eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek dochodowy a dział spadku


2015-01-25 21:45 autor: markow10

2 420 odsłon

Podatek dochodowy a dział spadku

Dzień dobry,

proszę o informację, czy muszę zapłacić podatek dochodowy, jaki PIT muszę złożyć i do kiedy, w następującej sytuacji. W drodze spadku nabyłam wraz z bratem udział po 1/2 w prawie do lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną własność o wartości łącznej 200000 zł.

Chcemy dokonać działu spadku w wyniku, którego bratu przypadnie prawo do całego lokalu i brat spłaci mnie, otrzymam kwotę 100 000 zł.

Czy przez Urząd Skarbowy będzie to traktowane jako odpłatne zbycie i muszę zapłacić podatek dochodowy?

Dziękuję,
Danuta Nowak

Pytanie zaktualizowano 2015-01-27 17:22

Spadek nabyto w lipcu 2014 roku jest Notarialny akt poświadczenia dziedziczenia i zaswiadczenie z U.S , żę podatek od nabytego spadku ( mieszkanie mamy ) nie należał się.
Pzdr.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-27 08:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Kiedy nabyto spadek, tzn. kiedy zmarli spadkodawcy?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jak sprzedać dom w spadku bez podatku dochodowego?

    Jak sprzedać dom w spadku bez podatku dochodowego?

    Sprzedaż swojego udziału w domu otrzymanego w spadku w wyniku działu spadku innemu spadkobiercy, gdzie otrzymane wynagrodzenie nie przekracza nabytego udziału - nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor ...

  • Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...

  • Fiskus wyciąga ręce po podatek nie badając okresu przedawnienia

    Fiskus wyciąga ręce po podatek nie badając okresu przedawnienia

    Organy podatkowe dwóch instancji odmówiły podatniczce wydania zaświadczenia o upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Stwierdziły, że nawet jeśli upływ terminu nastąpił, to nie mają one prawa do merytorycznego ...

  • Podatek od spadków i darowizn też się przedawnia

    Podatek od spadków i darowizn też się przedawnia

    W sytuacji, gdy w złożonej deklaracji na potrzeby podatku od spadków i darowizn nie zostały ujawnione wszystkie składniki masy spadkowej a od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy upłynęło 5 lat, zobowiązanie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania