eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Problem z przepisaniem domu na siebie


2013-04-29 17:09 autor: martek121211

2 204 odsłon

Problem z przepisaniem domu na siebie

Witam,

Sprawa jest dość zawiła, więc zacznę od początku.

W domu mieszkają 2 rodziny (coś na zasadzie domu bliźniaczego), tylko że dom ma jeden adres i jednego nieżyjącego właściciela (mojego dziadka). Spadkobierców jest 4-ch: mój ojciec i jeden z braci mieszkają właśnie w tym domu. Dwoje pozostałych zrzekło się domu.

Mój wuj już dawno chciał załatwić podział majątku z moim ojcem ale oni są ze sobą pokłóceni i ani jeden, ani drugi nie ustąpi. Mój ojciec to alkoholik, nie da się do niego dotrzeć i w żaden sposób normalnie porozmawiać, dlatego chciałam zapisać dom na siebie bądź mamę.

Mam już dość rozsypującej się "chałupy", chce dom wyremontować, ale że to nadal nie moje, to nie mogę, bo nie wiem co mojemu ojcu wpadnie do głowy (jednego dnia mówi jedno, drugiego całkiem co innego).

Czy jest jakiś sposób żeby ojca odciąć od tego domu żeby żadnej decyzji nie mógł w nim podjąć? Zapomniałam napisać, że on nie pracuje, dom utrzymuje mama tak samo i jego (niestety). Wszystkie opłaty itd ciążą na mamie. Wiem, że najłatwiej jest zostawić dom (raczej w tej chwili nie da się tego nazwać domem) i kupić nowy, ale nie mogę pozwolić żeby ojciec doprowadził go do totalnej ruiny i zrobił z niego żulernie.

Nie piszę tutaj o tym żeby się jakimś cudem wyniósł, ale żebym ja bądź mama była właścicielem (wtedy zawsze mogę się bronic, jeśli coś zniszczy co ja np. wyremontowałam, lub jak będzie chciał nas znów wygonić z domu, to to ja będę miała prawo wygonić jego).

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • koperek82

  Dodano 2021-03-12 19:09 przez koperek82

  Kto i ile dziedziczy?

  Witam. Niedawno zmarł mój ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu. Jestem jego jedynym dzieckiem. Po śmierci mojej matki ojciec ożenił się ponownie. Z macochą nie mieli wspólnych dzieci. Po mojej matce nie było rozprawy spadkowej.
  Ojciec miał mieszkanie spółdzielcze, które zbyła mu matka za życia...

 • nika372

  Dodano 2013-11-10 19:03 przez nika372

  Jak przejąć spadek po tacie i babci?

  Witam,
  mój mąż i jego siostra są spadkobiercami po ich babci i tacie (dziedziczą dom i ziemie wokół niego). Co muszą zrobić żeby przyjąć spadek? Umówiliśmy się że zapłacimy siostrze pewną kwote pieniędzy. Jak to zrobić aby uniknąć płacenia podatku?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-13 12:09 przez konto usunięte

  Jakie szanse mam na wygranie sprawy o zniesienie nieruchomości?

  Mam zapisane 1/6 z całości majątku, mam ciężką sytuację materialną. Mieszkam w bardzo złych warunkach z dwójką dzieci 5 lat i 1 rok. Otrzymałam mieszkanie z gminy, które jest do remontu. Chciałam by mój wuj mnie spłacił, oferował mi 5 tysięcy, które nie starczą mi na remont i materiał. Powiedział ta...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-06 23:26 przez konto usunięte

  Jak napisać wniosek do sądu o zniesienie współwłasności i dział spadku? Ile to kosztuje?

  Chciałabym podzielić spadek po ojcu i znieść współwłasność, jak to zrobić? Mój ojciec zmarł w 2003 r. Sąd po 1-wszej sprawie spadkowej postanowił iż: mama ma 1/2 i 1/4 zaś 4-ro dzieci po 3/16 spadku. Jest to gospodarstwo rolne o powierzchni 13,42 ha (na tej powierzchni są 2 domy mieszkalne i 1 gospo...

 • babcia12

  Dodano 2013-02-06 03:03 przez babcia12

  Nieruchomości w spadku. Czy wszyscy spadkobiercy zapłacą podatek?

  Witam,
  Do spadku wchodzi 1/2 M-2 i 1/2 domu do remontu z 1979 r., który wyceniamy na 130 tysięcy zł cały, czyli polowa 65 tysięcy na 3 osoby [żona i 2 dzieci] i 30 tysięcy zł połowa mieszkania.
  Pytanie brzmi: czy każdy z nas zapłaci podatek od spadku od kwoty 32 tysiące zł minus 9637, czyli od 22363...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Śmierć dłużnika: wierzyciel może pozwać spadkobierców

  Śmierć dłużnika: wierzyciel może pozwać spadkobierców

  Samo dochodzenie należności od dłużników nie jest często prostym zadaniem. Wezwania do zapłaty, negocjacje, postępowania sądowe i egzekucyjne. Dużo czasu i wiele nerwów. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy dłużnik umiera.

 • Uznanie za zmarłego

  Uznanie za zmarłego

  Uznanie za zmarłego to instytucja prawna stosowana w przypadku zaginięcia osoby fizycznej i polegająca na sądowym uznaniu śmierci danej osoby po upływie określonego czasu. Przesłanki uznania za zmarłego zostały uregulowane w ustawie z dnia ...

 • Dziedziczenie zagranicznego spadku - Polska i Austria

  Dziedziczenie zagranicznego spadku - Polska i Austria

  Postępowania spadkowe po zmarłych członkach rodziny zazwyczaj nie należą do spraw o szczególnie dużym stopniu skomplikowania zagadnień prawnych w nich występujących. Jeżeli między osobami zainteresowanymi występuje zgodność co do ...

 • Dziedziczenie nieruchomości - o czym należy pamiętać?

  Dziedziczenie nieruchomości - o czym należy pamiętać?

  Dziedziczenie nieruchomości – domu, mieszkania lub gruntu – wiąże się z szeregiem formalności. Aby móc swobodnie dysponować tymi dobrami, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. O jakich? Na to pytanie odpowiada Robert Tomaszewski ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania