eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Tłumaczenia, szkolenia językowe i korepetycje. Czy jest potrzebna kasa fiskalna?


2013-06-22 13:18 autor: konto usunięte

7 539 odsłon

Tłumaczenia, szkolenia językowe i korepetycje. Czy jest potrzebna kasa fiskalna?

Dzień dobry,

Mam takie pytanie: niedługo otwieram firmę. Będą to tłumaczenia przez internet oraz ustne, szkolenia językowe dla firm i osób prywatnych (nie jestem nauczycielem z zawodu) oraz korepetycje językowe u klientów. Będę firmą mobilną. W związku z tym czy będę zwolniona z obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Jaki rodzaj rozliczeń (ryczałt, VAT) będzie mnie obowiązywał?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-23 14:39 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Od 2013r,  jeżeli roczny obrót firmy przekroczy 20 tysięcy złotych posiadanie kasy jest niezbędne. Kwota ta dotyczy przychodu osiągnietego wyłącznie z usług na rzecz osób fizycznych.Rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2012 Nr 0, poz. 1382) Jeżeli podatnik rozpoczął działalność w trakcie roku 2013, to próg ustala się w proporcji do okresu wykonywania tych czynności.

  Rozliczenie podatku na zsadach ogólnych 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-25 12:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Usługi nauczania języków mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.59.11, a co za tym idzie, mogłyby korzystać ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie obowiązku używania kas fiskalnych określonego pod pozycją 29 załącznika do rozporządzenia. Zwalnia się z tego obowiązku:
  Usługi w zakresie edukacji - z wyłączeniem: - usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0), - usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0), - usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11).
  Tłumaczenia jednak z tego zwolnienia skorzystać nie mogą.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-25 16:51 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dziekuje za podpowiedzi.

  Jednak wydaje mi sie ze tlumaczenia- obiete Vat-em- sa zwolnione z obowiazku posiadania kasy fiskalnej?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-25 20:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  :) a mi się wydaje że nie :) - porozmawiamy o tym ;)

  A tak na poważnie, nie znajdują się w katalogu zwolnień określonych w załączniku, ale mogą korzystać ze zwolnienia z uwagi na ich wartość o czym pisała Pani Krystyna Dąbrowska. Chodzi tutaj oczywiście jedynie o sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jest też inne zwolnienie nad którym można by się zastanowić, w przypadku gdy wartość usług zwolnionych przedmiotowo przekracza 80% wartości takich usług w sumie.

  Proszę zapoznać się z rozporządzeniem MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382). Nie jest najdłuższe a może da się coś wybrać :)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-26 18:52 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Czyli o ile dobrze zrozumialam czytajac Panstwa wypowiedzi i odpowiednie ustawy- jezeli moja firma bedzie w wiekszosci swiadczyc uslugi na rzecz przedsiebiorstw i firm a wysokosc dochodow z uslug na rzecz osob prywatnych nie przekroczy 20 tys. zl to nie musze miec kasy?

  Wiem ze moge sie wydawac lekko opozniona:) ale od lat przebywam w wiekszosci za granica wiec pewne rzeczy sa dla mnie calkiem nowe.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Margar

  Dodano 2013-08-24 14:02 przez Margar

  Nauka języków obcych/tłumaczenia a kasa fiskalna

  Witam,
  Niedawno otworzyłam działalność gospodarczą świadcząc usługi edukacyjne (nauczanie języków obcych dla jednej z firm - to duże zlecenie więc podpisywany jest tylko 1 rachunek za wykonaną usługę). Jako działalność główną w formularzu CEIDG podałam 85.59, jednak dodatkowo podałam też działalność...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-21 08:25 przez konto usunięte

  Czy udzielając korepetycji muszę mieć kasę fiskalną?

  Czy obowiązuje mnie kasa fiskalna, jak prowadzę korepetycje z matematyki i fizyki?

 • dorotek_b1

  Dodano 2015-01-13 00:06 przez dorotek_b1

  Rękodzieło. Czy będzie potrzebna kasa fiskalna?

  Witam,
  wiem, że zmieniły się przepisy odnośnie stosowania kas fiskalnych. Ja dopiero planuję rozpoczęcie działalności gospodarczej, a będzie to sprzedaż rękodzieła przez internet. Mam w związku z tym pytanie, czy będę musiała nabyć kasę fiskalną?

 • PIOTRMM

  Dodano 2014-08-21 11:42 przez PIOTRMM

  Kasa fiskalna a udzielanie korepetycji

  Dzień dobry,
  chciałem się upewnić, czy na podstawie tego przepisu:
  "Dz.U. 2012 poz. 1382
  Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących"
  a konkretniej § 3. 1. i załącznika I, który mówi, że zwolni...

 • anetaa83

  Dodano 2014-01-14 13:44 przez anetaa83

  Korepetycje i tłumaczenia pisemne. Jaką działalność otworzyć?

  Witam,
  jaką działalność powinnam rozważać chcąc otworzyć firmę świadczącą usługi: korepetycje i tłumaczenia pisemne? Firma raczej stacjonarna i na razie w większości będą to korepetycje. Poza tym na jakich zasadach wtedy powinnam się rozliczać? 
  Dziękuję za odpowiedź!
  Aneta Wąsikowska

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Nauka języków obcych bez kasy fiskalnej

  Nauka języków obcych bez kasy fiskalnej

  Świadczenie usług nauki języków obcych korzysta aż z dwóch niezależnych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania ich za pomocą kasy rejestrującej. Jedno z nich odnosi się do odpowiedniego dokumentowania takiej sprzedaży, drugie zaś do ...

 • Likwidacja i ponowne otwarcie firmy w podatku VAT

  Likwidacja i ponowne otwarcie firmy w podatku VAT

  Podatniczka, która po sezonie likwiduje firmę a następnie po kilku miesiącach na początku kolejnego ją otwiera - jest traktowana jako kontynuująca działalność gospodarczą. Dzięki temu przysługuje jej pełny limit zwolnienia podmiotowego ...

 • Fryzjer nie musi mieć kasy fiskalnej w swoim salonie?

  Fryzjer nie musi mieć kasy fiskalnej w swoim salonie?

  Usługi strzyżenia, świadczone dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, nie muszą skutkować powstaniem obowiązku posiadania kasy fiskalnej? Tak, gdy usługi takie dotyczą strzyżenia psów czy kotów - uznał Dyrektor ...

 • Kasa fiskalna w salonie fryzjerskim

  Kasa fiskalna w salonie fryzjerskim

  Otwarcie zakładu fryzjerskiego nie jest trudne. Wniosek o wpis fryzjer składa w urzędzie gminy. Deklaruje w nim także formę opodatkowania. Jeszcze tylko wizyta w ZUS w celu określenia sposobu opłacania składek (nowi przedsiębiorcy mogą ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania