eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Samobójstwo. Czy grozi kara za nieudzielenie pomocy?


2018-04-04 03:25 autor: Ania70.k

9 069 odsłon

Samobójstwo. Czy grozi kara za nieudzielenie pomocy?

Mój brat popełnił samobójstwo, jednak po czasie okazało się, że jego dziewczyna, osoba której ufał najbardziej, przyznała się, że wiedziała o jego zamiarach od tygodnia.

Czy może ponieść jakiekolwiek konsekwencje tego, że nikomu o tym nie powiedziała ani nie zareagowała w żaden sposób wiedząc, że mój brat nie żartuje? W dodatku powiedziała, że jakby mogła cofnąć czas i tak by nie zareagowała, „bo i tak by to zrobił”.

Czy jest sens zgłaszać to na policję? Jeżeli tak, byłabym wdzięczna za pomoc w szukaniu artykułu w tej sprawie. Dowody oczywiście są, w postaci wiadomości.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-04-04 22:46 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Za nieudzielenie pomocy grozi kara. Stanowi o tym art. 162 § 1 kodeksu karnego: Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  W opisanym przez Pana przypadku nie mamy jednak do czynienia z przestępstwem nieudzielenia pomocy. Ten przepis dotyczy tylko przypadków bezpośredniego zagrożenia. Osoba, która jedynie mówi o planach samobójczych (bez względu na to, czy są to realne plany) nie znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kisiel

  Dodano 2018-07-07 16:40 przez Kisiel

  Samobójstwo - czy można odpowiadać karnie za nie powstrzymanie samobójcy?

  Syn mój popełnił samobójstwo. Zanim to uczynił aż 8 (ośmiokrotnie) informował swoją żonę o zamiarze popełnienia samobójstwa. Żona nie dość, iż nie zareagowała, to pogłębiała jego stan psychiczny (dowód - korespondencja SMS).
  W noc poprzedzającą śmierć, syn w wyniku stresu doznał paraliżu od pasa w d...

 • plastyk

  Dodano 2014-09-21 15:20 przez plastyk

  Jak nie płacić długów zmarłego brata?

  Tydzień temu zmarł mój brat, pozostawił kilka kredytów, które są ubezpieczone tylko na wypadek śmierci naturalnej, a brat popełnił samobójstwo. Brat nie posiadał żadnego majątku, mieszkał w lokalu komunalnym, które zdałem na rzecz miejscowego ZUK.
  Jak wygląda w tej sprawie moja sytuacja, czy będę mu...

 • eti

  Dodano 2017-03-02 12:51 przez eti

  Śmierć kontrahenta a VAT i PIT

  Mam pytanie, otrzymałem dziś wiadomość, że mój kontrahent popełnił samobójstwo. W lutym dostarczyłem mu towar, wystawiłem dwie faktury VAT w wysokości brutto 54 000 zł. Co mam teraz zrobić? Przecież nie mogę wystawić korekty po wiadomości, że umarł, towar już otrzymał i fakturę VAT, a VAT z tych fak...

 • flaming

  Dodano 2019-05-28 14:26 przez flaming

  Kto powinien zapłacić za wyważone drzwi przez Straż Pożarną?

  Syn nie dawał znaku życia w wynajętym mieszkaniu. Wezwaliśmy Straż Pożarną i strażacy przez okno zobaczyli go leżącego. Wyważyli drzwi, okazało się, że syn popełnił samobójstwo. Właściciel żąda od nas pieniędzy za nowe drzwi. Czy powinniśmy zapłacić?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania