eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › podatek czy zaliczka od najmu mieszkania osoba prywatna


2021-12-27 18:40 autor: Mac

1 047 odsłon

podatek czy zaliczka od najmu mieszkania osoba prywatna

Witam serdecznie. Mam prośbę o uzupełnienie tematu, bo nie wszystko jest dla mnie jasne w przypadku najmu mieszkania jako osoba prywatna. Zamiar rezygnacji całkowitej z najmu mieszkania, gdy będę miesięcznie otrzymywał stawki w zł pozwalające na pokrycie wszystkich moich opłat, wyżywienie siebie i odłożenie w krótkim czasie na przyjemności kasy.

Jestem na stawce 8,5% w związku z czym żadne odpisy amortyzacyjne itp. mi nie przysługują. A sąsiad w wyszukiwarce google znalazł, że mogę tą kwotę wolną od podatku sobie co roku odpisać. To jak to jest. Czy jest błąd w tekście pisanym?? Nie przysługuje mi również kwota 8.000 zł wolna od podatku rocznie (bo jest do), by ją sobie odliczać. To się miesięcznie nazywa podatek od najmu czy zaliczka na poczet podatku od najmu?? Z najmu to jedyne moje "źródło dochodu".

2 to kwota 3091 zł rocznie czy miesięcznie -> "Obowiązek płacenia zaliczek powstaje w miesiącu, w którym podatnik przekroczy z tego tytułu kwotę..."?? Miesięczne kwoty mam stałe nie przekraczające 1.000 zł/m-c. Czyli rozumiem, że ta forma jako zaliczki płatna w następnym miesiącu po jej uzyskaniu mnie nie tyczy i nie muszę jej płacić?? Nie ma wpłat na konto z tego tytułu. Nie inwestuję w mieszkanie w trakcie najmu.

Jak ta kwota 3091 zł jest w skali roku to ile lat wstecz mogę ją wyliczyć i zażądać zwrotu od skarbówki, jak ci nie zwracają mi nic co roku po składaniu pitu??

Maciej.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2022-01-02 20:48 autor odpowiedzi: Mac

  dziękuję za odpowiedź. Nie dziwię że darmowe, bo zgodnie z polskim za źlke wykonaną robotę lub nie wykonaną wynagrodzenie nie przysługuje !!!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-02-10 00:04 autor odpowiedzi: Mac

  tak zwany polski burdel wnosi jakieś zmiany do najmu mieszkania ??. Czas na odp to 24h od czasu jej pojawienia sie

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-02-10 08:01 autor odpowiedzi: Krzysztof S.

  Skoro został wybrany ryczałt, to podatek jest płacony od przychodu. Nie ma tutaj kwot wolnych ani odliczeń (np. odpisów amortyzacyjnych). 
  Czy Polski Ład coś zmienia - najpierw zmienił a potem stwierdził że zostawmy jak jest jeszcze przez rok czasu.
  Skoro najem to jedyne źródło utrzmania, zaś wpłaty nie przekraczają 1 tys. zł, warto zmienić formę opodatkowania na ten rok na skalę podatkową. Dzięki temu podatku w ogóle nie będzie bowiem przysługuje Panu kwota wolna na poziomie 30 tys. zł. 
  Od przyszłego roku (2023) opodatkowanie będzie możliwe jedynie ryczałtem ewidencjonowanym.

  JPK2 skomentował/a odpowiedź 2022-02-10 11:12

  Ale czy przy zmianie na rok 2022 formy opodatkowania wynajmu prywatnego na zasady ogólne , nie trzeba najpierw odprowadzać co miesiąc zaliczek na podatek(17%) ,a dopiero w rozliczeniu rocznym na PIT 36 odliczyć kwotę wolną (30000) i otrzymać zwrot nadpłaty ???

  JPK2 skomentował/a odpowiedź 2022-02-11 12:04

  PROSZĘ O ODPOWIEDŹ

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • OxiGen

  Dodano 2017-12-08 13:50 przez OxiGen

  Zeznanie podatkowe od najmu

  W jaki sposób rozliczyć się z US? Pozostaję w związku małżeńskim. Kupiłam mieszkanie z miejscem postojowym. W akcie notarialnym jest zapisane, że nabycia mieszkania dokonuję do swojego majątku osobistego. Miejsce postojowe zostało już wynajęte, umowa sporządzona na piśmie (nie jest to najem okazjon...

 • Cu86

  Dodano 2022-01-25 13:32 przez Cu86

  Rozliczenie roczne PIT - umowa o dzieło i wynajem mieszkania (ryczałt ewidencjonowany)

  Dzień dobry! Proszę o podpowiedź, jaki PIT powinienem złożyć za rok 2021 w sytuacji, gdy wynajmuję mieszkanie i rozliczam podatek za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego oraz pracowałem na Umowę o Dzieło (otrzymałem PIT-11 od zleceniodawcy).

 • Paolcia11223344

  Dodano 2022-01-11 17:39 przez Paolcia11223344

  PIT-2 w pracy a najem

  Witam, pytanie odnośnie PIT-2. Jestem zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, dodatkowo pobieram dochód z najmu. Zdecydowałam się rozliczać ryczałtem od przychodów. Co miesiąc wykonuję przelew (PPE) 8,5% od przychodu. Przy zatrudnieniu składałam PIT-2. Teraz doszedł mi ten dochód.
  Pytanie brzmi czy p...

 • p_oh

  Dodano 2021-02-18 13:58 przez p_oh

  Podatek od najmu

  Dzień dobry, Od września udało mi się wynająć mieszkanie – 1200 zł miesięcznie, 400 zł czynsz do administracji. Czyli w zeszłym roku miałam dodatkowy dochód w wysokości 4200 zł.
  Nie wiem jednak jak mam się rozliczyć, ze względu na niski dochód roczny bo tylko 9300 zł, wybrałam rozliczenia na zasadac...

 • Asia1980A

  Dodano 2020-09-23 15:33 przez Asia1980A

  Zakup trzeciego mieszkania z przeznaczeniem na sprzedaż

  Obecnie mam dwa własnościowe mieszkania. W jednym mieszkam i prowadzę działalność, a drugie wynajmuję jako osoba fizyczna płacąc 8% zryczałtowany podatek.
  Zastanawiam się czy mogę kupić trzecie mieszkanie na rynku pierwotnym, częściowo finansując je kredytem mieszkaniowym, w celu jego sprzedaży jak ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Polski Ład - nowe zasady rozliczania najmu

  Polski Ład - nowe zasady rozliczania najmu

  Polski Ład wprowadza zmiany w zasadach rozliczania najmu. Nowe reguły zmieniają sytuację osób fizycznych wynajmujących swoje mieszkania prywatne, jak i oferujących najem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jedną z kluczowych ...

 • PIT-2 a podatek od prywatnego najmu

  PIT-2 a podatek od prywatnego najmu

  Pracujący na etacie mogą złożyć swojemu pracodawcy formularz oznaczony symbolem PIT-2. Co on daje? Płatnik będący w jego posiadaniu, przy liczeniu zaliczki na podatek dochodowy będzie uwzględniał kwotę wolną od podatku. Trzeba jednak ...

 • Najem prywatny - jakie zmiany od 2023 r.?

  Najem prywatny - jakie zmiany od 2023 r.?

  Polski Ład wprowadza zmiany w wielu sferach życia społeczno-gospodarczego i nie ominął także rynku nieruchomości. Nowe przepisy zmieniają model opodatkowania najmu prywatnego. Od 2023 r. podatnik osiągający przychody z tytułu najmu ...

 • Polski Ład: zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkaniowych

  Polski Ład: zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkaniowych

  Polski Ład wprowadza poważne zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkalnych. Część przepisów zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku, a w pełni nowe rozwiązania wejdą w życie w roku 2023.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania