eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Śmierć matki, żyjący ojczym a ich wspólne mieszkanie. Czy mam prawo do spadku?


2013-10-15 09:29 autor: Ania3180

9 563 odsłon

Śmierć matki, żyjący ojczym a ich wspólne mieszkanie. Czy mam prawo do spadku?

Pięć lat temu umarła moja mama. Miała wspólnie z moim ojczymem wykupione mieszkanie (do dnia dzisiejszego ojczym mieszka w tym mieszkaniu). Do tej pory nie odbył się żaden proces spadkowy. Czy jakaś część mieszkania też mi się należy? Jeżeli tak, to czy ojczym może bez mojej zgody sprzedać mieszkanie lub zameldować tam osoby trzecie?

Bardzo proszę o poradę i z góry bardzo dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-17 11:38 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Przede wszystkim istotne są kwestie, jaki jest stan wpisów w księdze wieczystej (czy widnieją w niej jako właściciele oboje). Jeśli tak, to nalezy przeprowadzić postępowanie spadkowe, na skutek którego Pani również zostanie wpisana do księgi wieczystej, a następnie będzie możliwe przeprowadzenie postępowanie w przedmiocie podziału spadku (np. poprzez przyznanie Pani lub Pani ojczymowi wyłącznego prawa własności mieszkania z obowiązkiem spłaty drugiej osoby). W powyższej sytuacji na chwilę obecną Pani ojczym nie ma możliwości samodzielnego zbycia mieszkania, bowiem oświadczenie woli musi być złożone przez wszystkie osoby widniejące w treści księgi wieczystej.

  Jeżeli jednak w treści księgi wieczystej widnieje tylko on, to może na chwilę obecną sprzedać mieszkanie. Ewentualny udział Pani w spadku po matce bytłby uzależniony od stosunków majątkowych panujących pomiędzy Pani matką i ojczymem (czy istniała wspólność majątkowa, z jakich przyczyn w księdze wieczysty byłby wpisany wyłącznie Pani ojczym itp.).

  www.bbplegal.pl www.prawopracybbp.wordpress.com

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-26 00:54 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam Pana, 

  A w przypadku kiedy mieszkanie było własnością mamy przed ślubem z ojczymem i tylko ona widnieje w księdze wieczystej czy ojczym ma jakieś prawa do mieszkania (aktualnie w nim mieszka). Mama zostawiła po sobie dwóch synów, mnie i brata, któego ojczym jest biologicznym ojcem. 

  Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 5 14

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • koperek82

  Dodano 2021-03-12 19:09 przez koperek82

  Kto i ile dziedziczy?

  Witam. Niedawno zmarł mój ojciec. Nie pozostawił po sobie testamentu. Jestem jego jedynym dzieckiem. Po śmierci mojej matki ojciec ożenił się ponownie. Z macochą nie mieli wspólnych dzieci. Po mojej matce nie było rozprawy spadkowej.
  Ojciec miał mieszkanie spółdzielcze, które zbyła mu matka za życia...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-06 23:26 przez konto usunięte

  Jak napisać wniosek do sądu o zniesienie współwłasności i dział spadku? Ile to kosztuje?

  Chciałabym podzielić spadek po ojcu i znieść współwłasność, jak to zrobić? Mój ojciec zmarł w 2003 r. Sąd po 1-wszej sprawie spadkowej postanowił iż: mama ma 1/2 i 1/4 zaś 4-ro dzieci po 3/16 spadku. Jest to gospodarstwo rolne o powierzchni 13,42 ha (na tej powierzchni są 2 domy mieszkalne i 1 gospo...

 • babcia12

  Dodano 2013-02-06 03:03 przez babcia12

  Nieruchomości w spadku. Czy wszyscy spadkobiercy zapłacą podatek?

  Witam,
  Do spadku wchodzi 1/2 M-2 i 1/2 domu do remontu z 1979 r., który wyceniamy na 130 tysięcy zł cały, czyli polowa 65 tysięcy na 3 osoby [żona i 2 dzieci] i 30 tysięcy zł połowa mieszkania.
  Pytanie brzmi: czy każdy z nas zapłaci podatek od spadku od kwoty 32 tysiące zł minus 9637, czyli od 22363...

 • Xela

  Dodano 2018-08-28 21:56 przez Xela

  Sprzedaż działki ze spadku. Ile wyniesie podatek?

  Rodzice mają od lat ziemię jako rolnicy. W tym roku umarła mama. Dzieci zrzekną się swojej części spadku na tatę, a tata będzie chciał sprzedać część ziemi, działkę budowlaną do końca obecnego roku. Jakie koszty poniesie? Czy zapłaci podatek? Jeśli tak, to w jakiej wysokości, od jakiej kwoty?

 • Piotr1950

  Dodano 2013-10-23 12:06 przez Piotr1950

  Podatek od spadku po zmarłej mamie

  W dniu 29.08.2008 r wyrokiem sądu otrzymałem 1/3 mieszkania po zmarłej mamie. Tata, siostra i ja otrzymaliśmy po 1/3 spadku.  
  W dniu 20.04.2010 tata aktem notarialnym podarował swoje udziały wynoszące 2/6 części współwłasności siostrze i mnie. Tym samym ja i siostra od dnia 20.04.2010 jesteśmy wspó...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Mieszkanie spółdzielcze a własnościowe w podatku dochodowym

  Mieszkanie spółdzielcze a własnościowe w podatku dochodowym

  Osoba, na rzecz której ustanowiono spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, w celu jego nabycia na własność musi spłacić przypadającą na jego lokal część zobowiązań związanych z budową. W związku z tym nabycie lokalu ...

 • Zniesienie współwłasności mieszkania otrzymanego w spadku

  Zniesienie współwłasności mieszkania otrzymanego w spadku

  Zniesienie współwłasności może nie podlegać opodatkowaniu, ale nie w każdym przypadku. Gdy udział we współwłasności mieszkania dziedziczy jedna osoba, po czym następuje owe zniesienie w ten sposób, że drugi współwłaściciel staje ...

 • Śmierć dłużnika: wierzyciel może pozwać spadkobierców

  Śmierć dłużnika: wierzyciel może pozwać spadkobierców

  Samo dochodzenie należności od dłużników nie jest często prostym zadaniem. Wezwania do zapłaty, negocjacje, postępowania sądowe i egzekucyjne. Dużo czasu i wiele nerwów. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy dłużnik umiera.

 • Zadośćuczynienie za śmierć w wypadku

  Zadośćuczynienie za śmierć w wypadku

  Codziennie na polskich drogach dochodzi do wielu tragicznych w skutkach wypadków komunikacyjnych. W tak trudnych chwilach rodziny ofiar wypadków, co do zasady nie są w stanie zadbać o swoje interesy i dochodzić od sprawcy wypadku/od ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania