eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, a zawieszenie działalności gospodarczej


2014-05-28 11:17 autor: Sieja

2 371 odsłon

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, a zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie oznacza zakaz wykonywania czynności związanych z osiąganiem przychodów, a ww. ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym od osiąganych przychodów.

Fizycznie rzecz biorąc są o dwa różne krańcowo zagadnienia prawne.

Czy zatem ww. ustawa ma zastosowanie w przypadku zawieszenia działalności? Czy istnieje jakiś inny akt prawny lub pismo urzędowe, które zawierają pojęcie zawieszenia w kontekście tej ustawy?  

Jest to istotne przy wspólnym rozliczaniu się małżonków z PIT-37, gdy jeden z nich ma zawieszoną działalność z przychodów ewidencjonowanych.

Z pozdrowieniami,

Sieja

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-03 15:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Osobiście nie spotkałem się jeszcze ze stanowiskiem, zgodnie z którym małżonkowie mogliby się rozliczyć wspólnie, gdy co najmniej jedno z nich przez cały rok miało zawieszoną działalność gospodarczą, dla której została wybrana forma opodatkowania ryczałt ewidencjonowany.

   

  Wracając do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej proszę zwrócić uwagę, że przepisy mówią, iż przedsiębiorca w okresie zawieszenia nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Może jednak np. zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Co za tym idzie, ustawodawca tutaj nie wskazuje, że w trakcie zawieszenia nie jest możliwe uzyskanie żadnego przychodu, a co za tym idzie, uzyskanie niektórych z nich w trakcie zawieszenia jest jak najbardziej możliwe i przychód taki będzie opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania (czyli np. ryczałtem).

   

  Co do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, faktycznie tutaj ustawa odnosi się do przychodów, ale to dlatego, że właśnie przy ryczałcie opodatkowaniu podlega przychód a nie dochód. Mało tego, opodatkowaniu podlega przychód ze ściśle określonych źródeł przychodów i to w dodatku z pewnymi wyłączeniami. Zważmy chociażby na art. 1 tej ustawy, mówiący o tym, że ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

  Gdybyśmy usunęli, co podlega opodatkowaniu, przepis brzmiałby dziwnie i niespójnie prawda?

   

  Idąc literalnie proszę też zwrócić uwagę na art. 9 ust. 1 tej ustawy, który to mówi, że pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć organowi podatkowemu w określonym terminie. Tutaj nie mówi się nic o uzyskaniu przychodu, tylko o wyborze sposobu opodatkowania.

   

  Stąd też moim zdaniem, samo dokonanie wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania przesądza o zastosowaniu do podatnika wskazanych wyżej przepisów, co z kolei powoduje utratę prawa do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem. Co ważne, mówi się tutaj o przepisach tej ustawy, a nie konkretnie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym. W ustawie tej znajdują się także regulacje dotyczące karty podatkowej – jej wybór również oznacza brak możliwości wspólnego opodatkowania.

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2014-06-03 15:31
  ryczałtoweic, który zawiesił działalność gospodarczą, jest zwolniony jedynie z niektórych, wynikających z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, obowiązków, w okresie zawieszenia, co nie jest równoznaczne z tym, że przepisy tej ustawy nie mają do niego zastosowania. Proszę bowiem zauważyć, że po zakończeniu roku i tak w terminie do 31 stycznia roku następnego musi złożyć z tego tytułu zeznanie podatkowe, mimo że będzie ono zerowe.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • daria0038

  Dodano 2014-01-05 13:10 przez daria0038

  PIT za 2012

  Witam serdecznie,
  bardzo proszę o pomoc. Mam złożyć korektę do US za 2012 r. Pobieram emeryturę, prowadziłem działalność gospodarczą - podatek zryczałtowany. Rozliczyłem PIT-37 wspólnie z małżonką. Jaki teraz PIT mam złożyć i jak go wypełnić? Nie uzyskałem dochodów z działalności.
  Dziękuję za pomoc,...

 • Mama50

  Dodano 2014-03-10 13:05 przez Mama50

  Rozliczenie roczne wspólnie z mężem przy zawieszonej działalności gospodarczej?

  W 2013 roku miałam zawieszoną działalność gospodarczą i nie miałam jakichkolwiek dochodów. Mój mąż w roku 2013 uzyskiwał wynagrodzenie ze stosunku pracy. Mamy dwójkę uczących się dzieci. Czy mogę rozliczyć się razem z mężem? Który PIT wypełnić - 36 czy 37?
  Jeśli miałabym rozliczać się sama, to czy m...

 • DW

  Dodano 2014-03-18 23:19 przez DW

  Czy powinnam zrobić korektę?

  Rozliczam się wspólnie z mężem na PIT-37. Za rok 2013 córka - gimnazjalistka - dostała PIT-8C za stypendium naukowe na kwotę 200 zł - wolna od podatku (która wpłynęła na moje konto) i tę właśnie kwotę doliczyłam w PIT-37 do mojego dochodu - w inne źródła nie wymienione  w wierszach od 1 do 4.
  Spowod...

 • bamp4

  Dodano 2014-03-17 15:46 przez bamp4

  PIT-37, mąż w Anglii i ja z córką pełnoletnią w kraju

  Witam,
  mąż od kilku lat pracuje w Anglii, tam rozlicza go pracodawca, a ja mieszkam w kraju z pełnoletnią córką. Pytanie moje brzmi: czy dochody męża ujmuję w PIT-37, a jeśli tak to w jakim załączniku?
  Czy przysługuje mi ulga na córkę uczącą się w LO? Czy zaznaczam przy rozliczaniu rubrykę indywidua...

 • katsia

  Dodano 2014-03-10 21:05 przez katsia

  Rozliczenie wspólne małżonków a PIT-40A z KRUS

  Mam pytanie: czy małżonkowie po otrzymaniu PIT-40A muszą zgłosić do KRUS/US, że chcą wspólnie się rozliczyć PIT-37? Gdyż do tej pory rozliczał każde z osobna KRUS.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania