eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Jak wybrnąć z opłat dla OZZ (ZAIKS, STOART itp.) ???


2012-10-29 17:31 autor: Agata_Karczma

27 295 odsłon

Jak wybrnąć z opłat dla OZZ (ZAIKS, STOART itp.) ???

Dzień dobry!

Prowadzę restaurację i płacę do ZAIKSu oraz STOARTu, jednak kiedy naszedł mnie przedstawiciel numer 3 mocno się zdenerwowałam. Moja knajpka funkcjonuje w małym miasteczku, gdzie utrzymanie jej to duży wysiłek, szczególnie w obecnych czasach. Kilkanaście razy w roku mam ochotę to rzucić, bo nerwów zjadają sporo te zastoje ale prowadzę ją od 1980 roku... Szukam i szukam opcji ominięcia tych opłat ale oczywiście legalnie, i mnóstwo informacji znajduję, z tym, że sprzecznych...

Z jednej strony widzę informacje o "bezprawiu" dotyczącym istnienia i uznania muzyki z licencjami CC (creative commons) , z drugiej wyszukawszy stronkę "legalna kultura" jest podana strona jemendo...? Nawet pofatygowałam się do Ministerstwa Kultury (nie ma co pisać bo odpowiedzą za najszybciej rok...) i tam wyjątkowo niemiły urzędnik odpowiedział że nawet puszczając wiadomości jakiejkolwiek stacji telewizyjnej powinno się płacić do OZZ... Wiadomo, że restauracja, w której panuje cisza nie zachęca do odwiedzin, jednak opłaty za muzykę (wszystkim stowarzyszeniom) w takim miejscu przekraczają często dochody dzienne, a gdzie tu pensje dla kucharzy, zakupy produktów, opłaty gaz, prąd itp.? Jeśli jednak informacje bezpośrednio ze stowarzyszeń, o których mowa są nieprawdziwe (można znaleźć w internecie nagraną rozmowę z kierownikiem jednego ze stowarzyszeń, z której później oficjalnie się wycofano...) (licencja CC jest w świetle prawa legalna), to czy powinnam mieć jakiś dowód na upublicznianie takiej muzyki, innymi słowy jak udowodnić, że nie łamię prawa i jednocześnie nie mam podpisanej umowy z OZZ?

Czy rzeczywiście nie mam prawa (bez płacenia tantiem) włączać np. TVN 24? Czy radia emitujące taką muzykę są legalne (czy w ogóle takie nie istnieją), (np. )? Czy są jakieś wyroki sądów, które opisują legalność licencji CC? Jak z tego wybrnąć? Gdzie szukać pomocy???

Wdzięczna ogromnie byłabym za jakiekolwiek przydatne wskazówki oraz odpowiedzi na wyjątkowo nurtujące mnie pytania. Bardzo chciałabym znaleźć wreszcie jakąś opinię (najlepiej z podstawą prawną), która byłaby jednoznaczna. Jest mnóstwo wypowiedzi na ten temat, wzbudzający ogromne emocje, jednak często jedna wyklucza poprzednią, i tak do końca to nikt nie wie czy licencje CC są legalne czy nie? Niby pozwu ze strony stowarzyszeń nie było ale straszą sądem... A ja chciałabym choć w tym zakresie mieć jasność i spokój...

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-11-02 13:30 autor odpowiedzi: YPIConsulting

    Witam serdecznie

    Opłacanie tantiem za publiczne odtwarzanie muzyki czy innych utworów, które objęte są ochroną praw własności intelektualnej wynika z obowiązującej w Polsce ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z dnia 23 lutego 1994 r.). Oznacza to, że Organizacje Zbiorowego Zarządzania (OZZ) takie jak ZAiKS, STOART, ZPAV czy SAWP mają prawo zarządzać prawami autorskimi wszystkich zrzeszonych w ich organizacji autorów czy wykonawców.

    Jeżeli odtwarza Pani muzykę artystów i autorów niezrzeszonych w ZAiKSie czy innych OZZ, nie musi Pani uiszczać Pani dla tych organizacji i w związku z tym podpisywać z nimi jakichkolwiek umów. Dlatego na zadane przez Panią pytanie można odpowiedzieć twierdząco: istnieje możliwość uniknięcia opłat OZZ, ale łączy się to z podjęciem decyzji o wybraniu materiałów autorów czy wykonawców niezrzeszonych w OZZ. W związku z tym musi Pani zrezygnować z odtwarzania, puszczania telewizji, radia czy materiałów dźwiękowych wykonawców zrzeszonych w OZZ i zdecydować się na alternatywę czyli zakup np. filmów czy muzyki na płytach, które są bez opłat na OZZ.

    Oferty firm, handlujące takimi materiałami może Pani znaleźć bez problemów w sieci. Ważną kwestią, przemawiającą na korzyść takiego wyboru jest w tym wypadku to, że dokonując zakupy takich płyt nie musi Pani podpisywać z firmą żadnej umowy ani nie musi uiszczać danemu przedsiębiorstwu żadnego abonamentu. Jest to jednak forma przeniesienia opłat od praw autorskich na wydawcę, gdyż w tym przypadku zarządcą praw autorskich wszystkich utworów zawartych na zwolnionych z opłat płytach znajdujących się w ofercie takich firm jest bezpośrednio wydawca tej muzyki. Z związku z tym to w gestii tego wydawcy jest opłacanie tantiem dla artystów i autorów wydawanej przez niego muzyki. A OZZety z kolei nie mogą pobierać opłat dla artystów, którzy nie są u nich zrzeszeni, bo ci artyści są już opłacani przez ich wydawcę. Dodatkowo przy zakupie takich płyt, zwykle firmy je oferujące mogą dostarczyć Pani zaświadczenie ze zgodą na odtwarzanie publiczne materiałów zawartych na płytach w lokalu (zwykle dot. to jednego lokalu). Warto dopilnować tej kwestii, a także tego by dokument zwalniający z opłat dla OZZ był wystawiany każdorazowo przy zakupie razem z fakturą VAT lub fakturą imienną. W przypadku kilku lokali, klient powinien otrzymać więcej takich zaświadczeń, stosunkowo do ilości lokali, w których odtwarza dane materiały.

    Pozdrawiam

    Katarzyna Zięba

    Oceń odpowiedź 3 9

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-23 14:11 autor odpowiedzi: piotrims

    Witam

    Jeżeli jest Pan zinteresowany profesjonalnie przygotowaną muzyką a zarazem legalnym uniknieciem opłat narzecz OZZ proszę o kontakt .

    Dostrczamy rozwiązania muzyczne do ponad 5000 obiektów w Polsce.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 9 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-02-28 09:00 autor odpowiedzi: basiz

    Witam
    Czy znalazła Pani rozwiązanie dla swojej gastronomii?? Proszę o komentarz. Mam ten sam problem i prosiłabym o podpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-15 08:24 przez konto usunięte

    Księgowanie muzyki

    Zastanawiam się jak powinienem zaksięgować muzykę. Kupiłem licencję opłacaną co miesiąc na odtwarzanie utworów. Czy rozliczania dokonywać jak przy mediach?

  • doer1

    Dodano 2014-02-26 21:03 przez doer1

    Komu fryzjer ma płacić a komu nie za wiszący na ścianie telewizor?

    Witam i proszę o poradę,
    Moja żona jest fryzjerką i ma w salonie sam telewizor. Ogląda na nim tylko informacje (tvn24) i seriale (żadna viva, mtv, poloTv, itp). Opłaca już abonament i Cyfrowy Polsat. Czy dodatkowo musi jeszcze płacić dla stoart i tym podobnym firmom mimo, że nie odtwarza w salonie m...

  • yazoll

    Dodano 2009-01-29 10:36 przez yazoll

    Czy florysta jest wolnym zawodem?

    Witam wszystkich uczestników forum.
    Zgłaszam się tutaj z konkretnym pytaniem, na które szukam od odpowiedzi i nie bardzo wiem gdzie ją znaleźć, więc może ktoś z Was umiałby mi pomóc?
    Chodzi mi o konkretny przypadek osoby, która ukończyła szkołę florystyczną prowadzoną we współpracy ze szkołą zachodn...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-29 13:33 przez konto usunięte

    Rozliczenie roczne. Na jakim PICie mam się rozliczyć?

    Jakie PITy mam wybrać do rozliczeń? Moje tytuły opodatkowania i wybór PITu:
    - podatek liniowy z tyt. działalności (PIT-36L?)
    - podatek z tyt. umowy o pracę, umów zleceń, o dzieło, prawa autorskie, wspólne rozliczanie z mężem, ulga na dzieci (PIT-37?)
    - podatek z umowy najmu rozliczany na zasadach og...

  • kristin11

    Dodano 2013-03-06 09:00 przez kristin11

    PIT-37 a 50% koszty uzyskania przychodu

    Firma rozliczyła mnie za rok 2012 z 1335 zł kosztami. Ponieważ do części moich dochodów mają zastosowanie 50% koszty uzyskania - brałam udział w pracach w kilku projektach w mojej firmie dostałam osobno zaświadczenie jakie koszty mogę dodatkowo rozliczyć i odzyskać część podatku.
    Jak to wpisać w PIT...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • HoReCa 2021: niższa sprzedaż, wyższe koszty i brak pracowników

    HoReCa 2021: niższa sprzedaż, wyższe koszty i brak pracowników

    Wybuch pandemii wstrząsnął wieloma gałęziami gospodarki, a jednym z sektorów, które w największym stopniu odczuły jego negatywne skutki jest HoReCa. I wprawdzie wszystko wskazuje na to, że najgorsze już minęło, to jednak powrót na ...

  • Opłata reprograficzna rozszerzona na tablety i smartfony?

    Opłata reprograficzna rozszerzona na tablety i smartfony?

    ZAiKS i inne organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) domagają się rozszerzenia opłaty reprograficznej na tablety i smartfony. Kwota podatku miałaby wynieść od 1,5 do 2% wartości każdego urządzenia. Resort kultury ...

  • Naruszenie wizerunku: jakie roszczenia przysługują?

    Naruszenie wizerunku: jakie roszczenia przysługują?

    Zgodnie z art. 81 ust. 1. ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006, Nr 90, poz. 631 j.t.) (dalej zwanej w skrócie „p.a.”). rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W ...

  • Świąteczna impreza firmowa. Jakie trendy 2023?

    Świąteczna impreza firmowa. Jakie trendy 2023?

    W okresie przedświątecznym branża restauracyjna ożywa, przyjmując na swoje barki zadanie organizacji firmowych wigilii i spotkań świątecznych. Jak układają się bieżące trendy w tej kwestii? Jakie wyzwania stoją w tym intensywnym czasie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania