eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Treść testamentu


2014-08-08 17:52 autor: pateryzanka

2 561 odsłon

Treść testamentu

Dzień dobry,

spisaliśmy z mężem swoje testamenty, mimo iż jesteśmy trzydziestolatkami. Zapisaliśmy sobie wzajemnie całe swoje majątki, a ja dodatkowo w swoim kilka spraw dopisałam.

Treść mojego testamentu:

„Niniejszym, ja [[imię i nazwisko]], zameldowany(a) w [[miejsce zameldowania]], przy ul. [[ulica]] legitymujący(a) się [[nazwa dokumentu]] o serii i numerze [[seria i numer dokumentu]] na wypadek mojej śmierci cały swój majątek przekazuję [[imię i nazwisko]].

Na wypadek, gdyby powołany do spadku mój mąż [[imię i nazwisko]] nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą, do całości spadku powołuję moją mamę [[imię i nazwisko]] legitymującego(ą) się [[nazwa dokumentu]] o serii i numerze [[seria i numer dokumentu]].

Moją wolą jest, aby na wypadek jednoczesnej śmierci mojej i mojego męża [[imię i nazwisko]], opiekę nad naszymi dziećmi sprawowali moi rodzice: [[imię i nazwisko]] i  [[imię i nazwisko]].

 Podpis”

 Moje pytania dotyczą:

- numeru i serii dowodu osobistego, który podaje wymieniając siebie, męża i mamę: co w przypadku gdyby w momencie zdarzenia losowego on juz nie był aktualny?

- adresu zameldowania: ponieważ my mieszkamy w innym miejscu niż meldunek i nasz adres zamieszkania nie jest nigdzie udokumentowany to wolałam podać adres meldunku – czy może tak być?

 Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Kamila

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-09 07:11 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Seria i numer dowodu oraz adres zameldowania nie mają tu większego znaczenia - oczywiste, że mogą się zmieniać. Warto dlatego dopisać numery PESEL - one się nie zmienią. Proszę się zastanowić też  nad sporządzeniem testamentu przed notariuszem.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-09 21:13 autor odpowiedzi: pateryzanka

  a dlaczego przed notariuszem?

  w czym taki testament bedzie lepszy? wydaje mi sie, ze odreczny jest tak samo wazny...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-08-10 13:12 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Notarialna forma testamentu jest uważana za najbardziej bezpieczną i najtrudniejszą do obalenia formę. W najpełniejszym stopniu zabezpiecza rzeczywistą wolę spadkodawcy. Testament w formie aktu notarialnego ma charakter dokumentu urzędowego  i w związku z tym jego obalenie jest znacznie utrudnione.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • retosz1

  Dodano 2015-10-07 22:14 przez retosz1

  Nadanie nowego numeru domu

  Cztery lata temu z mężem kupiliśmy mieszkanie na wsi (dom dwurodzinny) i okazało się, że są dwa domy (bloki) o tym samym numerze. W związku z tym UMiG postanowił nadać nowy numer, a za tym idzie zmiana wszystkich dokumentów i oczywiście koszta.Moje pytanie: czy można uniknąć kosztów jakie miałyby si...

 • pjedraszek7

  Dodano 2015-01-31 23:16 przez pjedraszek7

  Wymiana dowodu osobistego a termin ważności

  Witam,mam ważny dowód osobisty do marca 2015 roku. Niestety mój adres zamieszkania jest odległy od adresu zameldowania i nie posiadam meldunku tymczasowego.Czy istnieje jakakolwiek możliwość złożenia wniosku o wymianę dowodu w miejscu mojego zamieszkania, a nie zameldowania?

 • Adam2014

  Dodano 2014-08-28 10:35 przez Adam2014

  Zmiana miejscowości zamieszkania a kontynuacja L4

  Witam,
  obecnie podjąłem leczenie na depresję w miejscowości, w której aktualnie mieszkam. Z powodów zmian w życiu prywatnym jestem zmuszony w trakcie leczenia zmienić adres zamieszkania (bez zmiany adresu zameldowania stałego) - inne województwo.
  Czy w takim przypadku jest możliwa kontynuacja leczen...

 • manias74

  Dodano 2014-08-08 06:24 przez manias74

  Rozwód - mąż nie chce się wyprowadzić. Jak go wymeldować?

  Witam,
  moja mama 5 lat temu wzięła ślub z rozwodnikiem. Mama mieszka u syna, a pan Jerzy zamieszkał u mamy. Chcą się rozwieść, a pan Jerzy nie chce się wyprowadzić.
  Proszę o pomoc, co ma zrobić aby pozbyć się natręta? Został zameldowany na stałe.
  Marzena

 • angela5997

  Dodano 2014-07-11 10:04 przez angela5997

  Rozliczenie podatku z Belgii

  Witam,
  chciałabym dowiedzieć się więcej w sprawie rozliczenia podatku wraz z mężem. On przebywa cały rok w Belgii jest tam zameldowany (posiada belgijskie konto bankowe) i  pracuje na tygodniowe kontrakty.
  Jego dochód roczny to ok. 30000 euro, ja z kolei przebywam w Polsce i tu jestem zameldowana (m...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Obowiązek meldunkowy jeszcze pozostanie. Co najmniej do końca 2017 roku

  Obowiązek meldunkowy jeszcze pozostanie. Co najmniej do końca 2017 roku

  Obowiązek meldunkowy nie zniknie szybko. Obywatele wprawdzie będą mogli decydować, czy podawać adres swojego pobytu - czy to osobiście czy drogą elektroniczną - ale dopiero od początku roku 2018. Początkowo była mowa zniesieniu obowiązku ...

 • Zmiany w prawie meldunkowym już od 1 stycznia 2015 r.

  Zmiany w prawie meldunkowym już od 1 stycznia 2015 r.

  Na przestrzeni ostatnich kilku lat systematycznie dokonywane są zmiany w prawie meldunkowym, które obejmują nie tylko kwestie dotyczące samego zameldowania, ale także regulacje w zakresie dowodów osobistych oraz szeroko rozumianej ewidencji ...

 • Obowiązek meldunkowy zniesiony od 1 stycznia 2016

  Obowiązek meldunkowy zniesiony od 1 stycznia 2016

  Dopiero od 1 stycznia 2015 roku zaczną obowiązywać nowe zasady dotyczące PESEL, dowodów osobistych i zameldowania. Zostały przesunięte terminy wejścia w życie ustaw: o ewidencji ludności oraz o dowodach osobistych. Wprowadzono jedynie ...

 • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania