eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od spadku po sprzedaży mieszkania


2014-04-13 20:12 autor: Podatniki

2 962 odsłon

Podatek od spadku po sprzedaży mieszkania

Witam,

mam pytanie dotyczące postępowania z podatkiem po spadku po sprzedaży mieszkania. W 2011 zmarł tata i odziedziczyłem 1/8 udziału w mieszkaniu. W tym roku zmarła marła i jej część została podzielona na troje dzieci. Czyli obecnie z rodzeństwem mamy po 1/3. W maju dojdzie do sfinalizowania sprzedaży mieszkania.

Jaka jest kolejność postępowania w US, do kiedy PIT, a kiedy podatek. Wiem, że można zadeklarować iż, pieniądze ze spadku można przeznaczyć na cele mieszkaniowe i chcę z tej opcji skorzystać. Jaka będzie moja sytuacja jeśli nie spełnię warunku i w określonym czasie 2 lat nie dokonam zakupu? Ile zapłacę podatku i jakie odsetki jeśli wartość  mojego udziału wynosi 50 000 tys. zł? Czy można przed upływem tych 2 lat wpłacić podatek bez odsetek? A może mógłbym teraz zapłacić podatek a w przypadku zakupu np. działki złożyć korektę zeznania i podatek zostanie zwrócony?

Marian

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-14 08:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Stawka podatku wynosi tutaj 19% od uzyskanego dochodu (przy spadku w przypadku najbliższej rodziny niestety koszty z reguły są znikome). Odsetki będą liczone w wysokości odsetek ustawowych. Trudno powiedzieć ile dokładnie wyniosą za dwa, trzy lata, bo nie są one stałe.

  Przy sprzedazy nieruchomości w roku 2014 PITa z tego tytułu trzeba złożyć oraz zapłacić ewentualny podatek do końca kwietnia roku 2015. Na wydanie pieniędzy będzie zaś czas do końca roku 2016.

  Korekta zeznania (także zmniejszająca należny podatek) możliwa jest do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-06 14:59 przez konto usunięte

  Jaką podstawę do opodatkowania muszę wykazać w PIT-39?

  W 1995 r. odziedziczyliśmy po zmarłym ojcu: matka 50% 1/6 (czyli 4/6), ja 1/6 i siostra 1/6. W 2012 r. zmarła matka i z siostrą mamy po 1/2 współwłasności całości nieruchomości w każdym metrze kw. - bez działu spadku. Do końca tego roku zamierzamy solidarnie sprzedać nieruchomość za 100 tys. zł jedn...

 • ltop

  Dodano 2014-03-25 17:50 przez ltop

  Podatek od sprzedaży mieszkania z kredytem

  Witam,
  sprzedałem mieszkanie z kredytem i kupiłem następne. Urząd Skarbowy stoi na stanowisku, że jeżeli wliczam kwotę spłaty kredytu do wydatków na własne cele mieszkaniowe, to muszę zmniejszyć koszty uzyskania przychodu o kwotę całego kredytu przy wyliczeniu dochodu do opodatkowania za pierwsze mi...

 • kasiulka86

  Dodano 2014-01-22 17:18 przez kasiulka86

  Wspólne rozliczenie a sprzedaż mieszkania

  Moja mama nie pracuje, jedynie tato. Do tej pory rozliczali się wspólnie. W tamtym roku tata dostał w spadku mieszkanie, które sprzedał wspólnie z rodzeństwem. Jak powinni się rozliczyć w tym roku? Tata miał też jakąś ulgę, którą pobierał w związku z tym, że mama nie pracuje.

 • mmoniajak

  Dodano 2013-09-28 09:03 przez mmoniajak

  Podatek od spadku. Na co mogę wydać te pieniądze?

  Witam,
  sprzedałam mieszkanie po swojej zmarłej mamie i teraz muszę zapłacić podatek od tego mieszkania. Czy mogę te pieniądze przeznaczyć np. na remont mieszkania? Czy muszę wszystko oddać US?
  Dziękuję i pozdrawiam

 • waldexiss

  Dodano 2014-08-21 11:05 przez waldexiss

  Nabycie mieszkania w lutym 2014 i sprzedaż innego w czerwcu 2014. Co z podatkiem?

  Mama zmarła w styczniu 2014. Dostałem po niej spadek w postaci mieszkania w 1/2 wartości. W lutym kupiłem kawalerkę za 50 000 zł i zapłaciłem podatek od kupna tej kawalerki.
  W czerwcu tego roku wspólnie z bratem sprzedaliśmy mieszkanie po zmarłej mamie za kwotę 99 000 zł. Oczywiście tą kwotą podziel...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania