eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Odpowiedzialność cywilna a wypadek z nie mojej winy. Czy należy się odszkodowanie z mojej polisy?


2019-01-31 12:16 autor: emarta1

1 776 odsłon

Odpowiedzialność cywilna a wypadek z nie mojej winy. Czy należy się odszkodowanie z mojej polisy?

Witam,

ok. 2,5 roku temu brałam udział w takim oto zdarzeniu. Jechałam drogą osiedlową i spomiędzy zaparkowanych na chodniku samochodów wyjechało dziecko na hulajnodze (dość mocno rozpędzone). Dziewczynka uderzyła w moje auto, w lewy bok. Złamała nogę w kilku miejscach. Policja stwierdziła winę dziecka, sprawę umorzono.

Dodatkowo jej rodzice zapłacili mandat oraz wypłacili mi pieniądze na pokrycie naprawy auta (kilka wgnieceń i zarysowań). Kilka dni temu dostałam pismo z zakładu ubezpieczeń, że dziecko to wystąpiło o wypłatę odszkodowania z mojej ówczesnej polisy OC.

Dziecko jest poniżej 13. roku życia. Czy zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłaty takiego odszkodowania? Jeśli tak to dlaczego, ma ono prawo ubiegać się o odszkodowanie z mojej polisy, kiedy ja nie byłam sprawcą wypadku? Czy towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo zwiększyć mi składkę ubezpieczeniową w kolejnym roku, jeśli takie ubezpieczenie zostanie wypłacone?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-02-03 17:54 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Stosownie do treści art. 436 § 1 k.c. w zw. Z 435 § 1 k.c. odpowiedzialność posiadacza mechanicznego środka komunikacji jest odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka, jednakże kierujący pojazdem mógłby uchylić się od odpowiedzialności, gdyby wykazał, że do zdarzenia doszło w skutek siły wyższej, bądź wyłącznej winy poszkodowanego.

  Czyli, co do zasady, żeby uchylić się od odpowiedzialności objętej polisą OC, należałoby wykazać, że małoletni ponosi wyłączną winę. Często jest natomiast tak, że małoletni jest współwinny, a nie wyłącznie winny. 

  Co do zasady kierowca ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 19. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu. Użyty przez ustawodawcę zwrot „w szczególności” oznacza, że powyższe wyliczenie nie jest wyczerpujące, a zatem kierujący powinien uwzględnić również dodatkowe zagrożenia, którymi w terenie zabudowanym są piesi, a w szczególności dzieci. Gdyby nawet przyjąć, że kierujący jechał z dozwoloną administracyjnie prędkością, to stwierdzić należy, iż w tych konkretnych okolicznościach mogła to nie być prędkość umożliwiająca zachowanie panowania nad pojazdem. Tym samym nie jest wykluczone, że kierowca naruszył przepisy ustawy. Sam fakt, że doszło do wypadku świadczy o tym, że kierowca mógł nie zachować należytej ostrożności na drodze i zlekceważyć możliwość pojawienia się na drodze dzieci. Okoliczność, że kierujący mógł się liczyć z wtargnięciem dziecka na drogę, prowadziłaby do wniosku, że nie można uznać małoletniego za wyłącznego sprawcę szkody. Na podstawie obowiązującej zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego (a tym bardziej dzieci) można wymagać, aby pojazd był prowadzony z należytym stopniem ostrożności oraz prędkością, która umożliwia jego zatrzymanie w celu uniknięcia szkody. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyrokach: z 19 lipca 2000 r., II CKN 1123/98, LEX nr 5088 oraz sygn. z dnia 19.07.2000 r., II CKN 1123/98 niepublikowany. Również w wyroku o sygn. I C 50/07 z dnia 17.04.2008 r., SN zauważył, że wraz ze wzrostem prędkości pojazdu zawsze zmniejsza się ilość czasu jaki pozostaje na reakcję w nagłych sytuacjach a także wydłuża się droga hamowania pojazdu w sytuacjach zagrożenia na drodze, że przy nadmiernej prędkości zwiększa się ryzyko odniesienia poważniejszych obrażeń w razie zaistnienia wypadku komunikacyjnego, a nawet niewielki wzrost prędkości może spowodować znaczny wzrost siły uderzenia.

  Co równie istotne, zgodnie z art. 6 k.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Czyli Państwa ubezpieczyciel powinien się bronić, w ten sposób, że wyłączną winę ponosi sam małoletni. Powyżej przedstawiłam Państwu argumenty, jakimi małoletni może się bronić. Zatem powinien Pan odpisać do ubezpieczyciela, że po Pana stronie nie było najmniejszej winy, a przede wszystkim, że na tej drodze nie mógł się Pan spodziewać dziecka, że nie jest to przecież plac zabaw itd.

  Nie można jednak zapominać, że zasadą jest odpowiedzialność posiadacza pojazdu za szkody wyrządzone w związku z ruchem tego pojazdu, natomiast przesłanki egzogeneracyjne wymienione w art. 435 par. 1 nie mogą być traktowane inaczej niż zastrzeżenie (wyjątek) na korzyść posiadacza pojazdu/ubezpieczyciela. 

  Nadto zważyć należy, że małoletni który skończył lat 7 może przebywać na drodze publicznej bez opieki osób dorosłych oraz samodzielnie dokonywać drobnych zakupów. Zatem istotny jest również wiek dziecka.

  Zachowanie rodziców, którzy pozwolili dziecku powyżej 7 lat na wyjście z domu nie stanowi czynu zakazanego przez ustawę, a tym samym jest dozwolone.Zgodnie natomiast z art. 89 kodeksu wykroczeń, zakazane jest dopuszczanie przez osobę mającą obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszczanie do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego. Z powyższego a contrario wynika, że dopuszczanie do przebywania małoletniego w wieku powyższej lat 7 jest prawnie dozwolone.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • colly1

  Dodano 2016-09-22 12:29 przez colly1

  Umorzenie postępowania wyjaśniającego przez ZUS z uwagi na bezzasadność

  W ostatnich 6 miesiącach ZUS prowadził postępowanie wyjaśniające mające na celu stwierdzenie podlegania składkom społecznym przeze mnie oraz faktu zaistnienia wypadku przy pracy, któremu uległem (kilka dni po podpisaniu umowy o pracę).
  Przez cały czas trwania postępowania otrzymywałeś zasiłek chorob...

 • paulina002

  Dodano 2018-01-31 17:32 przez paulina002

  Jaka kara grozi mi za spowodowanie wypadku drogowego? Co z odszkodowaniem?

  Mam 18 lat, prawo jazdy posiadam od miesiąca. Kilka dni temu na skrzyżowaniu zatrzymałam się na stopie, ustąpiłam pierwszeństwa chyba 4 samochodom. Spojrzałam i byłam pewna, że jest wolne i ruszyłam. Jak już wyjechałam na drogę, dopiero zobaczyłam pędzący samochód w moją stronę i wcisnęłam pedał gaz...

 • poszkodowana123

  Dodano 2016-11-01 20:23 przez poszkodowana123

  Renta powypadkowa/ odszkodowanie w wyniku wypadku komunikacyjnego

  Witam,w roku 2013 w grudniu zostałam potrącona przez samochód jadąc na rowerze. Kierowca wyjechał z drogi podporządkowanej. W wyniku obrażeń doznałam złamania z przemieszczeniem kłykcia bocznego kości piszczelowej i kości strzałki w nodze prawej. Złamanie zespolono dwoma śrubami. Na początku marca 2...

 • aastrida4

  Dodano 2016-03-30 09:33 przez aastrida4

  Podatek dochodowy od umorzenia kosztów egzekucji, sadowych i upomnień

  Witam,mam problem z PIT-8C. Mam rozliczyć podatek od umorzenia czynszu, odsetek i kosztów egzekucji i upomnień. Pani, która to wystawiała opryskliwie twierdzi, że koszty egzekucji i upomnień również się w to wlicza, ja nie wiem, czy mogę po prostu przy rozliczeniu pominąć te kwoty? Oto interpretacja...

 • pszkdwn

  Dodano 2015-07-02 18:16 przez pszkdwn

  Odszkodowanie i zadośćuczynienie po wypadku samochodowym

  Witam,
  W wyniku wypadku samochodowego nie z mojej winy (kierowca wjechał w tył samochodu na czerwonym świetle - samochód nadaje się do kasacji) miałam złamany nos i wyrostek kolczysty kręgosłupa. Nos zrósł się krzywo, ale nie poddałam się operacji ze względu na możliwe komplikacje. O jak wysoką kwot...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Bez odśnieżania nie będzie wypłaty odszkodowania?

  Bez odśnieżania nie będzie wypłaty odszkodowania?

  Zimowa sceneria z pewnością ma swój urok, ale skutkuje ona również częstymi szkodami. Chodzi przede wszystkim o szkody spowodowane przez śnieg, lód oraz niską temperaturę. Ubezpieczeni właściciele nieruchomości mogą liczyć na to, że ...

 • Ubezpieczenie OC: uprawnienia ubezpieczonego przedsiębiorcy

  Ubezpieczenie OC: uprawnienia ubezpieczonego przedsiębiorcy

  Przepis art. 822 § 4 k.c. stanowi, że uprawniony do odszkodowania w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC może dochodzić roszczenia bezpośrednio od ubezpieczyciela.

 • Wypadek przy pracy: kiedy przysługuje nam odszkodowanie?

  Wypadek przy pracy: kiedy przysługuje nam odszkodowanie?

  Podczas wykonywania swoich obowiązków pracownik może ulec różnego rodzaju wypadkom. Każdy pracodawca musi odprowadzać składki dla pracowników do ZUS. To właśnie z tych składek, jeśli tylko wypadek miał miejsce podczas wykonywania ...

 • Odszkodowanie za upadek na chodniku w wysokości 80 000 zł?

  Odszkodowanie za upadek na chodniku w wysokości 80 000 zł?

  Upadek na śliskim chodniku nie należy zimą do rzadkości. Czasem kończy się on dotkliwymi konsekwencjami dla ofiary, takimi jak ciężkie uszkodzenia, złamania, a nawet śmierć. Osobom poszkodowanym przysługuje odszkodowanie. Jego wysokość ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania