eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedaży nieruchomości a rozdzielność majątkowa - problemy z US.


2012-03-12 12:23 autor: Diestl

3 263 odsłon

Podatek od sprzedaży nieruchomości a rozdzielność majątkowa - problemy z US.

W roku 2007 ustonowiliśmy z żoną rozdzielność majątkową, potem sprzedaliśmy nasze mieszkanie, spłaciliśmy kredyt hipoteczny, a resztą pieniędzy podzieliśmy się w stosunku 4 do 1 na korzyść żony. W finale sprawy rozwiedliśmy się. We właściwym US złożyliśmy oświadczenia, że środki (każdy osobno) przeznaczy na cele mieszkaniowe. Moja ex-żona to zrobiła, kupując nowe mieszkanie, a ja na skutek perturbacji osobistych wydałem swoją część na tzw. życie. Niestety US po 4 latach zażądał wyjaśnień, udzieliłem ich bez ściemniania, wiedząc, że będę musiał zapłacić należny i zaległy podatek. Z pozoru prosta sprawa, ale... US zarządał podatku od połowy przychodu ze sprzedaży mieszkania, mimo, że dostarczyłem dokumenty o rozdzielności majątkowej przed transakcją, podziale kasy z żoną (oświdacznie), kopie przelewów pokazujące ile faktycznie wyniósł mój przychód itd. Urzędnik US  powiedział mi, że prawo podatkowe jest autonomiczne i ustalenia wynikające z prawa cywilnego (rozdzielność majątkowwa etc.) ich nie interesują, dla US mój przychód to 50% i od tego będą żądać zapłaty podatku. Czyli absolutnie ignorujac fakty dotyczące całej operacji. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Bo stanowisko US jest dosyć brutalne, żeby nie napisać absurdalne, tak mi się wydaje...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-03-12 12:59 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Myślę, że trzeba poprosić prawnika o pomoc. Urzędnicy skarbowi są rozliczani ze ściągalności podatku i są często rygorystyczni. Gdybyście Państwo najpierw dokonali rozwodu i podziału majątku 4:1, a potem sprzedali mieszkanie, to myślę, że nie byłoby problemu. Teraz trzeba walczyć i negocjować z US, proponuję zasięgnąć rady prawnika.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-12 13:26 autor odpowiedzi: Diestl

    Dziękuję za odp. :) I dodam... no właśnie 'sposób' przez nas obrany, czyli po kolei: rozdzielność majątkowa, sprzdaż mieszkania, podział majątku (kasa, samochód itp.), a na końcu rozwód, doradził nam prawnik ;)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-12 17:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czy ten podział majątku nastąpił w formie aktu notarialnego ? - w przypadku nieruchomości tak powinno być. Przedłożył Pan urzędnikowi akt, z którego wynikało, że jest Pan właścicielem 1/4 nieruchomości i on uparcie twierdzi, że podatek będą liczyć od połowy?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-12 17:16 autor odpowiedzi: Diestl

    Nie, podział dotyczył m.in. kasy za sprzedane mieszkanie, więc nie wymagał notarialnego potwierdzenia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-12 17:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Czyli było tak? Sprzedaliście Państwo mieszkanie, spłaciliście kredyt, ustanowiliście rozdzielność majątkową i pieniędzmi pozostałymi ze sprzedaży podzieliliście się w stosunku 1/4? Dobrze rozumiem?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-12 17:26 autor odpowiedzi: Diestl

    Chronologicznie to było tak: najpierw była rozdzielność majątkowa, a potem dopiero sprzedaż mieszkania, podział kasy, oświadczenia do US uwzględniające stan faktyczny (a nie 50/50), no i w finale rozwód.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-03-13 18:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie jestem specem od rozdzielności majątkowej, ale czy w takim razie takie ustanowienie własności nieruchomości (1/4 wskutek rozdzielności) nie powinno nastąpić w formie aktu notarialnego? Bo z tego co zrozumiałem, to zgodnie z tym atem notarialnym prawo własności do nieruchomości występowało w tej samej części dla obojga małżonków, a nie ukrywam, że ten akt ma tutaj decydujące znaczenie...

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania