eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaPozostałe: Firma › Czy trzeba zawiesić działalność na wychowawczym jeśli ma się pracowników, którzy prowadzą firmę?


2014-04-30 15:05 autor: Solaris2014

7 139 odsłon

Czy trzeba zawiesić działalność na wychowawczym jeśli ma się pracowników, którzy prowadzą firmę?

Mam pytanie o regulacje prawne urlopu wychowawczego dla przedsiębiorców. Chciałabym przejść na urlop wychowawczy nie zawieszając firmy (mam pracowników).

Czy nie ma opcji mojej rezygnacji ze świadczenia usług i sprawowania opieki nad dzieckiem bez zawieszenia działalności firmy (bo co dalej z pracownikami)?

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

Pytanie zaktualizowano 2014-04-30 22:17

Czy trzeba zawiesić działalność na wychowawczym, jeśli ma się pracowników, którzy prowadzą firmę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-30 22:17 autor odpowiedzi: Jowita

  1. Nie da się zawiesić firmy zatrudniając pracowników

  2. Właściciel firmy uzyska prawo do urlopu wychowawczego jeżeli zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej zawiesi/zlikwiduje.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-03 22:23 autor odpowiedzi: exec

  a jeśli taka mama "zatrudnia" nie na umowę o pracę na na umowę zlecenie lub umowę o dzieło ? Czy wtedy może zawiesić działalność albo przynajmniej (najpierw) pójść na macierzyński ( a w tym czasie ta osoba na umowę o dzieło/zlecenie będzie nadzorować sprzedaż i ew. księgować dochody ) ?

  Bartek

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-04 21:29 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Albo urlop, albo praca. Wynajmując kogoś na umowę o dzieło  tez Pani musi ją podpisać, czyli jest aktywna zawodowo, a firma finkcjonuje (odprowadza Pani podatki, ponosi koszty, osiąga zyski). Forma zatrudnienia nie ma w tym przypadku nic do rzeczy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-05 09:04 autor odpowiedzi: exec

  rozumiem.

  dziekuję za odpowiedź.

  A czy w przypadku "macierzyńskiego" - mama na takim świadczeniu musi zaprzestać sprzedaży (prowadzenia działalności), czy też ewentualnie może (lub powinna, jesli chce mieć dochody) zatrudnić kogoś o umowę zlecenie/dzieło aby za nią nadzorował sprzedaż, księgował koszty i dochody ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-05-30 20:18 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  Zgodnie z obowiązującym prawem, działalność gospodarczą może zawiesić jedynie przedsiębiorca nie zatrudniający pracowników. Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5 roku życia (art. 14 a ust. 1d oraz 1e ustawy o swobodzie działalności gospodarczej)

  Pozdrawiamy

  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • romek10101

  Dodano 2013-10-29 12:00 przez romek10101

  Składki na Fundusz Pracy

  Mam pytanie odnośnie składek na Fundusz Pracy. Jestem osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Zatrudniam osiem osób na umowę zlecenia, które mają stałe zatrudnienie. Czy muszę płacić składki na Fundusz Pracy?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-29 11:58 przez konto usunięte

  Urlop wychowawczy a sprawa z ZUS

  Od połowy lipca przechodzę na urlop wychowawczy i zawieszam działalność gospodarczą. Będę wtedy chciała, aby Państwo przejęło za mnie płacenie składek.
  Jednak czy jest możliwość, aby raz na pół roku odwieszać działalność na 2-3 dni w celu wystawienia jednej faktury? Co wtedy dzieje się z płaceniem s...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-31 14:25 przez konto usunięte

  Wynagrodzenie dla pracownicy na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

  Witam serdecznie,
  proszę o podpowiedź w kwestii pracownika. Moja pracownica chce wziąć pod opiekę wychowawczą 2-miesięczne dziecko. Z tego tytułu chce wziąć urlop macierzyński i wychowawczy. Czy w tym okresie mam wypłacać jej wynagrodzenie, tak jakby była produktywnym pracownikiem? Czy po jednym mie...

 • jus7yn4

  Dodano 2013-12-22 09:32 przez jus7yn4

  Urlop wychowawczy a praca

  Po nowym roku kończy mi się urlop rodzicielski. Czy na urlopie wychowawczym mogę podjąć pracę u innego pracodawcy w pełnym wymiarze? Czy jeśli zrezygnuję z pracy u obecnego pracodawcy albo zostanę przez niego zwolniona, to zostanie mi zapłacone za zaległy nie wykorzystany urlop, który mam za rok 201...

 • pajączyca

  Dodano 2016-03-31 09:32 przez pajączyca

  Własna działalność, wychowawczy a rozliczenie roczne

  Witam serdecznie,w 2013 roku zawiesiłam swoją jednoosobową działalność gospodarczą. Cały rok 2015 przebywałam na urlopie z tytułu samodzielnego sprawowania opieki nad dzieckiem, nie uzyskałam żadnego dochodu.Do tej pory co roku rozliczałam się wypełniając PIT-36, jednak w tym roku w ogóle nie otrzym...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Firma

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania