eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo gospodarcze › Zmiana gwarantowana i odpowiedzialność solidarna


2014-01-23 22:00 autor: hayfo

2 005 odsłon

Zmiana gwarantowana i odpowiedzialność solidarna

Witam,

chciałbym zadać państwu pytanie dotyczące dwóch kwestii. Wykonywałem dla dużej firmy budowlanej a mianowicie Wrobisu roboty ziemne i drogowe na nowo realizowanej inwestycji budowa hali. Podczas realizacji firma Wrobis złożyła wniosek o upadłość.

Byłem zgłoszony oficjalnie jako podwykonawca do inwestora - prywatna firma. Pracę zakończyłem. Na początku stycznia odbył się bezusterkowy odbiór mojego zakresu robót - protokół oczywiście podpisany przez inwestora. Miesiąc wcześniej wystawiłem fakturę końcową na Wrobis, bo już wtedy miałem ukończony zakres robót opiewającą na kwotę około 86000 brutto. Wcześniejsze faktury płacił mi bezpośrednio zamawiający, który dostawał dyspozycję od Wrobisu, jakie kwoty ma mi wypłacić. Nadmienię, iż były to kwoty pomniejszone o 5% zgodnie z umową moją z Wrobisem - w ramach kwot zatrzymanych gwarancją należytego wykonania kontraktu i gwarancja łącznie 5% wartości netto.

Zadania płatne od każdej wystawionej faktury 70% do zwrotu po 30 dniach od i daty bezusterkowego odbioru robót pozostałe 30% do zwrotu 14 dni po okresie upływu gwarancji. Inwestor wysłał mi pismo w ramach odpowiedzialności solidarnej, gdzie mam mu odpisać, jaka kwota zaspokaja moją zapłatę i wskazał, że jest to 86000 zł pomniejszone o te 5%. Odpowiedziałem, że ok ale należy mi się zwrot tych 70% po 30 dniach od chwili odbioru, a po upływie okresu gwaranci 30% i tych kwot zażądałem dlatego, że inwestor zażądał ode mnie w 2 paragrafie tego pisma bym oświadczył, iż przyjmuję na siebie obowiązki gwaranta i od tej pory to ja jestem stroną do jego wszelkich roszczeń odnośnie gwarancji za mój zakres wykonanych robót a nie droga generalny wykonawca moja firma.

Czyli  w tym oświadczeniu wyłączył GW z gwarancji mojego zakresu robót. Czy może tak zrobić? Czy podpisując takie oświadczenie mogę żądać od inwestora zwrotu kaucji a nie od GW? Nadmienię, iż prawnik inwestora poinformował mnie, że albo to podpisuję i dostaję te 86000 zł pomniejszone o 5% bez zwrotu gwarancji biorąc na siebie obowiązki gwaranta albo spotkamy się w sądzie i te pieniądze odzyskam za kilka lat, bo do Wrobisu wchodzi komisarz i to on wtedy o wszystkim decyduje.

I proszę o odpowiedź czy gwarancja obowiązuje, jeżeli nie otrzymam zatrzymanych przez GW kwot zatrzymanych tj. 70 % z 5%.

Miłego wieczoru i proszę o chociaż najmniejszą podpowiedź.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • tktomeks

  Dodano 2013-05-07 09:32 przez tktomeks

  Czy potrzebna jest zgoda inwestora na podwykonawcę?

  Czy będąc generalnym wykonawcą na budowie, muszę posiadać jakieś upoważnienie od np. inwestora, aby zatrudnić podwykonawcę?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-10 12:33 przez konto usunięte

  Niewypłacone wynagrodzenia a spółka cywilna

  Witam,
  Właściciele spółki cywilnej (firma budowlana) zalegają z wypłatą dwóch zaległych wynagrodzeń oraz innych świadczeń powstałych w wyniku wypowiedzenia umowy o pracę w trybie skróconego okresu wypowiedzenia (odszkodowanie, ekwiwalent, odprawa). Niestety właściciele są bankrutami, nie mogą ogłosi...

 • Anna0099

  Dodano 2013-12-10 17:31 przez Anna0099

  Wynagrodzenia dla podwykonawców

  Na jakiej podstawie mamy pewność, że w branży budowlanej główny wykonawca wypłaci podwykonawcy należną wypłatę jeśli wcześniej nie była między nimi podpisana umowa? Jest jakiś sposób aby podwykonawca mógł się domagać wypłaty tego wynagrodzenia?

 • kolo5480

  Dodano 2021-08-09 23:36 przez kolo5480

  Ile Faktur w Niemczech, a ile w Polsce

  Witam,Chcę założyć Polską firmę budowlaną na ryczałcie 5.5%. Będę pracowal jako podwykonawca w Niemczech. Słyszałem, że będę musiał wystawiać też jakiś procent faktur w Polsce, czy to prawda? Jeśli tak to ile? Co jeśli wystawiałbym faktury wyłącznie w Niemczech?

 • Dion

  Dodano 2020-06-04 17:59 przez Dion

  Jak dokonać podziału VAT dla inwestycji mieszkalno-usługowej?

  Będąc osobą prywatną nie prowadzącą działalności gospodarczej i właścicielem działki budowlanej otrzymałem warunki techniczne zabudowy i pozwolenie na budowę budynku mieszkalno-usługowego. Budowa się rozpoczęła.
  Budynek składa się z pierwszej kondygnacji (parteru) w całości przeznaczonej na własne c...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo gospodarcze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania