eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży rzeczy na allegro


2017-01-24 21:24 autor: mistrzR5

17 356 odsłon

Podatek od sprzedaży rzeczy na allegro

Witam,

jestem osobą fizyczną i nie prowadzę działalności gospodarczej. Kilka razy w ciągu roku sprzedam na allegro rzeczy używane, ale które mają mniej niż 6 miesięcy od zakupu i podobno zgodnie z debilnym prawem polskim, rzecz używana jest dopiero od 6 miesięcy od momentu jej zakupu, wiec jak ją sprzedam wcześniej, bo np. mi nie odpowiada itp., to jest traktowana przez chore prawo jako rzecz nowa i podatek podobno należy zapłacić do złodziei z ZUS-u?! Czy to prawda??!!

A jak tak, to gdzie mogę to prawo zaskarżyć, bo jest ono bardzo niesprawiedliwe i chore, tak być nie może, że pieprzona władza nas bezkarnie okrada!
Przecież ja nie mam żadnej korzyści finansowej ze sprzedaży danej rzeczy np. 2-3 miesięcznej, bo muszę ją sprzedać jako używana, więc sprzedaję dane rzeczy taniej niż kupiłem ją w sklepie, a kupując ją w sklepie płaciłem już od niej złodziejski VAT, więc jakim prawem, mam płacić drugi raz podatek od tej samej rzeczy?!
 
Rozumiem jakbym kupił jakieś rzeczy taniej i sprzedawał drożej, to logiczne, że od tej różnicy w cenie/od zysku powinno się zapłacić podatek, no i zarejestrować także działalność gospodarczą, ale w innym przypadku jest to po prostu złodziejstwo ze strony państwa!!!

Proszę o odpowiedź w tej sprawie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-01-29 20:40 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Napisał Pan takim językiem, że mi się nie chce odpisywać. Ale co tam
  Nie do ZUS tylko do urzędu skarbowego. I to debilne prawo nie nakazuje Panu od razu płacić podatku. Z tego co Pan napisał - trzeba się będzie tylko rozliczyć (na PIT-36). A debilne prawo nie mówi o sprzedaży rzeczy nowych czy używanych, tylko tych, które były w naszym posiadaniu krócej niż 6 miesięcy - tylko wtedy powstaje tzw. źródło przychodu.

  Podatek natomiast występuje jedynie wówczas, gdy cena sprzedaży jest wyższa od ceny zakupu. Jeżeli zatem daną rzecz kupił Pan drożej niż sprzedał, to podatek nie wystąpi.
  A gdzie zaskarżyć (a co - tak dla zasady) - najpierw powalczyć ze skarbówką (urząd skarbowy, potem izba) a następnie przejść na drogę sądową (sądy administracyjne).

  mistrzR5 skomentował/a odpowiedź 2017-01-30 12:10

  Witam, dziękuję bardzo za odpowiedź i przepraszam za zbyt ostre słownictwo - miałem gorszy dzień i za bardzo emocjonalnie napisałem;( Rozumiem, to wobec tego skoro nie wystąpiła sytuacja, gdzie zarobiłem na sprzedaży danej rzeczy w danym roku, to i tak muszę się rozliczyć z urzędem skarbowym za pomocą PIT-36 z tytułu sprzedaży na allegro? Bo do tej pory w poprzednich latach też kilka pojedynczych rzeczy zdarzało mi się sprzedać na allegro, czy olx, ale też nie wystąpiła sytuacja,żebym na tym coś zarobił i wogóle z tego tytułu się nie rozliczałem z US, gdyż nie wiedziałem że trzeba, a US nie kontaktował się ze mną w tej sprawie,że coś się nie zgadza itp. Więc nie wiem jak zrobić, czy jak teraz się rozliczę z tej sprzedaży na allegro i olx, to się nie przyczepią o poprzednie lata i jakiejś kary nie nałożą ? - ale w sumie za co, skoro nic nie zarobiłem na tym... i mogą to sprawdzić, bo mają wgląd do historii sprzedaży rzeczy danej osoby na allegro i olx, bo te serwisy udostępniają takie informacje im... Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  AdamK_23 skomentował/a odpowiedź 2017-04-23 14:32

  A czy taki podatek trzeba zapłacić jeśli się odsprzedaje (przed upływam 6 miesięcy) rzecz nabytą w drodze spadku, darowizny lub wygranej? Podatek zapłaciło się więc w chwili nabycia rzeczy. Czy w chwili jej zbycia powstaje obowiązek zapłacenia podatku (drugi raz od tego samego przychodu)?

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2018-02-28 08:26
  AdamK_23 taka sprzedaż jest przychodem z innych źródeł - opodatkowanym.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-02-27 23:46 autor odpowiedzi: robak500

  Witam, ponad 6 miesięcy temu zakupiłem uszkodzone auto od kolegi w Anglii i teraz chcę je sprzedać na części na Allegro. Gdzieś wyczytałem, że skarbówka „łapie” tych, którzy przekroczyli dochód z aukcji 1000zł? Jeżeli posiadam umowę kupna auta, ale nie jest ono na mnie zarejestrowane w Anglii i posiadam to auto ponad 6 miesięcy to w momencie, gdy sprzedaje je na części, a nie w całości to też muszę płacić podatek? Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Jeżeli będę kupował auta w Anglii i sprzedawał je na części na Allegro po upływie 6 miesięcy od momentu zakupu to mogę w ten sposób nie płacić podatku?

  Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-02-28 08:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli uczyni sobie Pan z tego stałe źródło dochodu - urzędnicy zakwalifikują takie postępowanie do działalności gospodarczej.

  robak500 skomentował/a odpowiedź 2018-02-28 16:58

  Dziękuje bardzo za ospowiedź. Pozdrawiam

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-02-28 14:58 autor odpowiedzi: Cygan12

  Ponad 4 lata temu kupił znajomy 50 tabletów używanych oczywiście dostał na nie fakturę ale po tylu latach faktura gdzieś zaginęła projekt z tabletami nie wypalił i chciałby je sprzedać żeby cokolwiek odzyskać kasy. Jak by posiadał fakturę nie byłoby problemu ale nie jest w stanie teraz udowodnić gdzie i za ile je kupił. Stąd moje pytanie gdzie Jaki podatek powinien zapłacić żeby wszystko było zgodnie z prawem. Załóżmy że sprzeda jejpo 100 zł i będzie miał 5000 zł.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • monte02

  Dodano 2020-06-03 10:25 przez monte02

  Sklep internetowy z używanymi konsolami i grami, Jak się rozliczać?

  Witam, mam pytanie, chcę otworzyć sklep internetowy (głównie sprzedaż przez allegro) z używanymi konsolami i grami. I tutaj pojawia się pytanie, jak mam się rozliczać z Urzędem Skarbowym? 
  Drugi problem to taki, że nie raz kupuję konsolę wraz z kilkudziesięcioma grami od osoby prywatnej przez OLX, b...

 • Szukająca odpowiedzi

  Dodano 2018-03-22 13:10 przez Szukająca odpowiedzi

  Sprzedaż rzeczy używanych i przedmiotów pochodzących z własnej kolekcji

  Bardzo proszę o pomoc eksperta. Zakładam działalność gospodarczą, podatek ryczałtowy 3% bez kasy fiskalnej, bez VAT, zamierzam sprzedawać na allegro odzież używaną, fakturę za tę odzież będę otrzymywać, ale problem w tym, że to są worki 100 kg i na fakturze będzie odzież używana 100 kg, a nie będzie...

 • maratena3

  Dodano 2017-04-18 09:14 przez maratena3

  Sprzedaż w Internecie. Jak wygląda sprawa z podatkiem?

  Witam,od ponad pół roku sprzedaję zabawki dziecka, trochę też kupuję zestawów używanych zabawek, które dziecko zostawia sobie a stare, które ma w domu sprzedaje.Czasami zdarza się, że miesięcznie zarobię 300 zł. Moje pytanie brzmi: na jaką kwotę rocznie mogę sprzedać zabawki bez opodatkowania?

 • wisiek27

  Dodano 2018-11-18 22:42 przez wisiek27

  Podatek/rozliczenie - sprzedaż allegro

  Witam,czy sprzedając przedmiot na allegro, który ma mniej niż 6 miesięcy, należy odprowadzić podatek oraz rozliczyć się z tej transakcji w przypadku gdy nie osiągnięto żadnego przychodu?Przykładowo: kupiono grę na konsolę za 100 zł w sklepie, po tygodiu, dwóch sprzedano za 90 zł.

 • Oderus

  Dodano 2018-04-12 18:25 przez Oderus

  Podatek od sprzedaży na Allegro

  Mam pytanie. Chciałbym sprzedać pieniądze z gry komputerowej za około 2,5 tysiąca zł jednorazowo. Kończę grę. Czy muszę odprowadzić od tego podatek do Urzędu Skarbowego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

 • Kalendarz (podatkowy) przedsiębiorcy pęka w szwach

  Kalendarz (podatkowy) przedsiębiorcy pęka w szwach

  Zgodnie z przepisami polskiego prawa każda osoba, który prowadzi działalność gospodarczą musi wywiązywać się w terminie z różnych obowiązków formalnych. Część z nich dotyczy opłacania składek ZUS i podatków, inne przygotowania i ...

 • Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez zarejestrowania?

  Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez zarejestrowania?

  5 czerwca br. senat przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich ...

 • Dyrektywa DAC7 - co warto wiedzieć?

  Dyrektywa DAC7 - co warto wiedzieć?

  Dyrektywa DAC7 to ostatnio gorący temat dotyczący transakcji wykonywanych w internecie. Nakłada ona na platformy elektroniczne obowiązek przekazywania do administracji skarbowej danych o czynnościach takich jak np. sprzedaż towarów lub ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania