eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Zwrot kwoty wpłaconej na utworzenie spółki.


2012-11-11 12:58 autor: Rafi

2 677 odsłon

Zwrot kwoty wpłaconej na utworzenie spółki.

Prowadziłem działalność gospodarczą - sklep z artykułami komputerowymi. Kolega zaproponował, że założymy spółkę i rozszerzymy działalność o usługi informatyczne. Wpłacił na poczet wejścia w spółkę 10000 zł. Pieniądze te zostały zainwestowane w zakup towaru do sklepu, zmianę plafonu, oklejenie szyb nowymi informacjami o usługach.

Kolega korzystał przez kilka miesięcy z mojego lokalu i wyposażenia, którego potrzebował do pracy. Wykonywał jakieś usługi, ale tylko na własny użytek. Po kilku miesiącach doszedł do wniosku, że może to prowadzić sam i zrezygnował z tworzenia spółki. Wymaga zwrotu pieniędzy w całości. Chciałem się z nim rozliczyć dzieląc poniesione koszty na założenie spółki po połowie, a pozostałą kwotę proponowałem w  towarze bo przecież pieniądze zostały zainwestowane. Kolega na to nie chce przystać i wymaga zwrotu całej kwoty, której ja nie mam. Czy muszę mimo to zwrócić pieniądze?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-11-12 15:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Przede wszystkim jaka to spółka. Gdy jawna - proszę poczytać art. 65KSH

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-11-13 11:14 autor odpowiedzi: Rafi

    Po rozmowach doszliśmy do wniosku, że zawrzemy umowę spółki cywilnej. Lecz do zawarcia samej umowy nie doszło . Cała sytuacja trwała około pięciu miesięcy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-11-13 12:51 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Spółka cywilna to tylko umowa zobowiązaniowa, w rzeczywistości obaj panowie powinniście mieć osobno zarejestrowane dzialalności, wyjątkowo  spółka byłaby płatnikiem vat. Czy pan ma działalność zarejstrowaną? czy tej kwoty nie można uznać za pożyczkę?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-11-15 19:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ciekawa sytuacja. Czyli spółka nie została zawarta, zaś pieniądze poszły na zakup towaru (de facto do Pana) i reklamę Pana firmy. Z drugiej strony przez kilka miesięcy udostępniał Pan znajomemu lokal oraz swoje wyposażenie. Zgadzam się z przedmówcą, czy faktycznie wpłaconej kwoty nie należy uznać jako pożyczkę, jako że spółka nie powstała? No i czy nie obciążyć tego znajomego za korzystanie z Pana majątku?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-11-16 10:14 autor odpowiedzi: Rafi

    Pieniądze w jakiejś części poszły na zakup towaru (w uzgodnieniu z kolegą). Główne koszty poniesione to zmiana plafonu na przyszłą wspólną działalność (USŁUGI INFORMATYCZNE), oklejenie szyb informacjami o przyszłych, wspólnie prowadzonych usługach, zakup domen pod przyszłą działalność (mnie do mojej działalności zbędne, bo miałem swoje inne), ogłoszenia w prasie o przyszłych usługach ( nie mojej działalności indywidualnej). Przez sześć miesięcy kolega korzystał z lokalu. Wykonywał jakieś prace z zakresu przyszłej działalności ale do utworzenia spółki  nie doszło. Kolega swoim działaniem spowodował, że część pieniędzy została wydana pod przyszłą działalność a pozostałą sumę zaliczyłem właśnie  na poczet korzystania z mojego majątku (z dokładnym wyliczeniem za co i ile). Ale kolega nie chce się z tym zgodzić.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania