eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPozostałe: Prawo › Czy spłatę kredytu inwestycyjnego może przejąć spadkobierca na takich samych warunkach jak zmarły?


2012-12-04 00:01 autor: rysia

3 363 odsłon

Czy spłatę kredytu inwestycyjnego może przejąć spadkobierca na takich samych warunkach jak zmarły?

Witam i proszę o poradę. W 2010 zmarł mój mąż. Jestem jego jedynym spadkobiercą. Przejęłam po nim firmę wraz z kredytem inwestycyjnym, który cały czas spłacam terminowo. Pod w.w. umową kredytową zawartą w 2006 r. podpisałam się jako współmałżonka. Podpisałam również weksle in blanco. Kredyt ten jest zabezpieczony hipoteką i jest ubezpieczony.

Obecnie, to jest 2,7 lat po śmierci męża bank chce wypowiedzieć mi umowę i zawrzeć ją ponownie ze mną, jednocześnie naliczająć mi od nowa prowizje, koszty bankowe i wszystkie pozostałe opłaty (rozpaczenie wniosku, marże itd.) od pozostałego do spłaty kapitału.

Proszę mi powiedzieć, czy bank ma prawo wypowiedzieć mi w taki sposób umowę kredytową w przypadku gdy kredyt jest spłacany prawidłowo, oraz  czy bank może podpisać aneks do umowy kredytowej  zmieniając w niej tylko osobę małżonka mojego na mnie, na podstawie postanowienia sądu, który orzekł mnie jedynym spadkobiercą.

Z góry dziękuję za pomoc. Maria

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-12-04 16:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Szanowna Pani,

  w moje ocenie wypowiedzenie umowy kredytowej zależy od tego czy jej postanowienia przewidują taką możliwość oraz czy umowa przewiduje warunki takiego wypowiedzenia.

  W mojej ocenie, przesłanką może być ewentualnie zmiana zdolności kredytowej, ale umowa winna i w tym zakresie zawierać konkretne postanowienia dotyczące możliwości zmiany umowy  w takim wypadku.

  Jeżli przyjęła Pani spadek w całości, bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, to w mojej ocenie zmiana strony umowy jest jedynie formalnością i stanowi potwierdzenie istniejącego stanu faktycznego. W związku z powyższym, tego rodzaju zmiana (jedynie strony umowy) nie będzie rodziła dla Pani negatywnych skutków.

  z wyrazami szacunku,

  mgr Anna Wyląg

  prawnik

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Adriana

  Dodano 2014-02-23 21:00 przez Adriana

  Czy mogę skorzystać z ulgi odsetkowej?

  Przeczytałam artykuł w którym, zawarta była informacja iż osoby, które po 2007 r. zaciągnęły kredyt na budowę domu w celu spłaty zaciągniętego wcześniej kredytu na cele mieszkaniowe mogą korzystać z ulgi odsetkowej. Pierwsza umowa kredytowa została podpisana w 2006 r. na kwotę 220000 zł, natomiast d...

 • B.Granacka15

  Dodano 2012-10-20 12:56 przez B.Granacka15

  Kiedy złożyć wniosek o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

  Spadek z dobrodziejstwem inwentarza - kiedy złożyć i jak napisać wniosek i w ilu egzemplarzach oraz kiedy wnieść opłatę sądową?

 • szopik

  Dodano 2012-10-18 19:46 przez szopik

  Spadek z długami po ojcu

  Mieszkam za granicą i po kilku miesiącach dowiedziałam się o śmierci ojca, z którym nie utrzymywałam żadnych kontaktów. On odszedł od nas gdy miałam 4 lata, miał drugą rodzinę i teraz okazuje się, że przejęłam po nim długi. Nie wiedziałam o jego śmierci, nie wiedziałam że mam długi i nie złożyłam pi...

 • WEna

  Dodano 2013-02-16 17:26 przez WEna

  Czy dziedziczę dług, gdy nie otrzymałam żadnego spadku

  Witam serdecznie,
  W październiku zmarła mi mama, która za dożywotnią opiekę przepisała dom mojej  siostrze. Niedawno dowiedziałam się również, że mama 5 lat temu dla drugiej siostry wzięła kredyt (na razie nie wiem na jaką kwotę). Przez te wszystkie lata mama spłacał dług za siostrę.
  Teraz gdy mama ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-08 08:33 przez konto usunięte

  Jak odzyskać pieniądze?

  Witam, wzięłam za panne kredyt na wesele z przyszłym mężem. Przyszły mąż przy mojej mamie powiedział, że będziemy spłacać go razem, niestety teraz się rozwodzimy a mąż nie chce płacić połowy raty. Co robić?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Prawo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania