eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo gospodarcze › Zaniżona faktura VAT marża na samochód


2015-12-27 00:11 autor: kulczykowy

26 232 odsłon

Zaniżona faktura VAT marża na samochód

Dzień dobry,

otóż opis sytuacji. Mój znajomy kupił auto z auto-handlu samochodowego. Sprzedawca sprzedał mu samochód za kwotę 6000 zł brutto. Wszystko było w porządku, jednak gdy dokonali transakcji i zostały rozliczone pieniądze w wysokości 6000 zł, sprzedawca dał znajomemu fakturę VAT marża, na której widniała kwota 1500 zł brutto, którą dopiero zauważył przy rejestracji auta.

Od razu po zauważeniu około tygodnia, pojechał po auto do komisu mając nadzieję, że kwota ta została wpisana przez pomyłkę, lecz niestety okazało się, że sprzedawca chcąc uniknąć zbyt dużych kosztów skarbowych specjalnie zaniżył kwotę na fakturze, i powiedział, że tyle mu zapłacił i do widzenia. Oczywiście znajomy powiedział mu, że idzie z tym do urzędu skarbowego, donieść na niego, że robi oszustwa podatkowe a on na to, że może iść nie ma dowodu na to, że dostał więcej niż na fakturze i nic mu nie zrobią. Miał już kontrolę i wszystko jest w porządku.

Proszę odpowiedzieć na pytanie, czy mimo iż mój znajomy był sam przy transakcji, to nie może w roli świadka obciążyć nieuczciwego handlarza zeznaniami? Czy naprawdę jest bezkarny i urząd nic nie może z nim zrobić? On był pewny siebie twierdząc, iż jedynym dowodem transakcji jest faktura i nie ma dowodów na udowodnienie wpłaty większych pieniędzy. Czy jest jakiś sposób na niego?

Te same problemy dotyczą osób, które kupiły auta z wadami i mogą żądać zwrotu pieniędzy tylko z faktury, czy nie ma na to sposobów?

Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-28 13:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Mamy słowo przeciwko słowu. Fjanie, gdyby znalazło się jeszcze kilka innych osób, które potwierdzą taki stan rzeczy. Poifnormować urząd skarbowy o zaistniałej sytuacji oczywiście należy. Ten bowiem w trakcie toczącej sie kontroli bądź postępowania podatkowego ma wgląd w dokumenty przedsiębiorcy i może wezwać na świadków innych kupujących.
  Wcześniejsza kontrola mogła dotyczyć innego zakresu. Nadto urzędnicy opierają się przede wszystkim na przedłożonych przez kontrolowanego dokumentach. Jeżeli nie było podejrzeń ku temu, aby kwestionować wartość faktur, świadkowie nie byli wzywani. Informacja w tym zakresie z zewnątrz (od Pana kolegi) może to jednak zmienić.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-19 23:43 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry.
  Ja właśnie w tej samej sprawie , znajoma kupiła auto z zaniżoną FV , auto miało wady chciała oddać lecz sprzedawca powiedział że da tyle co na fakturze czyli o 2tys. mniej więc odpuściła , ale powiedziała że nie da aby oszukał kogoś jeszcze i poda go do US a on do niej że miał już kontrole tak jak wyżej, i że jak znowu ktoś napisze na niego anonimowy donos lub podobny donos a kontrola stwierdził że nic nie udowodni czyli wyjdzie na to że donos to nie prawda i w takim razie on wniesie o ustalenie kto napisał donos i zaskarży do sądu w sprawie cywilnej i tu wymienił jakieś dwa artykuły prawne jeden o nękaniu,pomówieniu (do 1 roku więzienia) a drugi o nasyłaniu kontroli - zarzucaniu winy czy coś o wskazaniu kogoś że popełnił przestępstwo co jest nie prawdą (do 2 lat więzienia).
  Moje pytanie :
  -Czy za taki donos anonimowy można ponieść konsekwencje jak kontrola nic nie wykaże??? Przecież wiadomo że kontrola może nie znaleść dowodów a mimo to zaniżane są faktury- nie wszystkie ale nie które... A widziałem opinie w necie że o jest oszust , jednak jeden Pan wszedł na drogę sądową ale przegrał z powodu braku dowodów-tu akurat chodziło o wady ukryte samochodu. Ale po tamtej każdy się boi że przegra.
  -Czytałem że ludzie piszą mase donosów z zazdrości i zawiści o bzdury na sąsiadów,rodzine itp czego jestem przeciwnikiem ale czy w rozsądnej sprawie naprawde można zostać oskarżonym o te artykuły co on przytoczył po klęsce UKS i US ???
  Pozdrawiam i czekam na ODP. Pytanie na razie tylko dla pogłębienia wiedzy:)

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-24 06:30 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No to załóżmy. Adresat - określona izba skarbowa. Nadawca - brak danych. Donos napisany na komputerze, więc trudno stwierdzić charakter pisma. Znaczek kupiony na poczcie, zaś list wrzucony do skrzynki pocztowej, dla zmyłki w innej miejscowości aniżeli adres zamieszkania. Brak podpisu pod donosem, poza np. jeden z oszukanych. Stan opisany na tyle ogólnie, że nie da się go przypisać konkretnej sprawie (transakcji). Dla bezpieczeństwa wszystko wykonane w rękawiczkach, czyli brak odcisków.
  Wiem - trochę przesadzam ;) niemniej jak niby znaleźć w takim przypadku osobę, która napisała donos? Organy podatkowe to nie organy śledcze typu policja.

  Kontrola odnosiła się do dokumentów. Zapewne wezwała też kilku świadków, czyli strony transakcji (kupujących). Jeżeli ci oświadczyli, że zapłacili tyle co na fakturach (a proszę pamiętać, że kontrolowany informowany jest o tym kto i kiedy zostanie przesłuchany), nie było podstaw do określenia zaniżenia wartości sprzedaży.
  Stąd taki donos faktycznie może nic nie dać, poza kolejną kontrolą, chyba że wskazano by organom osoby, które poświadczą, że faktycznie zapłaciły za samochody więcej, aniżeli cena na fakturze. Najlepiej też, aby ktoś to mógł potwierdzić, no ale - jak wiadomo - sytuacji idealnych nie ma...

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-02-29 16:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

  No właśnie w tym problem jeżeli ów Pan jest informowany o danych świadków tzn. że już nic z tego nie wypali. A co w przypadku podpisania donosu, czy może zarzucić takiej osobie np. ART. 234 k.k. , 212 k.kk , 216 k.k. i tym podobne??? Oczywiście jeżeli kontrola nic nie wykaże, lub wykaże tylko część czynów opisanych w donosie. Ponieważ sprawa jest bardziej skomplikowana bo ta osoba robi też inne przekręty na VAT o których znajoma się dowiedziała. Proszę o odpowiedź co w takim przypadku, ponieważ ma być wysłany email do odpowiednich urzędów ale jak wiadomo w internecie nic nie jest anonimowe:) A po za tym w przypadku podpisu będzie się informowanym o postępowaniu. Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-03-02 06:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Organy podatkowe nie mogą inforomować o wynikach postępowania podatkowego osób trzecich. Dokumentacja takich postępowań dostępna jest tylko co do zasady dla strony postępowania, czyli tego Pana.
  Co do odpowiedzialności karnej, należy zapytać osobę zajmującą się prawem karnym. Ja jestem podatkowcem ;)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-06-24 07:12 autor odpowiedzi: luni

  Witam. 
  U mnie troche inaczej. Spisalem z firma umowe zaliczki na auto. Wpisane ze 13tys zaliczki gotowka i reszta 25 wplacine do 14dni. Wplacilem calosc dostalem fakture na 25. Czy taka umowa zaliczki ppdpisana przez firme bedzie dowodem w us?
  Pomijam fakt ze auto ma wade ukryta i bede chcial dochodzic rozszczen. Sprzedajacy moze oddac 25tys.
  Dziekuje!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-06-24 07:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Może taki dowód zostać jak najbardziej przyjęty.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-02-07 11:05 autor odpowiedzi: Motowell

  Dzień dobry.

  Wybieram się po odbiór motocykla za ustaloną kwotę, do firmy sprowadzającej pojazdy. Mam telefonicznie dogadaną kwotę za pojazd i z racji mojej pracy, nagraną na telefonie. Obawy mam, co do zaniżania kwot na fakturze przez sprzedawcę, bo tak mi sugerują osoby, które już nabyły w tej firmie swoje pojazdy. Jeśli dojdzie do zakupu, zapakuję pojazd na przyczepę i zapłacę ustaloną kwotę, to co zrobić w momencie otrzymania do rąk fakturę zaniżoną. Przyjąć i zgłosić? Jak przyjąć i na jej podstawie zarejestrować, to czy jeśli doszło by do zwrotu pojazdu z tytułu ukrytych uszkodzeń, będzie uznana kwota jaką ja zapłaciłem?

  Jeśli z zaniżoną fakturą zarejestruję, to czy po udowodnieniu i ukaraniu Firma mi tą fakturę zamieni na taką z właściwą kwotą, czy ja zostają z zaniżoną....

  Będę miał świadka, oraz postaram się nagrać transakcję na kamerze.

  kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2020-02-07 11:36

  Czyli będzie miał Pan dowody na to aby siebie ukarać bo jeżeli odbiera Pan Pojazd i podpisuje i odbiera fakturę na zaniżoną kwotę i godząc się na to oraz posługuje się taką fakturą w urzędzie i ubezpieczali i gdziekolwiek indziej podlega Pan karze. I Pan chce to nagrywać pomijając fakt iż taki dowód w sądzie o rękojmie może być odrzucony ponieważ nagrywanie kogoś bez jego zgody jest nielegalne. Wystarczy wprost powiedzieć sprzedającemu że albo wpisuje całą kwotę na Fakturze albo Pan nie kupuje , może pan postraszyć jak nie będzie chciał że Pan nie kupi i zgłosi go do kontroli i będzie za świadka. A nie kręcić jakieś akcje pokryjomu , na boku...Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-02-07 11:14 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę zapłacić przelewem na podstawie otrzymanej już faktury.

  Motowell skomentował/a odpowiedź 2020-02-07 11:17

  Sprzedający oczekuje tylko gotówki, nie przyjmuje przelewów. Mi zależy na tym pojeździe i nie zrezygnuję z zakupu. Jest opcja za gotówkę, albo wcale.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-02-07 12:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Ok - to co - gotówką nie można zapłacić po otrzymaniu faktury? - na jej podstawie?
  Jak zawsze zapewne idzie o pieniądze. Bo z pełną fakturą wartość towaru będzie wyższa, ale klientowi nie uśmiecha się dopłacać na podatki.

  Andrzej skomentował/a odpowiedź 2021-04-18 14:17

  Witam. Mam oto takie pytanie: Czy mogę na sprzedawcę (handlarza) zrobić donos do US za zaniżenie faktury. Kupiłem auto i na wstępnej umowie na papierze z 12.04.2019r jest cena 23,500 plus zaliczka 1000zł. Auto dostarczono mi na lawecie tak się umówiliśmy (nie zarejestrowane uszkodzony zderzaki lampa) wraz z fakturą i bez reszty dokumentów które miałem dostać w dniu 14.04.2019r z fakturą 23.500zł. Dopiero w póżniejszym czasie zauważyłem że jest cena inna jaką zapłaciłem i wynosiła na fakturze 21,200 zł. Po kontakcie z handlarzem co do ceny i braków dokumentów to oznajmił mi że auto jest uszkodzone i taka cena musi być bo na to się niby zgodziłem, chociaż ja takiej zgody nie wyraziłem. Czy mogę jeszcze teraz zgłosić to do US? Teraz chcę iść do sadu bo tak długo trwało kompletowanie dokumentów w ramach rękojmi usuwanie uszkodzeń, zbieranie rachunków, oraz opinii Rzecznik praw konsumenta, itp.(powiadomiłem handlarza o tym krótko po zakupie) bo zauważyłem wady których nie byłem w stanie zauważyć w momencie zakupu. Mam zdjęcia i rachunki za naprawę. Rzecznik Praw Konsumenta tak mi doradził więc zdecydowałem sie to zrobić.Ja wyceniłem te uszkodzenia wstępnie z na około 6.000zł na podstawie cen z ASO. które zebrałem telefonicznie.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-02-18 08:45 autor odpowiedzi: Protekton

  Z tym motorkiem. Jeśli jest on w granicach cen rynkowych to śmiało nagrywać jak odbierasz i płacisz. Miałem podobną sprawę kupiłem auto za 21tyś A fakturę  dostałem na 7tyś wpierw sprzedawca ściemniał że to związane z akcyzą i tak musi być i tak się robi i że mnie to nie dotyczy...  na co odpowiedziałem że nie podoba nim się to co robi wołał bym za pełną kwotę.  Na co odpowiedział że nikt mnie przecież nie oszukuje on płaci akcyzę i podatki i to jego sprawa.
  Po zakupie ponowiłem prośbę o wystawienie poprawnej faktury i na nią czekam. Ale rozmawiałem już z ludźmi z FunduszSprawiedliwości i mam info że puki nie posłużę się tymi dokumentami do rejestracji auta a zgłoszę sprawę im z tą fv kwitem kp i nagraniem to oni resztę załatwią.

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-04-19 17:20 autor odpowiedzi: Mad-KM

  Dzień dobry. Chce kupić auto. Niestety sprzedawca wystawia jedynie vat-marżę. Nie było by nic w tym dziwnego ale on chce wystawić zaniżoną kwotę. Co wiadomo wiąże się też z zaniżoną kwotą w razie zwrotu. Uspokajając mówił, że możemy również spisać umowę kupna sprzedaży miedzy sobą w razie czego. Czy takie umowy są wiążące? Czy w ogóle można tak zrobić? Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Buchhalterin

  Dodano 2019-01-13 12:36 przez Buchhalterin

  Koszty samochodów używanych kupionych do odsprzedaży

  Podatnik rozliczający się na KPiR prowadzi działalność polegająca na sprzedaży sprowadzonych z UE używanych samochodów osobowych (faktury VAT marza). Jak rozliczyc wydatki związane z lawetami, które służą do przewiezienia tych samochodów do rejestracji? Czy można wrzucić je bezpośrednio w koszty, cz...

 • qppawelqp

  Dodano 2018-04-28 14:20 przez qppawelqp

  Czy faktura jest potrzebna?

  Witam, pytanie dotyczące handlu samochodami. Jeśli kupuje samochód w celu dalszej sprzedaży od osoby fizycznej na umowe kupna sprzedaży.Następnie sprzedaje samochód np VAT marża. Faktura za zakup VAT marża oryginał idzie dla kupującego, umowę na którą ja kupiłem też oddaję dla kupującego - żeby mogł...

 • qppawelqp

  Dodano 2018-04-28 13:12 przez qppawelqp

  Handel samochodami, podatki i inne opłaty

  Witam,mam kilka pytań dotyczących handlu samochodami.Powiedzmy, że kupuje samochód za 5000 zł od osoby fizycznej na umowę kupna sprzedaży. Pierwsze co opłacam PCC 2 procent od ceny rynkowej tak? Czyli wydatek już 100 zł.Następnie, kiedy klient kupuje dany samochód za 6000 zł wystawiam mu fakturę VAT...

 • SPEED

  Dodano 2018-02-11 20:40 przez SPEED

  Jak ująć w PKPiR fakturę VAT marża?

  Prowadzę autohandel. Kupiłem samochód osobowy w Niemczech na fakturę VAT marża za 158 euro. Dostałem także fakturę aukcyjną na 286,79 euro brutto z VAT i fakturę za usługę na 100,80 euro brutto z VAT. Te dwie ostatnie są wystawione we Francji, ale to jest jedna firma. Jak wpisać te transakcje do PKP...

 • zoska12345

  Dodano 2017-03-03 14:24 przez zoska12345

  Podatek od zakupu samochodu

  Witam,mam pytanie. Zamierzam kupić auto (osoba fizyczna). Chciałabym się dowiedzieć jak wygląda sprawa zakupu samochodu jak jest napisane, że sprzedający wystawia fakturę VAT marża?Czy wtedy pozostaje mi tylko rejestracja auta? Kto płaci VAT w takiej sytuacji?Dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo gospodarcze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania