eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, a zawieszenie działalności gospodarczej


2014-05-28 11:17 autor: Sieja

2 194 odsłon

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, a zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie oznacza zakaz wykonywania czynności związanych z osiąganiem przychodów, a ww. ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym od osiąganych przychodów.

Fizycznie rzecz biorąc są o dwa różne krańcowo zagadnienia prawne.

Czy zatem ww. ustawa ma zastosowanie w przypadku zawieszenia działalności? Czy istnieje jakiś inny akt prawny lub pismo urzędowe, które zawierają pojęcie zawieszenia w kontekście tej ustawy?  

Jest to istotne przy wspólnym rozliczaniu się małżonków z PIT-37, gdy jeden z nich ma zawieszoną działalność z przychodów ewidencjonowanych.

Z pozdrowieniami,

Sieja

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-06-03 15:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Osobiście nie spotkałem się jeszcze ze stanowiskiem, zgodnie z którym małżonkowie mogliby się rozliczyć wspólnie, gdy co najmniej jedno z nich przez cały rok miało zawieszoną działalność gospodarczą, dla której została wybrana forma opodatkowania ryczałt ewidencjonowany.

     

    Wracając do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej proszę zwrócić uwagę, że przepisy mówią, iż przedsiębiorca w okresie zawieszenia nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Może jednak np. zbywać własne środki trwałe i wyposażenie. Co za tym idzie, ustawodawca tutaj nie wskazuje, że w trakcie zawieszenia nie jest możliwe uzyskanie żadnego przychodu, a co za tym idzie, uzyskanie niektórych z nich w trakcie zawieszenia jest jak najbardziej możliwe i przychód taki będzie opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania (czyli np. ryczałtem).

     

    Co do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, faktycznie tutaj ustawa odnosi się do przychodów, ale to dlatego, że właśnie przy ryczałcie opodatkowaniu podlega przychód a nie dochód. Mało tego, opodatkowaniu podlega przychód ze ściśle określonych źródeł przychodów i to w dodatku z pewnymi wyłączeniami. Zważmy chociażby na art. 1 tej ustawy, mówiący o tym, że ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

    Gdybyśmy usunęli, co podlega opodatkowaniu, przepis brzmiałby dziwnie i niespójnie prawda?

     

    Idąc literalnie proszę też zwrócić uwagę na art. 9 ust. 1 tej ustawy, który to mówi, że pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć organowi podatkowemu w określonym terminie. Tutaj nie mówi się nic o uzyskaniu przychodu, tylko o wyborze sposobu opodatkowania.

     

    Stąd też moim zdaniem, samo dokonanie wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania przesądza o zastosowaniu do podatnika wskazanych wyżej przepisów, co z kolei powoduje utratę prawa do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem. Co ważne, mówi się tutaj o przepisach tej ustawy, a nie konkretnie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym. W ustawie tej znajdują się także regulacje dotyczące karty podatkowej – jej wybór również oznacza brak możliwości wspólnego opodatkowania.

    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2014-06-03 15:31
    ryczałtoweic, który zawiesił działalność gospodarczą, jest zwolniony jedynie z niektórych, wynikających z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, obowiązków, w okresie zawieszenia, co nie jest równoznaczne z tym, że przepisy tej ustawy nie mają do niego zastosowania. Proszę bowiem zauważyć, że po zakończeniu roku i tak w terminie do 31 stycznia roku następnego musi złożyć z tego tytułu zeznanie podatkowe, mimo że będzie ono zerowe.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • daria0038

    Dodano 2014-01-05 13:10 przez daria0038

    PIT za 2012

    Witam serdecznie,
    bardzo proszę o pomoc. Mam złożyć korektę do US za 2012 r. Pobieram emeryturę, prowadziłem działalność gospodarczą - podatek zryczałtowany. Rozliczyłem PIT-37 wspólnie z małżonką. Jaki teraz PIT mam złożyć i jak go wypełnić? Nie uzyskałem dochodów z działalności.
    Dziękuję za pomoc,...

  • Mama50

    Dodano 2014-03-10 13:05 przez Mama50

    Rozliczenie roczne wspólnie z mężem przy zawieszonej działalności gospodarczej?

    W 2013 roku miałam zawieszoną działalność gospodarczą i nie miałam jakichkolwiek dochodów. Mój mąż w roku 2013 uzyskiwał wynagrodzenie ze stosunku pracy. Mamy dwójkę uczących się dzieci. Czy mogę rozliczyć się razem z mężem? Który PIT wypełnić - 36 czy 37?
    Jeśli miałabym rozliczać się sama, to czy m...

  • DW

    Dodano 2014-03-18 23:19 przez DW

    Czy powinnam zrobić korektę?

    Rozliczam się wspólnie z mężem na PIT-37. Za rok 2013 córka - gimnazjalistka - dostała PIT-8C za stypendium naukowe na kwotę 200 zł - wolna od podatku (która wpłynęła na moje konto) i tę właśnie kwotę doliczyłam w PIT-37 do mojego dochodu - w inne źródła nie wymienione  w wierszach od 1 do 4.
    Spowod...

  • bamp4

    Dodano 2014-03-17 15:46 przez bamp4

    PIT-37, mąż w Anglii i ja z córką pełnoletnią w kraju

    Witam,
    mąż od kilku lat pracuje w Anglii, tam rozlicza go pracodawca, a ja mieszkam w kraju z pełnoletnią córką. Pytanie moje brzmi: czy dochody męża ujmuję w PIT-37, a jeśli tak to w jakim załączniku?
    Czy przysługuje mi ulga na córkę uczącą się w LO? Czy zaznaczam przy rozliczaniu rubrykę indywidua...

  • katsia

    Dodano 2014-03-10 21:05 przez katsia

    Rozliczenie wspólne małżonków a PIT-40A z KRUS

    Mam pytanie: czy małżonkowie po otrzymaniu PIT-40A muszą zgłosić do KRUS/US, że chcą wspólnie się rozliczyć PIT-37? Gdyż do tej pory rozliczał każde z osobna KRUS.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Separacja małżonków a rozliczenie PIT z dzieckiem

    Separacja małżonków a rozliczenie PIT z dzieckiem

    Gdy dwoje małżonków w separacji wychowuje to samo dziecko, nie jest możliwe rozliczenie się przez jednego z nich jako osoba samotna - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26.06.2019 r. nr ...

  • Opieka nad dzieckiem a rozliczenie jako osoba samotna

    Opieka nad dzieckiem a rozliczenie jako osoba samotna

    W sytuacji, gdy dwie osoby wychowują te same dzieci, nie jest możliwe uznanie, że którakolwiek z tych osób wychowuje dzieci samotnie. W efekcie żadna z tych osób nie może rozliczyć się jako samotnie wychowująca dziecko - uznał Dyrektor ...

  • Rozliczenie PIT: konkubinat i przebywanie u ojca pozbawiają preferencji

    Rozliczenie PIT: konkubinat i przebywanie u ojca pozbawiają preferencji

    Trudno uznać za osobę samotnie wychowującą dziecko podatniczkę, gdy jej córka przebywa u ojca co drugi tydzień a dodatkowo podatniczka ta żyje w nieformalnym związku oraz mieszka z innym mężczyzną, ojcem drugiego jej dziecka - uznał ...

  • Roczne rozliczenie PIT osoby samotnie wychowującej dzieci

    Roczne rozliczenie PIT osoby samotnie wychowującej dzieci

    Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą złożyć PIT na preferencyjnych zasadach. Zmianie ulega tutaj sposób liczenia podatku, który pozwala niekiedy sporo na nim zaoszczędzić. Kto w PIT za 2018 r. może rozliczyć się razem z dzieckiem?

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania