eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Czy w przypadku sprzedaży mogę skorzystać z ulgi meldunkowej?


2013-08-07 19:57 autor: Elena25

3 361 odsłon

Czy w przypadku sprzedaży mogę skorzystać z ulgi meldunkowej?

Witam,

Mam problem: w 2009 roku brat przepisał mi mieszkanie własnościowe (darowizna). Jest to mieszkanie rodzinne po rodzicach, w którym jestem zameldowana od urodzenia do chwili obecnej. Czy w związku z tym mogę skorzystać z ulgi meldunkowej i nie płacić podatku od sprzedaży mimo, że nie upłynęło 5 lat od przekazania notarialnego? O takiej uldze mówi art. 21 ust.1 pkt 126, jednak niektóre źródła mówią, że po 5 latach... Pozostaje to dla mnie niejasne i niejednoznaczne.

Pprzychód co prawda zamierzam przeznaczyć na cele mieszkaniowe, natomiast w planach jest lokal mniejszy i o niższej wartości. Czy zatem musiałabym płacić fiskusowi podatek od kwoty różnicy, którą chcę przeznaczyć na inne cele i zobowiązania? Czy są jakieś przepisy, które warunkują zwolnienie z takiego podatku przy niskich dochodach? A jeśli nie ma, to czy można wystąpić do US o taką ulgę i jakie są rokowania?

Gorąco proszę o pomoc.

Pytanie zaktualizowano 2013-08-08 14:15

Pozwolę sobie zadać pytanie uzupełniające (śladem odpowiedzi Pana Jacka Adamczaka) gdyż przychód co prawda zamierzam przeznaczyć na cele mieszkaniowe, natomiast w planach jest lokal mniejszy i o niższej wartości. Czy zatem musiałabym płacić fiskusowi podatek od kwoty różnicy, którą chcę przeznaczyć na inne cele i zobowiązania? Czy są jakieś przepisy, które warunkują zwolnienie z takiego podatku przy niskich dochodach? A jeśli nie ma, to czy można wystąpić do US o taką ulgę i jakie są rokowania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-08-08 08:54 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Aby skorzystać z ulgi meldunkowej, nieruchomość musiałaby zostać nabyta w latach 2007-2008 (wtedy obowiązywała ta ulga). Z pytania wynika, że nabycie w drodze darowizny nastąpiło w roku 2009 czyli po tym okresie. Dlatego zwolniona z podatku będzie sprzedaż dopiero po pięciu latach. Można też uniknąć podatku wydatkując przychód z tytułu zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.

    Elena25 skomentował/a odpowiedź 2013-08-08 14:12

    Bardzo dziękuję za pomoc. Pozwolę sobie zadać pytanie dodatkowe, gdyż przychód co prawda zamierzam przeznaczyć na cele mieszkaniowe, natomiast w planach jest lokal mniejszy i o niższej wartości. Czy zatem musiałabym płacić fiskusowi podatek od kwoty różnicy, którą chcę przeznaczyć na inne cele i zobowiązania? Czy są jakieś przepisy, które warunkują zwolnienie z takiego podatku przy niskich dochodach? A jeśli nie ma, to czy można wystąpić do US o taką ulgę i jakie są rokowania?

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • majra

    Dodano 2014-01-14 10:10 przez majra

    Darowizna, sprzedaż darowizny i remont mieszkania. Czy małżeństwo zapłaci podatek?

    Witam
    sprawa dotyczy mojej siostry, która otrzymała mieszkanie (1/2) w darowiźnie od rodziców w lipcu 2009 r. Teraz to mieszkanie chce sprzedać. Czy będzie zobowiązana do zapłaty podatku, jeżeli część pieniędzy przeznaczy na remont swojego i męża mieszkania (współwłasność)? Siostra ma rozdzielność m...

  • 31gosia

    Dodano 2014-01-06 09:08 przez 31gosia

    Wykup udziałów spadku. Czy w tym przypadku konieczne jest płacenie podatku?

    Witam serdecznie,
    rodzice otrzymali w akcie darowizny mieszkanie własnościowe od dziadków. Był to rok 1996. Dziadkowie dożywotnio mieszkali w tym lokalu. Niedawno zmarli. Zmarł też mój ojciec. Na sprawie spadkowej udziały taty przeszły na mamę, brata i mnie, czyli ja i brat po części jesteśmy też wł...

  • mieczyslaw53

    Dodano 2013-11-21 23:58 przez mieczyslaw53

    Podatek od darowizny. Sprzedaż i kupno mieszkania

    W 2009 r., jako kawaler otrzymałem od rodziców mieszkanie (darowizna), sprzedałem je w 2013 r. przed upływem pięciu lat za 25000 zł, teraz kupuję wraz z żoną za 350000 zł. W akcie notarialnym będzie, że kupujemy razem z żoną. Czy zapłacę jakiś podatek?
    Proszę o pilą odpowiedź, bo może będzie trzeba ...

  • kemyrski

    Dodano 2013-10-08 17:40 przez kemyrski

    Podatek od sprzedaży mieszkania darowanego

    W 2009 r. jako darowizna dostałem mieszkanie od dziadków, które teraz będę sprzedawał. Czy podatek dochodowy 19% zapłacę od całości kwoty, za którą sprzedam mieszkanie, czy od różnicy sprzedaży i wartości mieszkania podanej w akcie darowizny?

  • Pinko

    Dodano 2013-02-05 12:03 przez Pinko

    Sprzedaż mieszkania po darowiźnie

    Witam,
    Dostaliśmy od babci w darowiznie mieszkanie (syn babci, a nasz wujek, wnuczka i wnuk). Od razu chcemy naszą połowę sprzedać wujkowi - jaki musimy zapłacić podatek od sprzedaży przed upływem 5 lat i czy jest to ważne, że jesteśmy w pierwszej lini?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania