokładnie zapisy umowy.

    z wyrazami szacunku,

    Anna Wyląg

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-12-18 21:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

     

    Same kary umowne dotyczą nie tyle istnienia błędów w dziele, ale kary są za opóźnienie w ich naprawie w okresie gwarancji.

    Np. na poprwę błedu krytycznego przewidziano 24 h. Jesli wykonawca nie poprawi go w 24 h to zostaje naliczana kara umowna 0,03% wartosci umowy.

    Na błąd nie istotny wykonwaca ma 3 dni robocze, a jeśli w tym czasie go nie poprawi - naliczana jest kara umowna 0,01% za każdy dzień opóżnienia.

     Czy wobec powyższego należy liczyć przedawnienie dla każdej z naliczonych kar oddzielnie, jako 2 lata od powstania roszczenia tj. nie naprawienia bledu w terminie?

    Bardzo dziękuję za pomoc.

     

     

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • koralee

    Dodano 2012-08-11 13:13 przez koralee

    Wypowiedzenie umowy o dzieło

    Witam,
    mam pytanie dot wypowiedzenia umowy o dzieło jak w tytule. Jakiś czas temu podpisałam umowę o dzieło na okres 4 miesięcy. Jednak udało mi się dostać pracę na lepszych warunkach i chciałabym wypowiedzieć tą umowę. W samej umowie jest zawarte, że strony przewidują możliwość wypowiedzenia umowy,...

  • karolina281

    Dodano 2016-11-20 21:06 przez karolina281

    Podpisana umowa, a kara

    Witam,proszę o poradę.Mąż podpisał umowę na wykonanie prac brukarskich 2.11-31.12. Miał kilku pracowników. Roboty miał zacząć od 2.11, ale niestety pracodawca ciągle przestawiał terminy - ok dwa tygodnie. Po czym zadzwonił do męża, że można zacząć pracę. Przez te dwa tygodnie odeszły osoby, które by...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-05-31 22:30 przez konto usunięte

    DG: czy mogę wnieść o rozwiązanie umowy o dzieło ze względu na L4?

    Witam,  Od kilku lat prowadzę jednoosobową DG. To tej pory świadczyłam usługi dla klienta, co było regulowane umową o dzieło, która obowiązuje do końca tego roku. Okazało się, że jestem w ciąży wysokiego ryzyka i muszę przejść na zwolnienie.
    Czy Zleceniodawca może robić mi problemy, z powodu przejśc...

  • maja85

    Dodano 2012-12-17 14:25 przez maja85

    Urlop macierzyński a umowa o dzieło

    Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do 3 kwietnia. Pracuję na uczelni wyższej. W semestrze letnim (luty-czerwiec) chciałabym kontynuować zajęcia (tylko 30 godzin, wypłata dopiero we wrześniu, niski dochód) na innej uczelni. Zajęcia będę prowadzić dopiero od 15 kwietnia, ale umowa o dzieło dyd...

  • VIOLA

    Dodano 2012-12-08 13:59 przez VIOLA

    Umowa zlecenie w KPiR

    Witam, prowadzę usługi krawieckie, formą opodatkowania jest kpir na zasadach ogólnych. Od 2013 r. zamierzam zatrudnić na umowę o dzieło bądź zlecenie pracownicę.
    Proszę mi powiedzieć w jaki sposób koszty z tego tytułu mogę wpisać do kpir? Czy mam wpisać kwotę jej brutto wynagrodzenia? A co ze składk...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo gospodarcze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania