eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Jakie przepisy prawne mówią o korekcie PIT-a?


2013-07-09 18:11 autor: konto usunięte

4 048 odsłon

Jakie przepisy prawne mówią o korekcie PIT-a?

Jaki art. i jaka ustawa mówi, do kiedy można złożyć korektę PIT-a? 

Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-07-09 19:21 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Mają tutaj zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej

    Art. 81. § 1. Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

    § 2. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

    Art. 81b. § 1. Uprawnienie do skorygowania deklaracji:


    1)   ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
    2)   przysługuje nadal po zakończeniu: a)  kontroli podatkowej, b)  postępowania podatkowego - w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
    § 2. Korekta złożona w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, nie wywołuje skutków prawnych.

    Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:5)   deklaracjach - rozumie się przez to również zeznania, wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są, na podstawie przepisów prawa podatkowego, podatnicy, płatnicy i inkasenci;
    Art. 70. § 1. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.Okres przedawnienia może jednak zostać zawieszony bądź przerwany, a przez to może zostać odpowiednio wydłużony. Prawo do złożenia korekty występuje tak długo, jak długo istnieje zobowiązanie podatkowe.

    obywatel

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-07-13 22:01

    jeszcze raz bardzo dziękuję

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-07-13 21:58 autor odpowiedzi: konto usunięte

    jeszcze raz bardzo dziekuję

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-26 15:38 przez konto usunięte

    Ile można złożyć korekt PIT?

    Prowadzę działalność na zasadach ogólnych. Czy jest jakiś limit określający, ile korekt deklaracji PIT mogę złożyć?

  • aneczka13322

    Dodano 2013-04-26 17:58 przez aneczka13322

    Jak wypełnić korektę deklaracji PIT-37?

    Witam,
    Proszę o pomoc. Złożyłam deklarację do urzędu skarbowego, ale dostałam jeszcze jeden PIT z umowy o dzieło, o którym zapomniałam.
    Wypełniając korektę mam na nowo zliczyć wszystkie PITy, czy tylko ten nieuwzględniony wcześniej? Co należy napisać w wyjaśnieniu żeby potem nie było żadnych problem...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-08-15 21:41 przez konto usunięte

    Podatek na minusie. Jak się rozliczyć?

    Po obliczeniu podatek wyszedł na minus. W jakiś sposób trzeba to zaksięgować, lub zanieść wypełniony PIT?
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  • arti

    Dodano 2013-04-12 12:41 przez arti

    Nieuwzględniony PIT-8C i korekta zeznania podatkowego. Jak to zrobić?

    W tamtym roku wyszedłem z zakładu karnego, gdzie pracowałem. Po wyjściu otrzymałem zapomogę od kuratora, tzw. PIT-8C, którego nie uwzględniłem w zeznaniu podatkowym w PIT-37, który już złożyłem w urzędzie.
    Chcąc złożyć korektę do zeznania, pani w urzędzie powiedziała mi, że korektę muszę złożyć na P...

  • Dredume

    Dodano 2021-10-01 22:48 przez Dredume

    Nie wpisałem dochodów z Holandii w zeznaniu podatkowym.

    Witam, mam problem a mianowicie nie rozliczyłem się z polskim urzędem podatkowym za miesiąc pracy w Holandii. Pracowałem od września do połowy października, Jaaropgaaf wykazuje zarobek 2332 euro. Potem wróciłem do Polski, gdzie potem podjąłem legalną pracę. Pracodawca w Polsce wystawił Pit, ale nie ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania