eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Separacja a obowiązek alimentacyjny


2014-09-26 18:44 autor: LIN2014

1 650 odsłon

Separacja a obowiązek alimentacyjny

Witam,

mój ojciec (62 lata) ma Igr inwalidy, posiada orzeczenie o niezdolności do pracy i jest bez dochodu. Praktycznie jego dochód to 153 zł zasiłku pilęgnacyjnego. Zlożył 22 września wspólnie z mamą (wniosek złożył sam z jej podpisem) wniosek o separację aby móc dostać zasiłek (zapomogę) z gminy. Moja mama (61 lat) osiąga dochód z emerytury w wysokości 1137 zł.

Proszę o informację, czy w związku z separacją na mojej mamie będzie ciążyć obowiązek alimentacyjny i czy z emerytury mama będzie musiała płacić alimenty mojemu ojcu? Od poczatku małżeństwa ojciec nadużywa alkoholu i miał nawet wyrok za znęcanie się nad rodziną.

Mama wyraziła początkowo zgodę na separacje aby uwolnić się od niego trochę materialnie, jednak obawiam się, że stanie się dla niej jeszcze większym ciężarem. Jeśli tak jest, to jaki jest czas na wycofanie separacji?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mama1987

  Dodano 2017-02-01 22:14 przez mama1987

  Praca na 3/4 etatu

  Pracuję na cały etat, ale chcę przejść na 3/4 etatu, bo nie chcę żeby przekroczył mi się dochód do alimentów. Czy to mi się opłaca? Jak się liczy staż pracy? Czy tak samo jak w umowie na cały etat?Bardzo proszę o pomoc.

 • JM

  Dodano 2014-09-12 12:58 przez JM

  Podstawa do naliczenia wysokości emerytury

  W latach 1993-1998 byłem zatrudniony na pełny etat i prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą płacąc pełną obowiązującą składkę w ZUS. Posiadam dowody wpłat. ZUS odmówił mi obliczenia podstawy do naliczenia emerytury. Uwzględnił mi tylko wynagrodzenie z zakładu pracy.
  Twierdzi, że w moim prz...

 • kb123-

  Dodano 2014-09-06 21:24 przez kb123-

  Kiedy korzystnie przejść na emeryturę?

  W lipcu nabyłam uprawnienia emerytalne. Chcę pracować od końca roku 2014. Proszę o informację jak będzie naliczona moja emerytura, według starych czy nowy zasad?

 • babunia

  Dodano 2014-08-29 13:36 przez babunia

  Z czego korzystniej przejść na emeryturę - z KRUS czy ZUS?

  Witam,
  z czego korzystniej przejść na emeryturę? Z ZUS czy KRUS? Co zrobić żeby emerytura była w tym przypadku jak najwyższa? Istnieje jakaś emerytura łączona? Mógłby ktoś pomóc i wyliczyć kwotę emerytury? Jestem kobietą urodzoną w kwietniu 1954 r. Niżej podaję potrzebne informacje.
  ZUS - kapitał po...

 • Jolantas

  Dodano 2014-08-28 07:40 przez Jolantas

  Kiedy będę miała naliczaną emeryturę?

  Witam,
  proszę o informarmację w sprawie emerytury. W listopadzie 2014 r. kończę60 lat. zostaje mi jeszcze 8 miesiecy dodatkowe do przepracowania. Słyszałam, że w 2015 r. inaczej będą naliczane emerytury, tzn. mniej korzystnie.
  Chciałam zapytać, czy w 2014 r. mogę ubiegać się po skończeniu 60 lat o n...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • 2 grosze emerytury? To realia

  2 grosze emerytury? To realia

  2 grosze emerytury miesięcznie otrzymuje pewien mieszkaniec Wrocławia, który w życiu opłacił tylko jedną składkę emerytalną - podał ZUS. To dobitne potwierdzenie tego, że należyte zabezpieczenie jesieni życia możliwe jest jedynie przy ...

 • Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Obniżenie wieku emerytalnego - najważniejsze kwestie

  Od 1 października 2017 roku nastąpi obniżenie wieku emerytalnego poprzez przywrócenie obowiązujących przed 2013 rokiem progów wiekowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z tym tematem.

 • Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 grudnia 2023

  Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 grudnia 2023

  Od 1 grudnia 2023 roku zmieniają się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów. Limity zarobków aktualizowane są co trzy miesiące, w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w poprzednim kwartale.

 • Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 września 2023

  Ile można dorobić na emeryturze? Nowe limity od 1 września 2023

  Od 1 września 2023 roku zmieniają się progi zarobkowe dla osób, które pobierają wcześniejszą emeryturę czy rentę. ZUS zwraca uwagę, że wrześniowe limity dorabiania są zawsze niższe. Bezpieczny niższy próg zostanie obniżony o 82,90 ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania