eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od darowizny a utrzymanie na studiach


2017-11-18 18:08 autor: konto usunięte

4 863 odsłon

Podatek od darowizny a utrzymanie na studiach

Witam,

przez okres 3 lat studiów otrzymywałem od mamy w formie przelewu środki na utrzymanie (wynajem mieszkania, życie). Kwota ta przez 3 lata przekroczyła 9,6 tys. zł. Na 4. roku studiów podjąłem pracę pozwalającą mi się samodzielnie utrzymać, ale wciąż otrzymywałem pieniądze od mojej mamy. Łącznie 9 tys. zł.

Niestety dopiero teraz dowiedziałem się, że takie przekazywanie środków od rodziców obciążane jest podatkiem. W internecie znalazłem sprzeczne stanowiska co do traktowania i opodatkowania tych wpływów.

Czy okres pierwszych 3 lat studiów, kiedy nie pracowałem, a mama przelewała mi pieniądze nie jest traktowany jako darowizna, a obowiązek rodzicielski dla utrzymania dziecka w związku z czym nie muszę odprowadzać od tych wpływów podatku?

Obecnie gdy pracuję, rozumiem, że wszelkie wpływy są już traktowane jako darowizna, ponieważ zarabiam wystarczająco aby samodzielnie się utrzymać.
Czy mogę liczyć, że 9 tys. zł, które otrzymałem podczas 4. roku studiów to całkowita darowizna od mojej mamy w okresie 5 lat (a więc nie muszę jej zgłaszać do urzędu)?

Czy od każdej pojedynczej darowizny (comiesięczny wpływ), muszę składać pojedynczy wniosek SD-Z2? Czy liczba zwolnień od podatku uzyskanych przez kolejne wnioski jest nieograniczona?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-11-20 10:21 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam, zalicza się do darowizn, nawet od osób obciążonych obowiązkiem alimentacyjnym, świadczenia, jeżeli ich wartość i charakter nie mają na celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, dostarczenia środków utrzymania czy też wychowania. Dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie (uchwała SN III CZ 91/86). Skoro w obowiązku alimentacyjnym mieści się obowiązek zapewnienia podstawowych potrzeb życiowych, to można do niego zaliczyć także utrzymanie w trakcie studiów, jeśli wynajmowanie mieszkania wynikało z odległości uczelni od domu, to wydaje się uzasadnione traktowanie opłacania przez rodziców najmu, jako spełniania obowiązku alimentacyjnego.

  Tak więc, może Pan nie zgłaszać pieniędzy utrzymywanych na utrzymanie od rodziców, jeśli potrafi Pan racjonalnie uzasadnić, że pokrywały one wydatki, które były objęte obowiązkiem alimentacyjnym.

  Co do składania sd-z2, może Pan to robić po każdej otrzymanej wpłacie, albo zawrzeć umowę darowizny przed notariuszem, gdzie rodzice zobowiążą się do comiesięcznych świadczeń.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • bbob89

  Dodano 2015-02-10 12:17 przez bbob89

  Podatek od darowizny. Czy można go uniknąć?

  Witam serdecznie,chciałabym się dowiedzieć jak wygląda kwestia podatku od darowizny.Wczoraj na konto otrzymałam darowiznę od taty, jest to dość duża suma. Konto jest moje, przy czym po ślubie nazwisko zostało zmienione. Czy istnieje jakaś możliwość aby uniknąć płacenia podatku?

 • Ignorant

  Dodano 2016-10-25 20:16 przez Ignorant

  Jak wysoki podatek zapłacę od darowanego mieszkania?

  Witam,rodzice mają mi darować mieszkanie - jaki podatek zapłacę?Pozdrawiam

 • konto usunięte

  Dodano 2019-04-02 15:26 przez konto usunięte

  Druga darowizna od bliskiej osoby w ciągu 5 lat a podatek

  Witam,około dwóch lat temu ciocia otrzymała darowiznę pieniężną od swojej matki. Zgłosiła ten fakt do US przez co została zwolniona z konieczności płacenia podatku. W najbliższym czasie ma otrzymać darowiznę od swojego brata, ma być to darowizna ziemi pod budowę domu. Jak wygląda sprawa podatku od t...

 • Manawo

  Dodano 2018-10-07 19:40 przez Manawo

  Mieszkanie nabyte w wyniku sprzedaży mieszkania darowanego po spadku

  Dzień dobry,następująca sytuacja: stałam się właścicielem mieszkania X w wyniku spadku/darowizny. Przed upływem 5 lat sprzedaje mieszkanie na rzecz kupna mieszkania Y (w przeciągu 2 lat). W tym momencie unikam podatku od darowizny, ALE jaki okres czasu muszę mieszkać w mieszkaniu Y? Po jakim czasie ...

 • r_miazga

  Dodano 2018-07-18 12:36 przez r_miazga

  Podatek od darowizny - przelew dla rodziców

  Witam, mam pytanie. W roku 2007 rodzice kupili mi mieszkanie na kredyt. Od 2014 r. przelewałem rodzicom 1500 zł co miesiąc na konto przez trzy lata (1500*36=54 000 zł). Ani mi, ani moim rodzicom nie wpadło do głowy, że może to podlegać opodatkowaniu.Co zrobić w takiej sytuacji? Składać wniosek SD-Z2...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania