eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Umowa użyczenia koparko-ładowarki


2013-06-01 11:59 autor: michelleina

5 415 odsłon

Umowa użyczenia koparko-ładowarki

Witam,

Brat posiada firmę budowlaną, dysponuje dwoma koparko-ładowarkami i samochodem ciężarowym typu wywrotka. Sam obecnie zakładam firmę budowlaną. Czy mogę wykonywać usługi na koparce i wywrotce należącej do brata opierając się o tak zwaną umowę użyczenia? Nadmienię, że jestem ryczałtowcem na 5,5% jak i VAT-owcem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-03 08:56 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Tak. można. Przy nieodpłatnej umowie użyczenia zawatej pomiędzy członkami rodziny nie powstanie przychód do opodatkowania u żadnej ze stron umowy. Oczywiście nie powstaną również koszty.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-03 12:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A czy brat jest VAT-owcem?, czy od zakupu tych maszyn i pojazdów odliczył podatek VAT? - podatek dochodowy jest jasny. Jednakże w VAT może dojść do konieczności samoopodatkowania u brata. Art. 8 ust. 2 ustawy o VAT:

  Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  1)  użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;2)   nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-03 21:24 autor odpowiedzi: michelleina

  Dziękuje uprzejmię za odpowiedz.Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • sylbie1

  Dodano 2015-07-21 12:33 przez sylbie1

  Obowiązek rejestracji podatnika w Niemczech

  Witam, od marca 2015 r. świadczę usługi budowlane w Nimeczach, prowadząc firmę budowlaną w Polsce. Tutaj jestem zarejestowany i ubezpieczony w ZUS. Tutaj odprowadzam podatki w formie ryczałtu (nadmieniam, że jestem również VAT-owcem). Wystawiłam juz 2 rachunki za usługi remontowe (z zerowym VAT). Pr...

 • Connectum

  Dodano 2013-04-11 11:54 przez Connectum

  Zakładam firmę. Jaki podatek wybrać?

  Dzień dobry!
  Planuję rozpoczęcie działalności polegającej na inicjowaniu kontaktów pomiędzy biznesem a organizacjami pozarządowymi. W ramach tej działalności będziemy się też zajmować weryfikacją wiarygodności tychże organizacji na potrzeby klienta biznesowego, ale również indywidualnego.
  Jako formę...

 • kuba0060

  Dodano 2022-01-20 16:06 przez kuba0060

  Wystawienie faktury odwrotnego obciążenia.

  Prowadząc firmę oferującą usługi budowlano elektryczne, jestem na ryczałcie 5,5%. Po przekroczeniu odpowiedniego progu zostaję vatowcem.
  Mam pytanie odnośnie odwrotnego obciążenia. Czy w przypadku gdy jestem dla innego vatowca firmą podwykonawczą i zajmuję się np. samym położeniem instalacji elektry...

 • patycha

  Dodano 2013-10-09 11:46 przez patycha

  Obliczenie przychodu i kwoty ryczałtu do zapłacenia

  Uprzejmie proszę o następującą pomoc: W lipcu tego roku zarejestrowałam swoją działalność gospodarczą na zasadach ryczałtu. Obowiązująca mnie stawka podatku wynosi 5,5% (budownictwo). Jestem na niższym ZUS-ie jako początkująca działalność gospodarcza. Na dzień dzisiejszy nie mam zatrudnionych pracow...

 • ania75

  Dodano 2013-05-16 16:48 przez ania75

  Jaki podatek mam zapłacić sprzedając koparkę?

  Witam,
  Jestem na ryczałcie 5,5% (usługi budowlane) i właśnie sprzedałem koparkę. Jaki podatek mam zapłacić: 3% czy 5,5%?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania