eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Umowa zlecenia z czeską firmą a podatek w Polsce


2017-10-27 22:01 autor: HRG

4 820 odsłon

Umowa zlecenia z czeską firmą a podatek w Polsce

Dzień dobry!

Mam następujące pytanie. Na co dzień pracuję na pełen etat, mam podpisaną umowę o pracę w Polsce i tutaj płacę podatki. Otrzymałam propozycję wykonania tłumaczenia strony internetowej dla firmy czeskiej na umowę zlecenia. Zleceniodawca odprowadzi od niej 15% zgodnie z prawem czeskim do czeskiej skarbówki.

Jak wygląda sprawa mojego rozliczenia z urzędem skarbowym polskim? W internecie doczytałam, że powinnam zapłacić podatek dochodowy. W tym wypadku moja umowa zostanie opodatkowana podwójnie i sumując jakieś 30% tej kwoty zeżrą mi podatki.

W jaki sposób uniknąć podwójnego opodatkowania? I jak to w ogóle rozliczyć? Nie prowadzę niestety swojej działalności.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-29 21:43 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Po zakończeniu roku będzie Pani zobowiązana, do złożenia w Polsce rocznego zeznania podatkowego (na formularzu PIT-36) wykazując w nim wszystkie dochody osiągniete w Polsce jak i za granicą.

  Zgodnie z postanowieniami polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochody te są wprawdzie zwolnione z opodatkowania w Polsce, ale powinny one zostać uwzględnione w zeznaniu podatkowym w celu obliczenia  indywidualnej stawki, która będzie miała zastosowanie też  do innych dochodów, które podlegają opodatkowaniu w Polsce (np. do dochodów z pracy. Nie wydaje mi się że będzie to aż 30%

  doradca podatkowy, Biuro Rachunkowe Praktyk s.c w lublinie

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-10-31 14:43 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Hmm - a czy do tych dochodów nie powinien mieć zastosowanie art. 14 polsko-czeskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?


  Artykuł 14

  Wolne zawody


  1. Dochód, który osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo innej działalności o samodzielnym charakterze, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania swej działalności. Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, to dochód może być opodatkowany w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim może być przypisany tej stałej placówce.

  2. Określenie "wolny zawód" obejmuje w szczególności samodzielnie wykonywaną działalność naukową, literacką, artystyczną, wychowawczą lub oświatową, jak również samodzielnie wykonywaną działalność lekarzy, prawników, inżynierów, architektów oraz dentystów i księgowych.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • rette

  Dodano 2017-09-03 14:53 przez rette

  Podatek dochodowy od sprzedaży obrazu

  Dzień dobry, jak należy się rozliczyć z podatków w takiej sytuacji: osoba fizyczna, pracująca na pełny etat, poza godzinami pracy i nie w jej ramach sprzedaje obraz olejny swojego autorstwa klientowi z zagranicy (z kraju Unii Europejskiej)? Jak wyglądają formalności wobec urzędu w takim przypadku? C...

 • mateusyxy123

  Dodano 2016-10-24 17:40 przez mateusyxy123

  Umowa zlecenie. Jakie podatki?

  Witam,podpisałem umowę o dzieło z osobą, która prowadzi działalność, a ja jestem osobą fizyczną. Za wykonanie dzieła otrzymałem 2000 zł. Jest to wynagrodzenie ryczałtowe, kosztorysowe.Moje pytanie to: kto jest zobowiązany do odprowadzenia podatku dochodowego? Jestem podwykonawcą i takie umowy będę p...

 • Karcia193939

  Dodano 2019-02-19 11:00 przez Karcia193939

  Zasiłek macierzyński a zwrot podatku

  Witam,byłam na zasiłku macierzyńskim wypłacanym przez ZUS. Z racji skończenia umowy w dniu porodu (umowa zlecenie), od lutego 2018 do teraz. Czy ZUS ma obowiązek odprowadzać podatek dochodowy czy może okazać się, że ja będę musiała oddać ten podatek za cały rok dostawania zasiłku w wysokości 80%?

 • Menc

  Dodano 2018-06-08 22:25 przez Menc

  Praca zagranicą, brak umowy dwustronnej

  Witam,przez najbliższe kilka lat będę pracował w kraju, z którym Polska nie ma umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatki będę płacił w  tym kraju. Polsce nie będę miał żadnych innych dochodów. Czy jestem zobowiązany do płacenia podatku dochodowego w Polsce?Dziękuje za informacje.

 • Marcin123

  Dodano 2017-08-23 00:16 przez Marcin123

  Działalność gospodarcza w Czechach a podatki

  Witam,mam zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach, usługi informatyczne dla klientów głównie z UE (ale nie z Czech). Na co dzień mieszkam w Polsce, pracuję zdalnie, w Czechach mam wynajęte biuro wirtualne. Podatki rozliczam jedynie w Czechach, tak jak i ZUS płacę w Czechach. N...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania