eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Umowa dożywocia a długi przed podpisaniem aktu notarialnego


2016-04-12 17:16 autor: Merta

7 281 odsłon

Umowa dożywocia a długi przed podpisaniem aktu notarialnego

Witam,

30 października 2014 moja mama zawarła ze mną umowę o dożywocie, przekazując mi nieruchomość. W akcie oświadczyła, że lokal mieszkalny nie jest obciążony długami. Niestety w marcu tego roku mama zmarła. Dowiedziałam się, że zalegała z czynszem od 2010 roku (znalazłam pismo o nakaz zapłaty, wyrok sądu o zapłatę z tą datą a zaległość dotyczy okresu sprzed 2010) i mnie o tym nie poinformowała.

Ja przekazywałam jej zaliczki na czynsz już przed przekazaniem mi lokalu na własność. Gdy mamie się pogorszyło i potrzebowała opieki, zjechałam z zagranicy i opłacałam - zaliczki na czynsz z mojego konta. Przez cały ten okres próbowała nieudolnie spłacać zadłużenie z moich zaliczek na czynsz.

Teraz za 2015 rok nadpłaciłam ponad 2 tysiące czynszu, bo zostałam zmanipulowana, że tak wysoki jest czynsz i płaciłam, jak mama mnie informowała o wysokości czynszu. Nie jestem za to na nią zła, po prostu nie miała żeby spłacać gdyż ważniejszy był hazard totolotkowy. Problem rodzi się teraz taki, kto jest za ten jej dług odpowiedzialny (wspólnota mieszkaniowa/mieszkanie własnościowe).

Jak mam postąpić z zarządcą nieruchomości by tych długów po niej nie przejąć, jeśli jest taka możliwość? Ponadto, co stanie się z nadpłaconą kwota czynszu? Nie chcę ich zwrotu, tylko nie chciałabym dopłacać, bo w tym momencie moja sytuacja finansowa nie jest najlepsza. Nie pracuję i przez ostatnie 7 miesięcy opiekowałam się mamą i sporo wydawałam na nasze utrzymanie, leki etc. (płaciłam też jej kredyty bankowe by się nie stresowała).

W styczniu odkryłam, że czynsz jest znacznie niższy niż zaliczki, które płaciłam, więc nie zapłaciłam za luty i marzec 2016. Po odkryciu, na początku kwietnia iż jest zadłużenie boję się płacić za siebie czynsz aby nie został przez zarządcę zainkasowany na poczet długu mojej mamy.

Dodam jeszcze, że nie zgłoszono do zarządcy o zmianie właściciela, bo mama nie chciałaby ktoś wiedział o przekazaniu mi mieszkania. Tłumaczyła to tym, że chce spokojnie żyć, a jest nas siedmioro rodzeństwa.

Proszę o pomoc i dziękuję za poświęcony mi czas.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-27 11:36 przez konto usunięte

  W sprawie odrzucenia spadku

  Witam serdecznie,proszę o pomoc w zrozumieniu zapisu art. 934 k.c. Jesteśmy w sytuacji, gdzie zmarły teść nie zostawił po sobie nic więcej tylko niespłacone kredyty, a nie do końca wiemy, czy czegoś więcej w komplecie. 
  Wszyscy: synowie, wnuki, mama, rodzeństwo oraz dzieci i wnuki rodzeństwa odrzuci...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-23 11:28 przez konto usunięte

  Kredyt hipoteczny po śmierci matki. Czy dzieci muszą spłacić długi rodzica?

  Witam,
  mam takie pytanie: jeśli moja mama zaciągnęła kredyt hipoteczny i chyba jakieś drobne pożyczki, to czy ja lub moje 2 siostry będziemy musiały sppłacać dług po jej śmierci? Ja jestem osoba zamężną, mam już rodzine.

 • lila14

  Dodano 2017-03-28 09:37 przez lila14

  Dziedziczenie nieruchomości i jej sprzedaż

  Jestem współwłaścicielem mieszkania własnościowego (jestem umieszczona w akcie notarialnym). Jeżeli moja mama umrze, to czy będę mogła sprzedać to mieszkanie nie czekając 5 lat aby uniknąć płacenia podatku? 5 lat to dużo, a nie będe mieszkać w tym mieszkaniu.

 • zbychol7304

  Dodano 2016-04-06 22:23 przez zbychol7304

  Odrzucenie spadku. Ile mam na to czasu?

  Witam,złożyłem do sądu wniosek O ZATWIERDZENIE UCHYLENIA SIĘ OD SKUTKÓW NIEZACHOWANIA TERMINU ZŁOŻENIA OŚWIADCZENIA O ODRZUCENIU SPADKU.Tak jak mi tu doradzono na forum, wniosek złożyłem 27.01.2016 r. Oczekuję na sprawę co do tego wniosku już 3 miesiąc. Mam troje małoletnich dzieci i oczywiście po m...

 • sadi

  Dodano 2016-03-10 09:37 przez sadi

  Rozwód i długi siostry. Czy komornik ma prawo do majątku rodzinnego?

  Moja siostra wzięła kredyt na 30 lat, wybudowała dom dobrała 13 kredytów drobnych, m.in. chwilówki, prowidenty i inne... Teraz rozwodzi się z mężem. Prawdopodobnie dojdzie do tego, że przyjdzie mieszkać do domu rodzinnego do mamy, tam jest od zawsze zameldowana.Czy komornik może zabrać mamie dom? Ma...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zbycie przedsiębiorstwa: za dług odpowiada zbywca i nabywca

  Zbycie przedsiębiorstwa: za dług odpowiada zbywca i nabywca

  Przedmiotem stosunku cywilnoprawnego często bywa transakcja zbycia przedsiębiorstwa. Warto przyjrzeć się temu, jak przy takich transakcjach wygląda odpowiedzialność za powstałe długi, bowiem zbycie przedsiębiorstwa nie powoduje, że ...

 • Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

  Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

  Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...

 • Dziedziczenie długów: spadkobiercy mogą odetchnąć?

  Dziedziczenie długów: spadkobiercy mogą odetchnąć?

  Spadkobiercy osób posiadających długi wreszcie doczekali się lepszej ochrony. Już w drugiej połowie października zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których wszyscy ci, którzy wraz ze spadkiem otrzymali dług i nie złożyli ...

 • Odpowiedzialność za długi spadkowe: zmiany

  Odpowiedzialność za długi spadkowe: zmiany

  Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw ma na celu przede wszystkim zwiększenie ochrony spadkobierców przed niespodziewaną odpowiedzialnością za długi spadkowe przewyższające wartość aktywów spadkowych.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania