eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Przepisanie firmy na małżonka a zasiłek dla bezrobotnych


2013-05-03 09:55 autor: calinka

5 127 odsłon

Przepisanie firmy na małżonka a zasiłek dla bezrobotnych

Witam,

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na cały etat i prowadzę działalność gospodarczą. W czerwcu zamierzam się zwolnić z pracy.

Czy jeśli po zwolnieniu się jeszcze przez 1-2 miesiące będę płacić pełny ZUS z tytułu działalności, a następnie przepiszę firmę na męża, to będę miała prawo do zasiłku dla bezrobotnych?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-05-08 15:40 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu, który w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania przez okres 365 dni był zatrudniony i otrzymywał co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki na Fundusz Pracy lub prowadził działalność i odprowadzał składki do ZUS od minimalnego wynagrodzenia.

  Przy przyznawaniu prawa do zasiłku brany jest również pod uwagę sposób rozwiązania umowy o pracę. Jeśli pracodawca wypowiada umowę lub jest ona rozwiązana na mocy porozumienia stron z powodu upadłości, likwidacji lub z przyczyn dotyczących zakładu pracy, to prawo do zasiłku przysługuje po 7 dniach od daty rejestracji. W przypadku kiedy to pracownik wypowiada umowę lub rozwiązuje ją na mocy porozumienia stron to prawo do zasiłku przysługuje po 90 dniach od daty rejestracji i zasiłek o te 90 dni ulega skróceniu.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-05-15 18:58 przez konto usunięte

  Likwidacja działalności. Jak to załatwić?

  Prowadzę sklep z odzieżą i chcę zlikwidować działalność. Towar znajdujący się w sklepie chcę przekazać matce, która otwiera działalność. Płacę zryczałtowany podatek.
  Jak należy przeprowadzić taką operację?

 • tomasz.bobek1

  Dodano 2012-11-11 18:07 przez tomasz.bobek1

  Firma - dofinansowania z UE

  Dzień dobry chciałbym założyć firmę i otworzyć Hurtownie Alkoholi i napojów i zatrudnić minimum 5 osób na terenie wiejskim ... Jakie mogę otrzymać dofinansowania na firmę / działalność / hurtownię / posiadam duży budynek lecz do remontu - potrzebuję wszelkich informacji - Ponad to czy mogę założyć t...

 • fryzia

  Dodano 2014-08-29 18:56 przez fryzia

  Jakie składki ZUS dla współwłaściciela firmy?

  Mąż chce założyć działalność usługi muzyczne i pozostawać w zatrudnieniu. Jest zatrudniony na umowę o pracę i chciałby założyć działalnośc usługi muzyczne.
  Czy może zgłosić żonę do działalności i jak wyglądałyby składki na ubezpieczenie? Czy jest możliwość opłacania najwyższej składki za żonę?

 • anetka1806

  Dodano 2013-02-19 18:56 przez anetka1806

  Kasa fiskalna a przekazanie prowadzenia działalności

  Witam,
  Proszę o informację dotyczącą obowiązku posiadania kasy fiskalnej od 1 marca 2013 r. Otóż prowadzę sprzedaż detaliczną (tylko osobom fizycznym) od października 2011 r. W 2012 r. osiągnęłam obroty na poziomie 35 000 zł.
  Czy w związku z tym, mam obowiązek zakupu kasy od 1 marca 2013 r.? Dodam i...

 • pies

  Dodano 2013-09-06 17:01 przez pies

  Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych?

  Czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych, gdy prowadziłem działalność gospodarczą przez 13 m-cy, opłacałem składki ZUS z ulgą przyznawaną na okres 24 m-cy. Urzędniczka w Urzędzie Pracy powiedziała, że nie ponieważ opłacałem za niskie składki na Fundusz Pracy.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania