eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Wezwanie w charakterze podejrzanego, a art. 286 KK


2018-02-05 13:22 autor: JoWo

3 820 odsłon

Wezwanie w charakterze podejrzanego, a art. 286 KK

Witam,

ostatnio w hipermarkecie w trakcie robienia zakupów dwa produkty z pośród czterech na wagę źle zważyłam, po prostu nie puściłam torebki w trakcie ważenia i jak się później okazało była różnica na wadze po kilka gram.

Niestety na monitoringu zostało to wychwycone i pan z ochrony zatrzymał mnie, a następnie wezwał policję. Dostałam wezwanie na przesłuchanie nie wiem jak się bronić, nie miałam zamiaru oszukać sklepu na jakieś grosze.

Nigdy nie miałam konfliktu z sąsiadami, a co dopiero z prawem. Wiem, że będę musiała ponieść karę za swój błąd tylko jaką, bo chyba nikt mnie nie wsadzi do więzienia za to?

Pytanie zaktualizowano 2018-02-05 13:23

Chcę nadmienić, iż powstałą róznicę uregulowałam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-02-08 11:38 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Raczej nie poniesie Pani żadnej kary, a już na pewno kary za przestępstwo oszustwa z 286 k.k. 
  Zgodnie z zasadami doświadczenia życiowego - w sytuacji którą Pani opisała - różnica w należnościach za zakupione produkty nie mogła przekroczyć 500 zł, a wręcz jest znikoma. Nie stanowi przestępstwa czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma. Poza tym przestępstwo oszustwa musi być świadome. W takiej  sytuacji nie może być mowy o przestępstwie, lecz wykroczeniu. Za wykroczenie grozi do 30 dni aresztu, ograniczenie wolności, lub grzywna, lecz to teoretycznie. Nie wyobrażam sobie aby rozsądny Policjant (coraz więcej takich) uznał, iż dopuściła się Pan wykroczenia kradzieży. Proszę szczerze zeznawać. W razie stalenia, że  dopuściła się Pani wykroczenia, bądź przestępstwa, przysługują Pani środki odwoławcze - o których zostanie Pani pouczona (w zależności od tego, jaki czyn zostanie Pani przypisany).

  JoWo skomentował/a odpowiedź 2018-02-28 11:43

  Mam nadzieję, że odczyta Pani moją wiadomość. Właśnie wczoraj dostałam zawiadomienie od prokuratora, że sprawa została skierowana do sądu z art. 286 & 1. Po prostu nie mogę w to uwierzyć. Nie wiem co mam dalej robić, przecież to jakiś absurd.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Xander

  Dodano 2017-09-17 23:56 przez Xander

  Oskarżenie o kradzież napisanego opowiadania

  Dzień dobry,przez jakiś czas utrzymywałem kontakt z chłopakiem co pisał opowiadania i dostałem kiedyś od niego jego własne opowiadanie i je straciłem.Teraz ten chłopak oskarża mnie o kradzież i mówi, że zgłosi do prokuratury. Czy grożą mi jakieś konsekwecje prawne?

 • konto usunięte

  Dodano 2017-09-03 16:22 przez konto usunięte

  Pomówienie o kradzież

  Witam,prowadzę stronę na FB, ostatnio zalogował się na niej człowiek aby umieścić wpis "że jestem złodziejem" i następnie się wylogował z mojej grupy. Człowieka nigdy nie widziałem na oczy ani nie miałem z nim wcześniej jakichkolwiek kontaktów. Jest to prawdopodobnie znajomy człowieka, z którym mam ...

 • karolina6997

  Dodano 2017-02-13 22:05 przez karolina6997

  Laptop od matki, a posądzenie o kradzież

  Witam, mam pytanie. Posiadam 19 lat, moja matka nie pozwala mi na wyprowadzkę. Dostałam na urodziny laptopa, oraz inne droższe sprzęty. Czy w związku z tym, iż nie mam paragonów z tych rzeczy, jest opcja oskarżyć mnie o kradzież?
  Wiem, że to nie ja wydałam na to pieniądze, tylko moi bliscy. Czy w og...

 • Rozmyslona

  Dodano 2017-02-11 14:43 przez Rozmyslona

  Kara za kradzież

  Mam pytanie: koleżanka została oskarżona, że od tygodnia kradła drugiej koleżance z portfela pieniądze. Niby cała suma to ok. 100 zł. Była policja, tylko spisała wyjaśnienia pokrzywdzonej, oskarżonej i nic się nie pytali.Co w takim przypadku grozi koleżance?

 • Zdesperowana18

  Dodano 2018-07-21 22:56 przez Zdesperowana18

  Domniemania kradzież

  Witam,mam trudną sytuację. Ostatnio u mnie w pracy giną pieniądze. Niestety ostatnio na zmianie dałam jednemu z pracowników pieniądze na paliwo do samochodu. On jednak teraz twierdzi, że nic mu nie dawałam.Szef więc bezpośrednio oskarża mnie o wzięcie pieniędzy. Pracuję w tej firmie 3 lata i nigdy n...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania