eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Utrata zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej


2014-09-21 15:54 autor: maciekszubert

5 327 odsłon

Utrata zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej

Witam,

pytanie dotyczy sprzedaży na rzez osób fizycznych nie prowadzących DG i utrzymania zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej (jednoosobowa DG, PKPiR nie VAT-owiec, bez biura rachunkowego).

Prowadząc sprzedaż wysyłkową zapłatę za towar otrzymuję na swoje konto bankowe (firmowe), do tego mam potwierdzenia wysyłek, czyli komu z adresem, prowadzę ewidencję sprzedaży do tego wyciąg z konta bankowego (wydruk z mojego profilu w banku - chyba jest wystarczający)?

Pytanie:

1). Czy jeśli dokonam sprzedaży swojego towaru na rzecz osoby fizycznej bez DG, a zapłatę otrzymam na swoje konto, ale nie będę wysyłał towaru via poczta, kurier towar tak naprawdę przekaże bezpośrednio klientowi samodzielnie? Czy to powoduje utratę zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej?

2). Czy w powyższej sytuacji muszę spisywać umowę kupna-sprzedaży z klientem (nie będzie przecież dokumentu np. z portalu aukcyjnego typu allegro)? Czy może wystarczy wystawienie klientowi faktury (nie jestem VAT-owcem - ale faktura wg nowych zasad) z adnotacją o płatności przelewem?

2a). Termin wystawienia czy wpływu na konto jest datą do wpisania takiej sprzedaży jako przychód do PKPiR?

2b). Termin wystawienia czy wpływu na konto jest datą do ujęcia takiej sprzedaży w ewidencji do kontroli kwoty z uwagi na zwolnienie z VAT?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2014-09-22 08:32 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    ad. 1 rozporządzenie wskazuje, że zwolnienie dotyczy dostawy towarów w systemie wysyłkowym gdzie wskazuje się bezpośrednio na pocztę i przesyłki kurierskie, nastomiast odbiór własny nie będzie pozwalał na korzystanie ze zwolnienia z kasy dla sprzedaży wysyłkowej a jedynie np. pod pewnymi warunkami możliwe może być korzystanie ze zwolnienia ze względu na limit obrotów do 20.000 zł

    ad. 2 jeżeli sprzedaż wykonywana jest w ramach prowadzonej działalności a możliwe jest korzystanie ze zwolnienia z kasy fisklanej dla celów księgowych nie ma zastosowania umowa sprzedaży, wystarczające jest np. wystawienie faktury podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT

    2a) 2b) datą przychodu jest data wpływu zapłaty jeżeli następuje przed wydaniem towaru

    maciekszubert skomentował/a odpowiedź 2014-09-22 08:42

    Dziękuję za wyjaśnienia Maciej Szubert

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • 88_Monika_88

    Dodano 2014-02-21 22:05 przez 88_Monika_88

    Usługi krawieckie. Kiedy muszę wprowadzić kasę fiskalną?

    Chciałabym otworzyć działalność - usługi krawieckie. Będę rozliczać się na PKPiR. Czy na początku działalności mogę być zwolniona z VAT-u na podstawie art. 113?
    Czy muszę od razu kupić kasę fiskalną, jeżeli większość moich klientów to będą osoby fizyczne, czy mogę na początku skorzystać z limitu 20 ...

  • podatniczka

    Dodano 2013-06-20 15:34 przez podatniczka

    Kara za kasę fiskalną po terminie

    Osoba prowadząca działalność jednoosobową powinna już we wrześniu 2012 r. (przekroczyła wtedy limit 20 000 zł dla nowootwartych firm), zainstalować kasę. Całą sprzedaż ma udokumentowaną fakturami VAT (również dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej).
    Czy tej osobie grozi za to...

  • Danieljuss

    Dodano 2013-04-26 15:25 przez Danieljuss

    O co chodzi z tym VATem?

    Witam,
    Pytanie może i banalne, ale dla mnie jest to "czarna magia".
    Prowadzę działalność jednoosobową (KPiR, zasady ogólne) i nie jestem vatowcem. W tym roku musiałem założyć kasę fiskalną i dla osób fizycznych korzystających z moich usług drukuję paragon.
    Działalność moja związana jest z wideofilmo...

  • kazo

    Dodano 2013-03-01 09:02 przez kazo

    Czy muszę posiadać kasę fiskalną?

    Mam pytanie, prowadzę firmę jednoosobową, jestem na KPiR, na koniec roku 2012 przychód wyniósł 18.970 zł, natomiast koszty wyniosły 12.800 zł. Czy muszę posiadać kasę fiskalną od 01.03.2013 r.?

  • anisok

    Dodano 2014-01-04 09:53 przez anisok

    Czy muszę mieć kasę fiskalną?

    Witam,
    od 5 lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarcza, usługi elektryczne. Dotychczas korzystałem ze zwolnień odnośnie kasy fiskalnej. W 2013 r. przekroczyłem limit 20000, ale ilość moich kontrahentów indywidualnych to 5, a ilość usług to 20 (reszta to odbiorcy firmowi). Na wszystkie usługi ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

    Dokumentowanie najmu - kiedy kasa fiskalna nie jest konieczna?

    Generalny obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w działalności podatnika wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Powstaje z chwilą rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych ...

  • Automat parkingowy nie wymaga kasy rejestrującej?

    Automat parkingowy nie wymaga kasy rejestrującej?

    Podatnik, który do tej pory nie ewidencjonował opłat parkingowych za pomocą urządzeń samoobsługowych, wdrażając takie rozwiązanie nie będzie musiał tych usług ewidencjonować na kasie fiskalnej pomimo ujmowania na niej innej sprzedaży ...

  • Zwolnienia w stosowaniu kas fiskalnych od kwietnia 2018 r.

    Zwolnienia w stosowaniu kas fiskalnych od kwietnia 2018 r.

    Ustawodawca systematycznie zawęża krąg podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Zmiany takie ostatnimi czasy następują z początkiem każdego roku. Ostatnie z nich, które obowiązują od ...

  • NIP na paragonie i kasy fiskalne online

    NIP na paragonie i kasy fiskalne online

    Zakup udokumentowany paragonem, a potem powrót po fakturę? Tak, ale tylko pod warunkiem, że będzie on spersonalizowany. Jeśli po dokonaniu transakcji nabywca zapomni poprosić o dopisanie na paragonie NIP-u, nie będzie mógł go później ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania