eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jaki podatek od sprzedaży domu wybudowanego na działce otrzymanej w spadku?


2013-11-25 03:28 autor: tromik1

6 154 odsłon

Jaki podatek od sprzedaży domu wybudowanego na działce otrzymanej w spadku?

Dwadzieścia lat temu otrzymałem w spadku po ojcu 2 działki  po 1600 m2. Jedna jest objęta miejscowym planem zagospodarowania (tereny leśne z prawem zabudowy jednorodzinnej i bliźniaczej), druga nie posiada planu miejscowego, ale bez problemu można otrzymać podobne jak wyżej warunki zabudowy.

1. Czy w przypadku wybudowania budynku i sprzedaży nieruchomości ma znaczenie dla podatku czy był plan czy warunki zabudowy?

2. Czy ma znaczenie dla podatku przy sprzedaży czy wybuduję dom jednorodzinny czy bliźniak?

3. Czy w przypadku wybudowania domu na działce otrzymanej w spadku 20 lat temu i sprzedaży tej nieruchomości już zabudowanej stosuje się podatek dochodowy?

4. Czy w przypadku sprzedaży pustej działki zapłacę podatek dochodowy?

Jednym słowem, jaki wariant jest najlepszy dla wygenerowania zysku i najmniejszego podatku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-25 09:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  W żadnym wariancie podatek dochodowy nie wystąpi, a to dlatego, że okres 5 lat, w których mógłby powstać podatek, liczony jest od daty nabycia działki.

  tromik1 skomentował/a odpowiedź 2013-11-25 09:36

  Akademicke rozważanie nakazuje zadać mi uzupełniające pytanie. 1. Czy w związku z tym jeśli wybuduję jako osoba prywatna na tej działce budynek wielomieszkaniowy to przy sprzedaży tych mieszkań nie nie wystąpi podatek ale US skorzysta ze ścieżki przypisania podatku od nieujawnionej działalności. 2. A co się dzieje jeśli założę firmę "Kowalski Dom" i wybuduje na tej działce bliźniak go sprzedam. Jakie podatki wtedy?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-28 08:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Akademicko odpowiadając ;) - definicja działalności gospodarczej jest bardzo szeroka. Nie będę jej tutaj przytaczał, tylko wskażę, że znajduje się ona w ustawie o podatku dochodowym, w ustawie o VAT czy w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

  Jest ona tak szeroka, że niekiedy wykonanie nawet jednej czynności może spowodować potraktowanie jej jako działalność gospodarcza. W przypadku budowy budynku wielomieszkaniowego z przeznaczeniem tych mieszkań na sprzedaż prawdopodobieństwo, że fiskus potraktuje takie postępowanie jako działalność gospodarczą, istotnie wzrasta. Co ważne, pojawi się tutaj nie tylko kwestia podatku dochodowego ale także podatku VAT. Formę opodatkowania działalności określamy na jej starcie bądź na początku danego roku podatkowego i to od jej wyboru będzie zależała wysokość obciążenia podatkiem dochodowym.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-20 08:52 przez konto usunięte

  Rozłożenie podatku na raty. Gdzie się zwrócić?

  Witam serdecznie,
  mam mały problem, dostaliśmy w spadku po teściu dom, który sprzedaliśmy. Oczywiście liczyliśmy się z zapłatą podatku od wzbogacenia, pieniądze ze sprzedaży "zainwestowaliśmy" w zakup samochodu. Niestety okazało się, że tuż po zakupie auta mąż stracił pracę i niestety nie stać nas n...

 • lalka27

  Dodano 2013-10-03 13:57 przez lalka27

  Podatek od sprzedaży domu a darowizna

  Witam,
  wybudowałam dom na sprzedaż jako osoba fizyczna i go sprzedałam za te pieniądze. Rozpoczęłam budowę nowego domu, który chcę w darowiźnie przekazać mojej siostrze. Czy będę musiała zapłacić podatek od sprzedaży pierwszego domu?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • grzegorz_1975

  Dodano 2014-07-01 09:10 przez grzegorz_1975

  Czy i jaki muszę zapłacić podatek od sprzedaży domu?

  Zamierzam wraz z małżoną sprzedać dom, który wybudowałem. Czy i jaki podatek od jego sprzedaży będę musiał uiścić do US? W 2006 roku została zakupiona działka, w 2010 rozpoczęta budowa, w 2012 r. lokal został oddany do użytkowania, w 2013 r. poinformowany został US, że w tym domu mamy aktualny adres...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-09-13 15:46 przez konto usunięte

  Sprzedaż odziedziczonej działki

  Witam,
  moja siostra i ja odziedziczyłyśmy działkę po zmarłym ojcu. Rodzice są właścicielami działki od 1975 roku. Ojciec zmarł w zeszłym roku. (2012) Sprawa o stwierdzeniu spadku odbędzie się 24 września br. Właścicielami działki był nasz ojciec i mama, która z tego co rozumiem jest właścicielem ale...

 • spider1979

  Dodano 2013-11-23 10:16 przez spider1979

  Jaki zapłacę podatek od sprzedaży domu?

  Witam,
  dostaliśmy z żoną działkę w darowiznie. Na niej postawiliśmy dom - na kredyt. Teraz chcemy go sprzedać, a nie minęło jeszcze 5 lat. Czy podatek zapłacimy od całości czy tylko za działkę, na której stoi dom?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania