eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPozostałe: Prawo › Czy spłatę kredytu inwestycyjnego może przejąć spadkobierca na takich samych warunkach jak zmarły?


2012-12-04 00:01 autor: rysia

3 003 odsłon

Czy spłatę kredytu inwestycyjnego może przejąć spadkobierca na takich samych warunkach jak zmarły?

Witam i proszę o poradę. W 2010 zmarł mój mąż. Jestem jego jedynym spadkobiercą. Przejęłam po nim firmę wraz z kredytem inwestycyjnym, który cały czas spłacam terminowo. Pod w.w. umową kredytową zawartą w 2006 r. podpisałam się jako współmałżonka. Podpisałam również weksle in blanco. Kredyt ten jest zabezpieczony hipoteką i jest ubezpieczony.

Obecnie, to jest 2,7 lat po śmierci męża bank chce wypowiedzieć mi umowę i zawrzeć ją ponownie ze mną, jednocześnie naliczająć mi od nowa prowizje, koszty bankowe i wszystkie pozostałe opłaty (rozpaczenie wniosku, marże itd.) od pozostałego do spłaty kapitału.

Proszę mi powiedzieć, czy bank ma prawo wypowiedzieć mi w taki sposób umowę kredytową w przypadku gdy kredyt jest spłacany prawidłowo, oraz  czy bank może podpisać aneks do umowy kredytowej  zmieniając w niej tylko osobę małżonka mojego na mnie, na podstawie postanowienia sądu, który orzekł mnie jedynym spadkobiercą.

Z góry dziękuję za pomoc. Maria

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-12-04 16:18 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Szanowna Pani,

  w moje ocenie wypowiedzenie umowy kredytowej zależy od tego czy jej postanowienia przewidują taką możliwość oraz czy umowa przewiduje warunki takiego wypowiedzenia.

  W mojej ocenie, przesłanką może być ewentualnie zmiana zdolności kredytowej, ale umowa winna i w tym zakresie zawierać konkretne postanowienia dotyczące możliwości zmiany umowy  w takim wypadku.

  Jeżli przyjęła Pani spadek w całości, bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, to w mojej ocenie zmiana strony umowy jest jedynie formalnością i stanowi potwierdzenie istniejącego stanu faktycznego. W związku z powyższym, tego rodzaju zmiana (jedynie strony umowy) nie będzie rodziła dla Pani negatywnych skutków.

  z wyrazami szacunku,

  mgr Anna Wyląg

  prawnik

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Adriana

  Dodano 2014-02-23 21:00 przez Adriana

  Czy mogę skorzystać z ulgi odsetkowej?

  Przeczytałam artykuł w którym, zawarta była informacja iż osoby, które po 2007 r. zaciągnęły kredyt na budowę domu w celu spłaty zaciągniętego wcześniej kredytu na cele mieszkaniowe mogą korzystać z ulgi odsetkowej. Pierwsza umowa kredytowa została podpisana w 2006 r. na kwotę 220000 zł, natomiast d...

 • B.Granacka15

  Dodano 2012-10-20 12:56 przez B.Granacka15

  Kiedy złożyć wniosek o przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

  Spadek z dobrodziejstwem inwentarza - kiedy złożyć i jak napisać wniosek i w ilu egzemplarzach oraz kiedy wnieść opłatę sądową?

 • szopik

  Dodano 2012-10-18 19:46 przez szopik

  Spadek z długami po ojcu

  Mieszkam za granicą i po kilku miesiącach dowiedziałam się o śmierci ojca, z którym nie utrzymywałam żadnych kontaktów. On odszedł od nas gdy miałam 4 lata, miał drugą rodzinę i teraz okazuje się, że przejęłam po nim długi. Nie wiedziałam o jego śmierci, nie wiedziałam że mam długi i nie złożyłam pi...

 • WEna

  Dodano 2013-02-16 17:26 przez WEna

  Czy dziedziczę dług, gdy nie otrzymałam żadnego spadku

  Witam serdecznie,
  W październiku zmarła mi mama, która za dożywotnią opiekę przepisała dom mojej  siostrze. Niedawno dowiedziałam się również, że mama 5 lat temu dla drugiej siostry wzięła kredyt (na razie nie wiem na jaką kwotę). Przez te wszystkie lata mama spłacał dług za siostrę.
  Teraz gdy mama ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-08 08:33 przez konto usunięte

  Jak odzyskać pieniądze?

  Witam, wzięłam za panne kredyt na wesele z przyszłym mężem. Przyszły mąż przy mojej mamie powiedział, że będziemy spłacać go razem, niestety teraz się rozwodzimy a mąż nie chce płacić połowy raty. Co robić?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Jakie masz prawa?

  Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego. Jakie masz prawa?

  UOKiK przypomina, że kredytobiorca, który wcześniej spłaci lub nadpłaci kredyt hipoteczny zaciągnięty po 21 lipca 2017 roku, ma prawo otrzymać zwrot części opłat pobranych w związku z zawarciem umowy.

 • Frankowicze: spłaty kredytu można zaprzestać przed wydaniem wyroku?

  Frankowicze: spłaty kredytu można zaprzestać przed wydaniem wyroku?

  Aktualna linia orzecznicza sądów powszechnych i Sądu Najwyższego daje frankowiczom realną szansę na wygraną w sądzie. Zobowiązania frankowiczów opierają się na nieuczciwych zapisach dotyczących wyliczenia salda kredytu i spłacanych ...

 • Kiedy możemy zaniechać spłaty kredytu we frankach?

  Kiedy możemy zaniechać spłaty kredytu we frankach?

  Włosi planują zawieszenie spłaty kredytów. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podobną inicjatywę ustawodawczą. Jednak frankowicze nie muszą powoływać się na koronawirusa, aby zaprzestać spłaty kredytu. Komisja Europejska wyraziła ...

 • Wezwanie do zapłaty? Co dalej?

  Wezwanie do zapłaty? Co dalej?

  Co do zasady, zaciągnięcie kredytu powinno służyć realizacji naszych planów. Realia są jednak nieco bardziej bezlitosne - wielu przypadkach pożyczone pieniądze stają się bowiem przysłowiową kulą u nogi. Dobitnym na to dowodem są ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Prawo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania