eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Sądowne zniesienie współwłasności działki, którego nie zgłosiłam w US. Co mi grozi?


2014-07-25 07:56 autor: kulcior

2 009 odsłon

Sądowne zniesienie współwłasności działki, którego nie zgłosiłam w US. Co mi grozi?

W 2009 roku otrzymałam postanowieniem sądu działkę na własność (ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI PO DZIALE SPADKU). Niestety nie miałam pojęcia, iż fakt ten należy zgłosić do US (do pół roku).

Teraz będzie mijał 5 rok i chciałam sprzedać tą działkę. To działka rolna, która jest  nieduża, także dużo pieniędzy się nie spodziewam. Jednak przy sprzedaży będzie potrzebny zapewne dokument z US? 

Teraz się boję. Co powinnam zrobić? Czy grożą mi konsekwencje karne? Czy ten fakt nie ulega przedawnieniu po 5 latach? Co robić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-07-26 06:18 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    Najpierw należałoby sprawdzić czy to podlega opodatkowaniu, jeżeli tak to najlepszy jest tzw. czynny żal, tj zgłasza Pani do US nabycia działki, wpłaca należny podatek z odsetkami i to chroni przed dalszymi kosekwencjami

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • rist.nk

    Dodano 2014-09-01 16:24 przez rist.nk

    Sprzedaż działki rolnej a podatek

    Dostałam w spadku działkę rolną w lipcu 2012. Chcę ją sprzedać. Czy zapłacę podatek?

  • magako

    Dodano 2014-09-11 08:56 przez magako

    Podatek od sprzedaży działki po zniesieniu współwłasności

    Witam,
    W 2002 na mocy umowy darowizny (akt notarialny) otrzymałem wraz z moim rodzeństwem udział w działce. W tym roku (2014) podzieliliśmy działkę na równe części i sądownie znieśliśmy współwłasność, skutkiem czego każdy z nas stał się właścicielem odrębnej działki.
    Jaki podatek i jakiej wysokości ...

  • gość451

    Dodano 2015-02-24 14:16 przez gość451

    Darowizna działki a jej sprzedaż. Czy wystąpi podatek?

    Dostałam w darowiźnie od babci 1/4 udziału w działce rolnej bez wspólności majątkowej z mężem. Czy mogę ją sprzedać przed upływem 5 lat bez płacenia podatku?

  • konto usunięte

    Dodano 2015-02-12 21:23 przez konto usunięte

    Kiedy płacić podatek od sprzedaży działek?

    Witam,w lipcu 2009 dziedziczyłam po śmierci taty 1/4 część działki rolnej i 1/4 mama, brat, siostra a w roku 2013 lipcu aktem notarialny spadek został zapisany po połowie na mnie i brata.W międzyczasie podzieliłam swoją część na działki, które sprzedałam w kwietniu 2014 roku. Czy muszę płacić podate...

  • Majaxdxd

    Dodano 2015-01-13 21:09 przez Majaxdxd

    Sprzedaż działka rolno-budowlana a podatek

    Witam, odziedziczyłem po ojcu działki rolno-budowlane. Czy jak chciałbym je sprzedać, to obowiązuje mnie jakiś podatek? Nie minęło 5 lat odkąd jestem ich posiadaczem. Wiem, że od ziemi rolnej nie ma, jeśli przeznaczona będzie ona na tą samą czynność, a jak z tym? Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

    Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...

  • Podatek od spadku sprzed 30 lat?

    Podatek od spadku sprzed 30 lat?

    Po potwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym w 1990 r. spadkobierca nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodzi. Musi tutaj złożyć w ciągu miesiąc zeznanie o nabyciu spadku i wskazać w nim zarówno nabyty majątek ...

  • Zwolnienie z podatku od spadku: termin złożenia deklaracji

    Zwolnienie z podatku od spadku: termin złożenia deklaracji

    Wyrok ten zapadł na kanwie sprawy, w której dziecko (spadkobierca) dziedziczyło po ojcu (spadkodawcy). Dziecko zarówno w chwili śmierci ojca, jak i chwili podejmowania dalszych czynności w toku postępowania spadkowego pozostawało nieletnie ...

  • Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Gdy nasz majątek ulega powiększeniu często zastanawiamy się, jaki zapłacimy w związku z tym podatek od wzbogacenia. Wpisując tę frazę w wyszukiwarce internetowej jednakże niewiele się dowiadujemy. Dlaczego? - bo w Polsce nie ma czegoś ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania