eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: PodatkiSprzedaż łąki darowanej w spadku a podatek od sprzedaży przed upływem 5 lat


2016-08-07 11:57 autor: Marta.neling

6 373 odsłon

Sprzedaż łąki darowanej w spadku a podatek od sprzedaży przed upływem 5 lat

Witam,

mój tata 2 lata temu otrzymał po zmarłym ojczymie 1,6 ha łąki. W chwili obecnej znalazł się chętny na kupno owej łąki. Pieniądze chcemy przeznaczyć na remont domu.

Czy tata będzie musiał zapłacić podatek i w jakiej wysokości? Jakie inne koszty go czekają z tytułu sprzedaży przed upływem 5 lat?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-08-08 09:34 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam.

    Jedną z możliwości jest ulga z tyt. sprzedaży gruntów rolnych. Do skorzystania z ulgi z tytułu sprzedaży gruntów rolnych należy upewnić się na jakie cele przyszły nabywca zamierza przeznaczyć łąki. Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

    zwolnienie uzależnione jest od wystąpienia następujących przesłanek:

    • sprzedane grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych,
    • muszą stanowić gospodarstwo rolne lub jego część składową,
    • grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru.

    Jeśli nie będzie możliwe skorzystanie z opisanej ulgi, to istnieje jeszcze możliwość skorzystania z ulgi na cele mieszkaniowe.

    Od podatku dochodowego wolne są dochody ze zbycia nieruchomości, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie (czyli dochód pomnożony przez wydatki i podzielone przez przychód), jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia łąki, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż tej łąki, przychód uzyskany z tej sprzedaży zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Żeby nie zapłacić w ogóle podatku trzeba przeznaczyć na remont równowartość przychodu.

    Remont stanowi cel mieszkaniowy, o ile jest to remont w rozumieniu prawa budowlanego, czyli np. wstawienie trwałych elementów np. instalacje, drzwi, okna, kafelki itp., ale zabudowa meblowa już nie. Wydatki powinny być udokumentowane fakturami.

    Co do innych kosztów podatkowych, jeśli sprzedaż nie będzie korzystać ze zwolnienia dla gruntów rolnych, to będzie opodatkowana 19% podatkiem jeśli nastąpi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Podatnik ma obowiązek złożyć PIT-39 do 30 kwietnia roku następnego. Opodatkowaniu podlegał będzie dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Przychodem ze sprzedaży jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Kosztami takimi są tylko niezbędne wydatki poniesione przez sprzedającego, aby sprzedaż mogła dojść do skutku np. koszty notarialne, koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę, koszty pośrednika itp. Za koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość tych łąk, poczynione w czasie ich posiadania, oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-08-08 16:17 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ze swej strony dodam, iż w omawianym przypadku mamy do czynienia z gospodarstwem rolnym. To wymaga bowiem 1 ha ziemi fizycznego bądź przeliczeniowego (a tutaj łąka ma 1,6ha). Jeżeli korzystamy ze zwolnienia przewidzianego dla sprzedaży ziemi rolnej, nie składamy PIT-39.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-08-08 16:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Do skorzystania ze zwolnienia nie wystarczy, że łąka ma 1,6 ha. Ważne jest, jak będzie wykorzystana przez kupującego, a tego z pytania nie wiemy. Jeśli łąka straci swój charakter rolny, bo np będzie polem golfowym, to będzie trzeba złożyć PIT-39.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-08-13 19:30 autor odpowiedzi: Marta.neling

    Niestety nie wiem w jak celu zainteresowny chce kupić łąkę.  Wiem ze posiada on gospodarstwo , aczkolwiek nie wiem , czy bedzie ona służyć jemu za działkę rekreacyjną dla własnego użytku , czy będzie ona dalej " łąka "

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-08-13 19:54 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Proszę zapytać kupującego o plany. Ocenę zachowania charakteru rolnego nieruchomości oceniać należy na moment jej sprzedaży. Cel nabycia gruntów może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego. Żeby nie trzeba było udowadniać fiskusowi, iż kupujący na przykład wprowadził sprzedającego w błąd, informację o tym, co nabywca zamierza zrobić z łąką najlepiej wpisać do aktu notarialnego. Zapis, że nabywca nie zmieni rolnego charakteru nieruchomości, to dla sprzedającego będzie zabezpieczenie, sprzedającego nie powinny obciążać skutki podatkowe przyszłych działań nabywcy, na które nie ma wpływu ani wiedzy, jeśli uprawdopodobni, że dołożył wszelkich starań, aby zorientować się co do przyszłych zamiarów kupującego

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Spłata kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę na nabycie mieszkania, które przypadło w spadku podatnikowi nie stanowi dla niego wydatku na własne cele mieszkaniowe ani kosztu uzyskania przychodu - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach ...

Czy na odziedziczonym mieszkaniu można stracić? Tak - jeżeli jest ono obarczone kredytem zaciągniętym przez spadkodawcę. Przy jego sprzedaży bowiem przychód przejmie bank (tytułem spłaty kredytu) a spadkobierca zapłaci podatek i to nawet ...

Zbliża się koniec terminu składania deklaracji podatkowych za 2021 rok. Nie każdy jednak będzie musiał złożyć PIT za zeszły rok. Lista zwolnień jest długa i obejmuje między innymi: odszkodowania, stypendia, dofinansowanie do opłaty za ...

Czy prawo do ulgi dla klasy średniej przysługuje także wtedy, gdy jeden z małżonków przekracza limit roczny przychodów uprawniający do tej preferencji, czyli 133 692 zł? Co w sytuacji, kiedy jedno z małżonków nie zarabia w ogóle? To ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania