eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyNieruchomościPozostałe: Nieruchomości › Zniesienie współwłasności nieruchomości. Są inne rozwiązania?


2013-11-03 22:38 autor: konto usunięte

4 564 odsłon

Zniesienie współwłasności nieruchomości. Są inne rozwiązania?

Witam,

jestem współwłaścicielem nieruchomości (dom, działka) wraz z mamą i siostrą. Każdy z nas ma po 1/3 udziałów (wpis w KW). Wszyscy jesteśmy zgodni i chcemy abym ja był jedynym właścicielem całej nieruchomości. 

Dodatkowo ta nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym (zaciągniętym przez moją mamę), który kończy się za 11 miesięcy. Czy aby dokonać zmian, o których mowa wyżej, muszę spłacić do końca kredyt? Jeżeli tak, to czy może jest opcja abym ja stał się nowym kredytobiorcą (cesja), bo i tak chcę wziąć pod tę nieruchomość nowy kredyt/pożyczkę, refinansując jednocześnie stary kredyt.

Moje pytanie: to jak to najlepiej (najtaniej i najszybciej) zrobić oraz na JAKIE KOSZTY się przygotować? Czy jeżeli to będzie zrobione przez ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI, to jaki jest czas uprawomocnienia takiej decyzji sądowej?

Dziękuję za odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-05 12:25 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Jeśli wszystkie trzy osoby są zgodne co do przeniesienia na Pana własności nieruchomości (czy to za spłatą czy to bez spłaty), to można tego dokonać bez konieczności postępowania sądowego, a poprzez zawarcie aktu notarialnego w tej sprawie.

  Koszty będą zależne od wartości nieruchomości. Najlepiej dowiedzieć się o to bezpośrednio u notariusza.

  Nalezy ponadto uzyskać zgodę dotychczasowego kredytowacy, w przeciwnym wypadku może wypowiedzieć umowę i zobowiązac do natychmiastowej spłaty dotychczasowego kredytu. Jeśli jednak jest to już 11 rat, to jest to jak sądzę stosunkowo nieduża kwota.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Polak30

  Dodano 2017-04-28 15:10 przez Polak30

  Zniesienie współwłasności

  W 2009 roku po śmierci taty, nabyłem wraz z siostrą spadek (nieruchomość z działką oznaczoną w KW jako grunty zabudowane), po 1/2 części każde z nas wprost. W 2015 roku znieśliśmy współwłasność. Zapłaciłem siostrze 100 000 zł i stałem się jedynym właścicielem. Teraz chcę wystawić nieruchomość na spr...

 • KLON

  Dodano 2013-03-01 12:11 przez KLON

  Sprzeciw do wniosku o zniesienie współwłasności?

  Co mogę zrobić, gdy nie zgadzam się z wniesionym wnioskiem do sądu o zniesienie współwłasności.

 • makaron-dente

  Dodano 2013-06-18 12:20 przez makaron-dente

  Współwłasność nieruchomości i jej zniesienie

  Witam,
  Mam pytanie: Jak znieść współwłasność nieruchomości?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • kasiulek9871

  Dodano 2013-03-02 15:34 przez kasiulek9871

  Podatek za zniesienie współwłasności

  Witam. Mam ogromną prośbę i liczę na pomoc Państwa. Mąż od 2000 roku jest współwłaścicielem gospodarstwa rolnego. Dzielił współwłasność z bratem.
  W połowie lutego zakończyła się sprawa w sądzie o zniesienie współwłasności. Mąż ma spłacić brata w kwocie 80.000 zł w dwóch ratach (1 w kwietniu, 2 w lip...

 • kasiulek9871

  Dodano 2013-02-21 08:50 przez kasiulek9871

  Dotyczy zniesienia współwłasności

  Witam. Mam dwa pytania. Mąż jest po sprawie zniesienia współwłasności z gospodarstwa. W wyroku ma zasądzoną spłatę pieniężną na rzecz brata w kwocie 80.000 zł. Mam pytanie, ile dni od wyroku jest czas na uprawomocnienie?
  A drugie pytanie, to czy mąż będzie od tej spłaty zapłacić jakiś podatek czy br...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wycena nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym

  Wycena nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym

  Ile warta jest nieruchomość? Odpowiedź wydaje się oczywista – tyle, ile zapłacił za nią nabywca albo tyle, ile wynika z wyceny na podstawie cen rynkowych w okolicy. A ile warta jest nieruchomość, obciążona kredytem hipotecznym?

 • Kredyt hipoteczny niweluje podatek od darowizny

  Kredyt hipoteczny niweluje podatek od darowizny

  Osoba otrzymująca darowiznę, przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, powinna odliczyć długi i ciężary z nią związane. Obciążenie takie może stanowić hipoteka ustanowiona na nieruchomości będącej ...

 • Zniesienie współwłasności nieruchomości w podatku VAT

  Zniesienie współwłasności nieruchomości w podatku VAT

  W świetle art. 195 Kodeksu cywilnego współwłasność polega na tym, że własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Co istotne, jak stanowi art. 198 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać ...

 • Wezwanie do zapłaty? Co dalej?

  Wezwanie do zapłaty? Co dalej?

  Co do zasady, zaciągnięcie kredytu powinno służyć realizacji naszych planów. Realia są jednak nieco bardziej bezlitosne - wielu przypadkach pożyczone pieniądze stają się bowiem przysłowiową kulą u nogi. Dobitnym na to dowodem są ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Nieruchomości

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania