eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Dochodzenie roszczeń od właściciela firmy po zamknięciu przez niego działalności gospodarczej


2013-10-16 18:15 autor: antos-88

19 925 odsłon

Dochodzenie roszczeń od właściciela firmy po zamknięciu przez niego działalności gospodarczej

Witam,

moja sytuacja dotyczy firmy Żagiel. Prowadziłem z nią współpracę, udzielając swoim klientom sprzedaży na raty. Po zakończeniu działalności pozostała kwota do uregulowania względem Żagiel S.A. przez moją firmę.

Działalność zamknąłem ponad 3 lata temu. Czy po tym czasie mogą dochodzić roszczeń ode mnie jako osoby prywatnej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-17 11:32 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

    Roszczenia pieniężne mogą być dochodzone w praktyce zawsze, to znaczy mogą zostać skierowane na drogę postępowania sądowego, a sąd może orzec następnie o obowiązku zapłaty. Po uprawomocnieniu się nakazu zapłaty lub wyroku sądu, może zostać skierowany wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

    W tym zakresie fakt, że zakończył Pan działalność gospodarczą (jak rozumiem jednoosobowa działalność podlegająca wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej) nie wpływa na powyższą możliwość. Prowadzenie działalności gospodarczej nie powoduje powstania nowego podmiotu w myśl prawa cywilnego. W dalszym ciągu tym podmiotem jest Pan jako osoba fizyczna.

    Natomiast należy się zastanowić nad możliwością podniesienia w toku procesu sądowego zarzutu przedawnienia. Jeżeli okres 3 lat od daty wymagalności roszczenia już upłynął, a w międzyczasie nie doszło (np. na skutek uznania długu) do przerwania biegu przedawnienia, to taki zarzut powinien skutkować oddaleniem powództwa. Przedawnienie roszczeń wynikających z działalności gospodarczej następuje bowiem po okresie 3 lat. Sąd jednak nie może brać tej okoliczności pod uwagę z urzędu. Zgodnie z obecnymi przepisami sąd zarzut przedawnienia bierze pod uwage wyłącznie wówczas, gdy pozwany tą kwestię podniesie w sprzeciwie od nakazu zapłaty lub w odpowiedzi na pozew.

    www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-18 08:21 autor odpowiedzi: antos-88

    Czyli jeśli dobrze rozumiem, w momencie gdy zostałbym pozwany, lub otrszymał nakaz zapłaty od firmy Żagiel, czy też sprawa skierowana zoostałaby do postępowania komornicznego to taki zarzut przedawnienia mogę podnieść? nie otrzymałem od firmy Żagiel żadnego pisma, a jedynie ostateczne wezwanie do zapłaty mailem. czy termin przedawnienia należy liczyć od dnia otrzymania takeugo pisma, czy dnia pojeawienia się zobowiązania?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-18 09:10 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

    Zarzut przedawnienia należy podnieść kiedy:

    - otrzyma Pan nakaz zapłaty z sądu (w sprzeciwie od nakazu zapłaty),

    - otrzyma Pan pozew za pośrednictwem sądu (w odpowiedzi na pozew).

    Zarzut przedawnienia na etapie postępowania egzekucyjnego (prowadzonego przez komornika) nie będzie już niestety skuteczny.

    Termin 3 lat przedawnienia liczy się od daty, w której należność powinna była zostac zapłacona (wynika ona np. z treści faktury lub z harmonogramu spłat pożyczki). Zaznaczam jednak, że zarzut przedawnienia będzie skuteczny, jeśli ten okres upłynął i jednocześnie nie doszło do przerwania biegu terminu przedawnienia, np. przez pismo z Pana strony, że zobowiązuje się Pan spłacić nalezność. Wówczas od tej czynności termin przedawnienia biegnie na nowo.

    www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-18 09:18 autor odpowiedzi: antos-88

    Rozumiem. Chciałbym zaznaczyć, iż nie był to de facto kredyt ani pożyczka, a zobowiązanie powstałe w wyniku współpracy z firmą Żagiel. Czy ma to znaczenie, czy jest rozpatrywane w taki sam sposób?

    A co w sytuacji, gdy nie dotarłaby do mnie żadna korespondencja, a do drzwi zapukałby nagle komornik? Możliwe, że korespondencja była wysyłana na adres siedziby firmy (już nieaktualny).

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-18 09:56 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

    Firma Żagiel prowadzi działalność gospodarczą, a wierzytelności przysługujące przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą przedawniają się z upływem terminu 3 lat.

    W przypadku gdy dopiero "zapuka" komornik, wówczas należy niezwłocznie pozyskać od niego kserokopię nakazu zapłaty lub wyroku (ewentualnie co najmniej sygnaturę akt sprawy i nazwę sądu orzekającego w sprawie) a następnie złożyć do sądu odpowiednie pismo wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu (może to być sprzeciw od nakazu zapłaty, skarga o wznowienie postępowania wraz z wnioskiem o zabezpieczenie przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego). Jeśli korespondencja sądowa jest wysyłana na nieprawidłowy adres (np. z powodu zamknięcia działalności lub przeprowadzki) to wbrew głośnym sprawom o tym jak sądy orzekają bez wypowiedzi ze strony pozwanych, istnieją skuteczne mechanizmy podważenia takiego orzeczenia, jednak niezbędne jest bardzo szybkie działanie (w niektórych przypadkach odpowiednie pismo do sądu musi zostać wysłane już w terminie 7 dni od daty takiej wizyty komornika lub otrzymania korespondencji od komornika).

    www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-18 09:59 autor odpowiedzi: antos-88

    Rozumiem. Bardzo dziękuję za fachową i niezwykle szybką pomoc!!!

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ajlew

    Dodano 2013-08-27 15:40 przez ajlew

    Jakie są obowiązki przy sprzedaży samochodu zamortyzowanego w ramach DG?

    Dzień dobry,
    Kilka dni temu sprzedałam pojazd, który w 2009 został wciągnięty na moją działalność gospodarczą (poprzednio przez kilka miesięcy stanowił moją prywatną własność). Cała wartość (14000 zł) została rozbita na 30 rat amortyzacyjnych i samochód został ostatecznie rozliczony w czerwcu 2012 r...

  • lukas_rozanski

    Dodano 2013-08-12 17:24 przez lukas_rozanski

    Działalność gospodarcza w Polsce a praca w Niemczech. Gdzie zapłacę podatek?

    Witam serdecznie,
    Niedawno otworzyłem działalność gospodarczą w Polsce, typ działalności ryczałt i chciałbym wykonać usługę budowlaną w Niemczech dla osoby prywatnej. Jakie warunki, wymagania muszę spełnić żeby wszystko było legalnie, chodzi mi o to, czy muszę płacić podatki w Niemczech? Jakie dokum...

  • 1983kamila

    Dodano 2013-08-05 16:52 przez 1983kamila

    Zamknięcie działalności a przekroczenie limitu kasy fiskalnej

    W latach 2010-2012 prowadziłam działalność (została ona zamknieta). Przekroczyłam wtedy limit na kasę jednak z niewiedzy jej nie zainstalowałam.
    W przyszłym miesiącu po roku przerwy ponownie otwieram działalność. Czy kasę muszę mieć z dniem otwarcia działalności i napisać czynny żal do US?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-24 08:52 przez konto usunięte

    Samochód na firmę od osoby prywatnej

    Chcę kupić samochód "na firmę", ale od osoby prywatnej, czy tak można? Chcę dodać go do środków trwałych firmy, czy tak można? Czy wartość zakupu będzie kosztem prowadzenia działalności i czy mogę zaliczyć ją do kosztów ubezpieczenia?

  • bogdaniec

    Dodano 2013-10-13 19:34 przez bogdaniec

    Odzież używana. Jak prowadzić legalny interes?

    Już w większości przeleciałem wszystkie strony odnośnie założenia sklepu z odzieżą używaną, ale mam takie pytanie: zamierzam sprowadzać towar z Chin i nie będę miał na to faktury, ani paragonu.
    Czy to nie przeszkodzi w prowadzeniu legalnego interesu? Odzież sprowadzana będzie na mnie, czyli osobę pr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Likwidacja firmy i otwarcie nowej. A co ze starą?

    Likwidacja firmy i otwarcie nowej. A co ze starą?

    Część przedsiębiorców próbując dostosować się do nowej rzeczywistości podatkowej usankcjonowanej Polskim Ładem podjęło decyzję o zmianie formy prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wobec tego zamknąć dotychczasową firmę, tak ...

  • Likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku

    Likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku

    W poniższym dokumencie dowiesz się jak dokonać likwidacji działalności gospodarczej. Krok po kroku zapoznasz się z dokumentacją jaką będziesz musiał wypełnić i złożyć, by działalność została zlikwidowana zgodnie z obowiązującymi ...

  • Źródła finansowania firmy: dywersyfikacja

    Źródła finansowania firmy: dywersyfikacja

    O dywersyfikacji mówi się najczęściej w kontekście różnicowania aktywów wchodzących w skład portfela inwestycyjnego. Odnosi się ją również do rynków zbytu czy odbiorców. Ekspertka Podlaskiego Funduszu Kapitałowego przypomina, że ...

  • Likwidacja i ponowne otwarcie firmy w podatku VAT

    Likwidacja i ponowne otwarcie firmy w podatku VAT

    Podatniczka, która po sezonie likwiduje firmę a następnie po kilku miesiącach na początku kolejnego ją otwiera - jest traktowana jako kontynuująca działalność gospodarczą. Dzięki temu przysługuje jej pełny limit zwolnienia podmiotowego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania