eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościPozostałe: Nieruchomości › Współwłasność nieruchomości a księga wieczysta


2015-03-27 16:04 autor: Deny

4 695 odsłon

Współwłasność nieruchomości a księga wieczysta

Witam,

proszę o poradę: czy można ustanowić współwłasność dla jednej działki z dwóch opisanych w księdze wieczystej? Chodzi o to, aby nie odłączać żadnej części nieruchomości z KW (tj. dwóch obrębów ewidencyjnych), ale ustanowić współwłasność tylko na jednej działce (budowlanej, pierwsza jest rolna).

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-30 23:01 autor odpowiedzi: Radca Prawny Piotr Drogosz

  Witam, nie rozumiem do końca pytania. Proszę jaśniej opisać stan faktyczny.

  Kancelaria Prawa Administracyjnego i Nieruchomości Kancelaria Radcy Prawnego www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 08:33 autor odpowiedzi: Deny

  Pod jednym numerem KW są dwie działki. Jedna rolna i jedna rolna ale z MPZP. Razem tworzy to gospodarstwo rolne. Chciałbym kupić udziały w działce z MPZP, ale nie wiem, czy wiązałoby się to z wyłączeniem tej działki z istniejącej KW i założeniem nowej aby ujawnić nowego współwłaściciela. Czy Księgi Wieczyste pozwalają na wpis współwłaściciela tylko do jednej działki? Jeśli coś jest jeszcze niejasne to proszę o informację. Spróbuję jeszcze dokładniej opisać.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 08:43 autor odpowiedzi: Radca Prawny Piotr Drogosz

  Witam, teraz wszystko jasne. Odpowiadając na pytanie informuję, że nie jest możliwe, aby w jednej księdze wieczystej znajdowały się działki o różnej strukturze własności. Dlaczego jest to ważne? Może będę w stanie pomóc w inny sposób.

  Kancelaria Prawa Administracyjnego i Nieruchomości Kancelaria Radcy Prawnego www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 11:29 autor odpowiedzi: Deny

  Dziękuję za szybką odpowiedź. Jest to istotne ze względu na rozliczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania w ciągu 5 lat od nabycia. Zdaje się, że muszą być wydatkowane na cele mieszkaniowe, czyli m.in. działka budowlana (w tym wypadku rolna z MPZP). Ale skoro jest to całość gospodarstwa rolnego to co możnaby w tym momencie zrobić? Gospodarstwa jako całości zdaje się nie mogę kupić ani stać się współwłaścicielem. Czy kupno udziałów w działce budowlanej ze środków ze sprzedaży mieszkania można połączyć z kupnem udziałów w działce rolnej z osobnych pieniędzy, jeśli są pod jedna KW?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 11:53 autor odpowiedzi: Radca Prawny Piotr Drogosz

  Przede wszystkim zastanawiam się co stoi na przeszkodzie żeby jednak odłączyć działkę objętą MPZP Z aktualnej KW i założyć dla niej osobną KW. Niezależnie od tego, przyjmując, że tak musi być, nie widzę przeszkód, żeby nabycie udziału w nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową razem z udziałem w nieruchomości rolną uznać za spełnienie przesłanki świadczącej o wydatkowaniu środków na cele mieszkaniowe. Należy jednak w akcie notarialnym wskazać jaką wartość ma część nieruchomości pod zabudowę, a jaką część bez MPZP. 
  Wracając do pierwszego zdania chciałbym zaznaczyć, że nabycie udziałów w nieruchomości może być połączone (w jednym akcie) z odłączeniem działki przeznaczonej pod zabudowę do innej KW.

  Kancelaria Prawa Administracyjnego i Nieruchomości Kancelaria Radcy Prawnego www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 11:59 autor odpowiedzi: Deny

  Właśnie chodzi o to aby nie odłączać tej działki z KW. Może nie sprecyzowałem się wcześniej. Chodzi o to, aby rozliczyć pieniądze ze sprzedaży mieszkania, kupując działkę budowlaną, ale problemem jest to, że pod jednym numerem KW jest też działka typowo rolna bez MPZP, której to kupić za te pieniądze nie mogę.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-31 18:35 autor odpowiedzi: Radca Prawny Piotr Drogosz

  Ok, tak tylko się zastanawiałem dlaczego. Niezależnie od tego aktualne pozostają moje wskazania co do skuteczności wydatkowania środków na część nieruchomości przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową. Niezależnie od tego czy transakcją będzie objęta część nieruchomości z przeznacznieniem rolnicznym.

  Kancelaria Prawa Administracyjnego i Nieruchomości Kancelaria Radcy Prawnego www.kpain.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Ile obecnie trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej?

  Ile obecnie trwa wpis hipoteki do księgi wieczystej?

  Bank, który pożycza pieniądze na zakup nieruchomości, zabezpiecza swoje interesy hipoteką. Jednak to nie bank, a kredytobiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ustanowienie hipoteki w księdze wieczystej. Jak długo trzeba czekać na ...

 • Wpis do księgi wieczystej przez notariusza? Jeszcze nie teraz

  Wpis do księgi wieczystej przez notariusza? Jeszcze nie teraz

  Zgodnie z propozycją rządu, notariusze mieli m.in. dokonywać wpisów własności mieszkania. Zmian jednak na razie nie będzie. Wyjaśniamy, czy to duża strata.

 • Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Jakie koszty i formalności?

  Kupno mieszkania z rynku wtórnego. Jakie koszty i formalności?

  Inflacja i wzrost stóp procentowych przyczyniły się do podwyżek również w przypadku lokali używanych, więc ich ceny nie są już tak atrakcyjne w stosunku do tych nowych, jak to bywało w przeszłości. Przed podjęciem decyzji o zakupie ...

 • 7 najdroższych działek na sprzedaż

  7 najdroższych działek na sprzedaż

  Własna posiadłość większa niż niektóre kraje na świecie, prywatna kopalnia litu, a może przestrzeń do zbudowania luksusowej rezydencji w doskonałej lokalizacji? Na taki luksus stać niewielu. Za najdroższe działki wystawione dziś na ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Nieruchomości

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania