eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › wynajem i późniejsza sprzedaż mieszkania


2009-02-27 19:53 autor: speenka

2 595 odsłon

wynajem i późniejsza sprzedaż mieszkania

mam podpisaną umowę - nie u notariusza - na 3 letni okres wynajmowania mieszkania i późniejszy jego wykup za ustaloną kwotę. Czy wynajmujący może wycofać się z opcji sprzedazy mieszkania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2009-03-02 19:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Tak. I co istotne, jeżeli umowa przedwstępna nie została zawarta w formie aktu notarialnego, to nie można dochodzić spełnienia danego świadczenia (w tym przypadku sprzedaży mieszkania) przed sądem. art. 390 kodeksu cywilnego reguluje tę kwestię.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-03-12 18:21 autor odpowiedzi: speenka

  ok. a co z zaliczka. w umowie mam zapisane,że jest to zaliczka na poczet sprzedazy mieszkania. Czy w tym przypadku bezwzględnie mogę ją odzyskać?

  jeszcze taki zapis:

  " wynajmujacy nie pobiera żadnych dodatkowych opłat (czylko czynsz) w zamian za remont w/w lokalu mieszkalnego, który najemca wykona na własny koszt.

  w przypadku rezygnacji z wynajmu i rezygnacji kupna przedmiotowego lokalu powyzsza kwota i poniesione koszty remontu nie ulegają zwrotowi."

  Czy wystarczy, że napiszę pismo w którym potwierdszę, że nadal chcę kupić to mieszkanie i mimo wypowiedzenia umowy zwrócić się o zwrot całości kosztów remontu?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2009-03-16 21:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Zaliczka powinna zostać zwrócona.

  2. Trudno mi powiedzieć. Z tej części wynika, iż koszty nie podlegają zwrotowi, jeżeli to najemca zrezygnuje z najmu i kupna, ale odzyskanie całości nakładów będzie raczej niemożliwe. Wszak wynajmujący nie pobierał żadnych opłat za wynajem tego lokalu poza pokryciem czynszu właśnie z uwagi na to, że najemca miał go wyremontować. Ale nie jestem ekspertem z prawa cywilnego, także pewności nie mam.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania