eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Rekompensata za mienie zabużańskie


2017-01-21 20:35 autor: jan45

2 669 odsłon

Rekompensata za mienie zabużańskie

Czy rekompensata w formie pieniężnej za mienie zabużańskie jest opodatkowana? Jeśli "nie" to, czy powinienem mimo to poinformować urząd skarbowy o tym fakcie? W rocznym rozliczeniu te pieniądze powinny być ujęte?

Jan45

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-01-22 20:22 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Nie trzeba wykazywać tych przychodów w PIT ani powiadamiać fiskusa. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 30a ustawy o PIT przychody uzyskane zgodnie z ustawą z dnia 8 lipca 2005 r. o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1090 oraz z 2016 r. poz. 585), przez osoby uprawnione na podstawie tej ustawy są wolne od opodatkowania. Jak wynika z art. 4 pkt 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn rekompensaty za pozostawione na Wschodzie nieruchomości wolne są również od tego podatku.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2017-04-28 10:48 przez konto usunięte

    PIT-11 a przychód z najmu

    Za 2016 rok posiadam jedną deklarację PIT-11. Dodatkowo uzyskałam przychody z najmu prywatnego na zasadach ryczałtu. Złożyłam do US w styczniu PIT-28 z PIT-28A.Czy oprócz przepisania danych z PIT-11 do PIT-37 i złożenia go do 2 maja mam obowiązek złożyć coś jeszcze?

  • Kleopatra80

    Dodano 2017-04-22 12:07 przez Kleopatra80

    Czy pieniądze wypłacane w ramach ubezpieczenia od utraty pracy trzeba uwzględnić w PIT-37?

    Witam serdecznie,mam pytanie dotyczące PIT-37. Mój narzeczony w ubiegłym roku w marcu stracił pracę. Miał ubezpieczenie od utraty pracy i było wypłacane przez pół roku, po 1000 zł miesięcznie. Czekaliśmy czy przyjdzie jakiś dokument od ubezpieczyciela świadczący, że należy to wpisać, ale nie przysze...

  • pola75

    Dodano 2017-01-09 16:57 przez pola75

    Wygaśnięcie decyzji o rozłożeniu na raty podatku VAT - nieterminowa płatność

    Witam,Urząd Skarbowy rozłożył mi na raty zobowiązanie podatkowe. Z powodu problemów finansowych spóźniłam się z dwoma ratami, trzecia została zapłacona w terminie, lecz US zaksięgowal ją dzień później.Mam potwierdzenie wysłania przelewu w dniu wymagalności. W dniu dziisjeszym zadzwonił poborca podat...

  • maratena3

    Dodano 2017-04-18 09:14 przez maratena3

    Sprzedaż w Internecie. Jak wygląda sprawa z podatkiem?

    Witam,od ponad pół roku sprzedaję zabawki dziecka, trochę też kupuję zestawów używanych zabawek, które dziecko zostawia sobie a stare, które ma w domu sprzedaje.Czasami zdarza się, że miesięcznie zarobię 300 zł. Moje pytanie brzmi: na jaką kwotę rocznie mogę sprzedać zabawki bez opodatkowania?

  • luke200

    Dodano 2016-08-12 12:06 przez luke200

    Jak opodatkować zysk z działalności hobbystycznej?

    Dzień Dobry,poszukuję porady, jak wyliczyć podatek od działalności hobbystycznej, która zaczęła przynosić dochód. Krótko mówiąc chodzi o tworzenie grafik komputerowych zmieniających wygląd modeli 3D w istniejącym już na rynku odrębnym programie komputerowym. Produktem końcowym jest więc paczka w wer...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Co grozi za złożenie PIT po terminie? Jak uniknąć kary?

    Co grozi za złożenie PIT po terminie? Jak uniknąć kary?

    Obowiązkiem każdego podatnika jest wywiązanie się ze złożenia zeznania rocznego w ustawowych terminach. W tym roku termin ten upłynął w dniu 2 maja br. Przed ewentualną karą uchroni nas złożenie zaległego PIT-u oraz czynny żal.

  • Odsetki od spóźnionej spłaty także z podatkiem dochodowym

    Odsetki od spóźnionej spłaty także z podatkiem dochodowym

    Otrzymane odsetki z tytułu opóźnienia w spłacie mieszkania nie zostały wprost wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, jak również nie stanowią dochodu, od którego zaniechano poboru podatku. W rezultacie podlegają one opodatkowaniu ...

  • Jak skorzystać z ulg podatkowych przy PIT-40A?

    Jak skorzystać z ulg podatkowych przy PIT-40A?

    Wiele osób, które utrzymuje się z emerytur czy rent, rozliczenia podatkowe powierza ZUS-owi. Takie rozwiązanie jest wygodne, bo podatnik nie musi zajmować się wypełnianiem PIT-u, ale uniemożliwia skorzystanie z ulg. Co powinien zrobić ...

  • Ulga na dzieci przy PIT-40A: nie korekta, a rozliczenie na PIT-37

    Ulga na dzieci przy PIT-40A: nie korekta, a rozliczenie na PIT-37

    Jeżeli podatnika rozliczył ZUS na PIT-40A, ten nie może złożyć korekty takiego rozliczenia i skorzystać z ulgi na dzieci. Formularz taki bowiem składa ZUS i jedynie ten organ może go korygować. Sam podatnik może jednak na podstawie takiej ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania