eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy zapłacę podatek od darowizny pieniężnej ze sprzedaży nieruchomości?


2015-02-05 15:32 autor: konto usunięte

2 486 odsłon

Czy zapłacę podatek od darowizny pieniężnej ze sprzedaży nieruchomości?

Witam,

wraz z moja siostrą odziedziczyłyśmy miesiąc temu nieruchomość po babci w drodze sądowej o stwierdzenie nabycia spadku. Siostra mieszka w Szwajcarii i dała mi pełnomocnictwo do sprzedaży swojej części nieruchomości, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży chce mi przekazać jako darowiznę, ale będzie to dopiero możliwe w listopadzie tego roku, jak przyjedzie do Polski.

Już raz otrzymałam jedną darowiznę od siostry w 2010 r. - dotyczyła zrzeczenia się na moja korzyść części mieszkania po zmarłym ojcu. Mam pytanie, czy zapłacę podatek od dochodu (od sprzedaży nieruchomości oraz podatek od tej darowizny)? Nadmieniam, że pieniądze te chcę przeznaczyć na częściową spłatę kredytu mieszkaniowego wziętego w listopadzie zeszłego roku.

Ile mam czasu do zgłoszenia do Urzędu Skarbowego sprzedaży swojej części domu, jak i części siostry? I czy ewentualny podatek od dochodu będę musiała zapłacić dopiero w przyszłym roku przy rozliczeniu rocznym? Czy będę musiała go uiścić do końca tego roku?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-06 19:02 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Kiedy (w którym roku) zmarł spadkodawca?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-07 08:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Babcia zarła w 2002 roku ale dopiero w grudniu zeszłego roku została przeprowadzona sprawa o stwierdzenie nabycia spadku w styczniu tego roku wyrok sie uprawomocinił i zgłosiłam juz ten fakt do urzedu skarbowego o naliczenie podatku od spadku. W miedzy czasie znalazł sie kupiec na ta nieruchomość i chcemy ja sprzedac a ze siostra nie moze przyjechac na ta chwile do Polski to dała mi pełnomocnictwo a potem jak juz wczesniej pisałam uzyskana kwote ze sprzedazy chce mi przekazac jako darowizne.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Barbarita_29

  Dodano 2017-01-03 17:46 przez Barbarita_29

  Sprzedaż spadku w współwłasności. Czy muszę płacić podatek?

  Witam!Jestem pod dużym znakiem zapytania, ponieważ mieszkam za granicą i nie wiem do kogo mam się zwrócić! Półtora roku temu zmarła moja mama, rok po jej śmierci razem z siostrą u notariusza sporządziliśmy protokół dziedziczenia, gdzie każda z nas otrzymała po 25% za nieruchomość zabudowaną budynkie...

 • sylwek4411

  Dodano 2019-08-06 16:20 przez sylwek4411

  Podatek za sprzedaż nieruchomości

  Witam,w ubiegłym roku otrzymałem w spadku po ojcu działkę rolną. Została złożona deklaracja podatkowa od spadków i darowizn z umorzeniem podatku ze względu na pokrewieństwo. Natomiast w ubiegłym tygodniu sprzedałem część otrzymanego spadku, całą kwotę otrzymaną ze sprzedaży przeznaczyłem na nadpłatę...

 • MagdaM

  Dodano 2018-10-28 20:48 przez MagdaM

  Podział nabytego 10 lat temu spadku a podatek

  10 lat temu nabyłam wraz z rodzeństwem i matką spadek po ojcu. Obecnie jedno z nich domaga się podziału.Jak będzie wyglądała moja sytuacja po podziale? Czy w przypadku sprzedaży działki będę musiała płacić podatek dochodowy? Czy jednak będę traktowana jako właścicielka od ponad 5 lat?

 • piotrz70

  Dodano 2014-11-15 19:52 przez piotrz70

  Czy zapłacę podatek od darowanego mieszkania gdy kupię nowe?

  Jestem od ponad 10 lat współwłaścicielem mieszkania (wraz z moją byłą żoną). Chcę podarować połowę udziałów w nieruchomości (mieszkanie spółdzielcze z KW) dzieciom. Moja była żona (właścicielka 50 udziałów mieszkania), zechce sprzedać je przed upływem 5 lat od otrzymania darowizny przez dzieci. Mies...

 • aniela78

  Dodano 2013-10-24 23:04 przez aniela78

  Dom w spadku po rodzicach a sprzedaż przez rodzeństwo

  Witam,
  mam problem: po śmierci rodziców, został dom. Moje rodzeństwo postanowiło sprzedać dom i podzielić pieniądze na wszystkich. Po śmierci nikt w tym domu nie mieszkał. Ostatnio dostałam wiadomość, że rodzeństwo znalazło kupca i mam przyjechać do notariusza, by podpisać zgodę na sprzedaż domu.
  Cz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania