eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Wniosek o interpretacje przepisów prawa - dropshipping


2014-10-15 11:44 autor: konto usunięte

2 920 odsłon

Wniosek o interpretacje przepisów prawa - dropshipping

Witam,

jestem na etapie składania wniosku o interpretację przepisów prawa dotyczących dropshipinngu. Poniżej wklejam treść i pytanie.

Problem polega na tym, że zupełnie nie wiem do jakich przepisów się odnieść, a we wniosku jest podany punkt o podanie przepisów czy aktów prawnych dotyczących wniosku. Jednakże znalazłem również stwierdzenie, że to nie jest wymóg i wniosek na tej podstawie nie może być odrzucony - jednak dla świętego spokoju czy ktoś wie jakie art/paragrafy można by ująć we wniosku? Ewentualnie co poprawić w samej treści:

W chwili obecnej prowadzę działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych. Chciałbym poszerzyć ofertę swojej firmy o usługę pośrednictwa w handlu (potocznie w środowisku biznesowym nazywaną „dropshippingiem”), którą świadczyłbym za pośrednictwem portali aukcyjnych.

Usługa ta polega na złożeniu zamówienia i opłaceniu go w imieniu klienta u zagranicznego dostawcy. A punktowo opisać ją można następująco:

1. Przyjęcie za pośrednictwem platformy aukcyjnej zamówienia klienta na konkretny towar zagranicznego dostawcy.

2. Pobranie za pośrednictwem systemu płatność danej platformy bądź bezpośrednio za pośrednictwem przelewu bankowego kwoty należnej za towar powiększonej o ewentualne koszty dostawy oraz prowizję za usługę pośrednictwa.

3. Zamówienie w imieniu klienta i na adres wskazany przez klienta u zagranicznego dostawcy wybranych przez niego rzeczy.

4. Nadzorowanie prawidłowej realizacji zamówienia przez zagranicznego dostawcę.

Czy w związku z powyższym prawidłowo interpretuje sposób w jaki powinienem dokumentować i rozliczać tego typu usługi t.j.:

Przykład

1.       Klient dokonuje zakupu towaru, który u zagranicznego dostawcy kosztuje 100 zł a moja prowizja wynosi 50 zł. W tym przypadku klient na konto bankowe przelewa 150 zł.

2.       Dokonuje zakupu w imieniu klienta wskazanego towaru, za który przelewam na rzecz zagranicznego przedsiębiorcy kwotę 100 zł.

3.       Za wykonaną usługę wystawiam fakturę klientowi na kwotę 50 zł.

Ze względu, że świadczę jedynie usługę, a umowa kupna-sprzedaży jest zawierana między klientem, a zagraniczną firmą. Firma zagraniczna nie wystawi mi dokumentu potwierdzającego zakup, bo ten dokument zostanie wystawiony i przesłany bezpośrednio do klienta, który jest właścicielem towaru.

Czy w związku z tym jako potwierdzenie poniesionych kosztów wystarczy wydruk bądź wydrukowany zrzut monitora (jeśli wygenerowanie wydruku jest niemożliwe) z konta firmowego o dokonaniu płatności w określonej kwocie?

Nadmieniam, że towar nigdy nie przechodzi przez moje ręce, a właścicielem towaru od samego początku jest firma zagraniczna, która na skutek wykonania mojej usługi przekazuje prawa do towaru klientowi, w którego imieniu dokonuje zamówienia.

Wszelkie opłaty wynikające z wprowadzenia towaru z rynku zagranicznego na Polski (Cło, VAT) zgodnie z umową zawartą poprzez platformę aukcyjną bierze na siebie klient.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-16 22:30 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Jeśli prowadzona jest PKPiR  to  § 12.ust  1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów   Tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz. 1037 z dnia 5.08.2014 r.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 13:25 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Osobiście powołałbym się ogólnie na ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozporządzenie w sprawie prowadzenia ksiegi. Pan nie musi wskazać konkretnych przepisów, musi jednak podać swoje stanowisko w sprawie, czyli określić jak powinno być Pana zdaniem. To może być nawet jedno zdanie bez opierania się na przepisach. Organ podatkowy wydając interpretację wskaże zaś konkretne regulacje prawne.
  Pomocny może być dla Pana artykuł http://www.podatki.egospodarka.pl/115449,Dropsipping-podatek-dochodowy-od-prowizji,1,70,1.html w którym fiskus wypowiedział się co do opodatkowania tego typu sprzedaży.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • agrafka2425

  Dodano 2013-05-02 12:08 przez agrafka2425

  Dropshipping. Ile wyniesie kwota do opodatkowania?

  Witam,
  Zakładam sklep internetowy działający na zasadach dropshippingu. Na stronie będę oferował asortyment, który będzie należał do innych firm. Klient dokona zamówienia, zapłaci za towar, a ja wtedy zakupię po cenie umówionej ten towar i firma prześle go bezpośrednio do klienta.
  Proszę o informacj...

 • Darek117

  Dodano 2022-08-31 14:38 przez Darek117

  Podatek VAT w handlu internetowym

  Dzień dobry,
  Mam zarejestrowaną w Polsce JDG i jestem dobrowolnym płatnikiem VAT. Będę poprzez platformę eBay.pl sprzedawał głównie ubrania i akcesoria typu kubki, poduszki itp. Odbiorcami będą klienci z Polski.
  Produkty będę zamawiał bezpośrednio u producenta w Hiszpanii lub Łotwie. Stamtąd będą wy...

 • zatroskany

  Dodano 2013-05-05 15:04 przez zatroskany

  Jaki jest podatek od sprzedaży internetowej?

  Witam,
  Mam zamiar otworzyć sklep internetowy z środkami do zwalczania owadów. Może ktoś podpowie mi, jaką wybrać formę opodatkowania: ryczałt czy książkę przychodów?
  Jaki jest procent podatku od tego typu działalności?

 • Pavali

  Dodano 2016-02-29 17:06 przez Pavali

  Dropshipping a rozliczanie

  Witam, prowadzę działalność gospodarczą. Sprzedaję detalicznie artykuły poprzez dropshipping.Jak w takiej sytuacji mam się rozliczyć (jestem na ryczałcie 3%). Klient kupuje ode mnie za 100 zł ze sklepu internetowego pewien produkt (ja mam akurat 10% marży dla siebie), ja robię zamówienie na 90 zł do...

 • sisi13

  Dodano 2014-10-13 09:49 przez sisi13

  Jaka będzie forma opodatkowania dla rękodzieła?

  Dzień dobry, planuję założyć działalność zwiazaną z wykonywaniem ręcznie robionych zaproszeń, kart i albumów. Większość przedmiotów bedę wykonywać na zlecenie klienta, część będzie wytwarzana i sprzedawana np na serwisach aukcyjnych i portalach sprzedających rękodzieło. Zastanawiam się czy w przypad...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Pośrednictwo handlowe: przychodem z firmy tylko prowizja

  Pośrednictwo handlowe: przychodem z firmy tylko prowizja

  W przypadku pośrednictwa handlowego przychodem z działalności gospodarczej jest prowizja uzyskana z tego tytułu, czyli różnica pomiędzy kwotą przelaną od klienta na rachunek bankowy pośrednika, a kwotą przekazaną następnie do dostawcy - ...

 • Dropshipping i przychód w PKPiR: Wydruk z banku to za mało

  Dropshipping i przychód w PKPiR: Wydruk z banku to za mało

  Wydruk wygenerowany z systemu bankowego, który potwierdza wpłaty dokonane od kupującego oraz kwoty przekazane dostawcy, nie czyni za dość wymaganiom stawianym dla prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w zakresie dokumentowania ...

 • Formy opodatkowania dla dropshippingu

  Formy opodatkowania dla dropshippingu

  Dropshipping to model sprzedaży przez internet polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę. Rola sklepu internetowego w tym modelu logistycznym sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłanie ich do dostawcy, który ...

 • Dropshipping poza ryczałtem ewidencjonowanym?

  Dropshipping poza ryczałtem ewidencjonowanym?

  Usługi pośrednictwa w zakupie oparte o model dropshippingu, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 63.99 (tj. usługi w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowane), są wyłączone z możliwości ich opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania