eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jaki jest tryb odprowadzania podatków od pożytków z nieruchomości wspólnej?


2013-02-25 15:07 autor: konto usunięte

4 209 odsłon

Jaki jest tryb odprowadzania podatków od pożytków z nieruchomości wspólnej?

Jestem współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, na terenie której wynajmuję lokale użytkowe. Zakładanie firmy nie miałoby żadnego uzasadnienia ekonomicznego, z uwagi na stosunkowo niewielkie dochody i to do podziału między kilkunastu współwłaścicieli. Taka firma musiałaby upaść po pierwszym miesiącu działalności.

Czy wobec tego, istnieje możliwość zadośćuczynienia przepisom skarbowym bez tej konieczności i jaki, w takim razie, byłby tryb odprowadzania podatków?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-25 16:57 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Czy nieruchomość stanowi współwłasność właścicieli, czy też każdy z właścicieli ma wyodrębniony lokal, którego jest właścicielem, a oprócz tego istnieje część wspólna w tej nieruchomości (np. korytarze, ściany, dach)?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-25 23:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Nieruchomość jest współwłasnością niepodzieloną. Nie ma zarządcy, a ja  i jeszcze inna współwłaścicielka, moja kuzynka, wynajmujemy lokale na jej terenie, przy czym ja podjąłem się składania sprawozdań z mojej działalności oraz rozliczania pożytków z pozostałymi współwłaścicielami, natomiast ona odmawia wszelkich rozliczeń. Założona przeze mnie, sprawa sądowa trwa już kilka lat. Mimo, wielokrotnie przeze mnie składanego wniosku o przekazanie do akt dokumentacji pożytków uzyskiwanych z wynajmu przez moja kuzynkę sąd stosuje rozmaite uniki, by tego nie zarzadzić.                                 Ostatnio nawet usiłował zamknąc postępowanie, które zostało wznowione po pozytywnym rozpatrzeniu mojego zażalenia przez sąd apelacyjny. Wobec przytoczonych tu faktów, szczególnie zależy mi na tym, by samemu nie popełnić błędu, który mógłby być wykorzystany przeciwko mnie.                                                                                                      Dziękuję za wyrazy gotowości udzielenia mi porady !                                         

  z poważaniem,

  Konrad Grzywiński

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-26 14:59 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Nie zakladamy firm. W tym przypadku działamy w oparciu o przepisy KC o współwłasności.

  Nie jestem prawnikiem (tu potrzeba cywilisty i do tego specjalistę od nieruchomości), więc niewiele Panu pomogę. 

  Wyrażę tylko prywatną opinię, że jeśli Pan, albo kuzynka wynajmujecie lokale najemcom bez zgody współwłaścicieli, to są to czynności bezwzględnie nieważne.

  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-02-26 15:02
  Podatki przekazuje się od otrzymanych dochodów. Jeśli kuzynka Panu nie przelała żadnych pieniędzy z tytułu współwłasności, to Pan nie miał dochodu i nie miał Pan co opodakować.
  konto usunięte zaktualizował/a odpowiedź 2013-02-26 15:03

  Może pomoże:

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • atena

  Dodano 2013-08-12 22:01 przez atena

  Podatek od wynajmu mieszkania

  Witam,
  Wynajmuję mieszkanie od lipca br. i jestem w Anglii. Nie wiem, jak mam się rozliczać z urzędem skarbowym. Pobieram opłatę za wynajęcie w wysokości 1000 zł.
  Proszę o poradę.

 • konto usunięte

  Dodano 2013-07-01 21:33 przez konto usunięte

  Wynajęcie mieszkania otrzymanego w spadku. Czy podatek od najmu płacą wszyscy spadkobiercy?

  Witam,
  Najem mieszkania od spadkobiercy, gdzie nie odbyła się sprawa sądowa o nabycie spadku - jak i o podział spadku. Spadkobierców jest kilka. Owe mieszkanie wynajmuje jeden ze spadkobierców jakiejś tam osobie i on pobiera tylko czynsz. Czy tylko ten spadkobierca, co pobiera czynsz płaci podatek d...

 • Jolanta

  Dodano 2013-03-18 14:01 przez Jolanta

  Jaki jest podatek od wynajmu lokalu dla firmy?

  Wynajmuję niewielkie pomieszczenie fundacji, która przechowuje tu materiały biurowe i ma siedzibę rejestracyjną (chodzi o adres korespondencyjny fundacji). Wynajem w oparciu o umowę, niewielka opłata comiesięczna - odprowadzam podatek 8,5%. Czy postępuję zgodnie z obowiązującym prawem?

 • Krzysztof

  Dodano 2013-06-25 09:30 przez Krzysztof

  Wynajem miejsc postojowych w garażu podziemnym bez zakładania działalności gospodarczej. Co z VAT?

  Chcę wynająć moje 10 miejsc postojowych w garażu podziemnym. Nie chcę przy tym zakładać żadnej działalności. Chcę rozliczać się z US ryczałtem (8,5%). Wiem, że taka usługa nie jest zwolniona z VAT-u. Słyszałem, że do pewnej kwoty uzyskanego przychodu, mogę być zwolniony z VAT-u.
  Czy muszę prowadzić ...

 • anna0601

  Dodano 2014-01-07 14:06 przez anna0601

  Wynajem domu

  Zamierzam wynająć dom, który jast współwłasnością nie spokrewnionych osób. Podatek do US będę opłacać ryczałtem 8,5%.
  Czy podatek muszą opłacać po 50% współwłaściciele czy może jedno z nich? Czy do tego potrzebne bedą jakieś upoważnienia?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania