eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Czy muszę płacić podatek od sprzedaży mieszkania?


2019-01-21 22:17 autor: Cinunioo

1 385 odsłon

Czy muszę płacić podatek od sprzedaży mieszkania?

W 2010 roku dostałem w spadku mieszkanie po babci, mojej mamie jednak należało się tak jakby dwie szóste po dziadku. Mama zrzekła się swojej części na mnie z czego wynika, że właścicielem całego mieszkania jestem od 2017 roku.

W STYCZNIU 2019 sprzedałem mieszkanie. Wiem, że przepisy się zmieniły i zastanawiam się czy ja również jestem zwolniony z niepłacenia podatku od sprzedaży tego mieszkania (wcześniejsze przepisy stanowiły, że muszę przeczekać okres pięciu lat).

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-01-22 21:52 autor odpowiedzi: b17

    nie ma czegoś takiego jak zrzeczenie się udziału w mieszkaniu ? był dział spadku nieodpłatne zniesienie współwłasności czy darowizna ? Jednocześnie co by nie było z uwagi na czynność z 2017 roku musi minąć 5 lat. Przepisy się zmieniły, że okrs 5 lat liczy się od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę czyli np. babcia kupiła w 2000 roku zmarła 2018 więc można by było sprzedać w 2019 bez podatku. Tu jest nabycie udziału od mamy więc normalnie podatek chyba, że to nabycie w dziale spadku do wysokości udziału w spadku bo było np. kilka nieruchomości :)

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania